REKLAMA
Tour de spółki

GPW uruchomiła recyklomat, który nagradza za segregację odpadów

2020-07-03 07:00
publikacja
2020-07-03 07:00
GPW

Przy budynku GPW uruchomiono recyklomat do segregacji odpadów, stworzony przez firmę EcoTech System w ramach Motywacyjnego Systemu Gospodarki Odpadami (MSGO).

Celem projektu jest zapewnienie efektywnego i prospołecznego sposobu segregacji odpadów "u źródła", zmiana zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców oraz powszechna edukacja z wykorzystaniem czynników motywacyjnych.

– Segregacja się opłaca – mamy nadzieję, że dzięki recyklomatom to przekonanie upowszechni się i wpłynie pozytywnie na nasze nawyki. Recyklomaty to nie tylko maszyny, ale także cały system informatyczny, który służy budowaniu zachęt i kształtowaniu  przyjaznych środowisku nawyków konsumenckich. Naszym celem jest, aby gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce stała się faktem. Musimy jak najwięcej surowców segregować, odzyskiwać i wprowadzać ponownie do gospodarki. Możemy sobie wyobrazić, że takie innowacyjne systemy zachęt mogłyby funkcjonować na terenie gmin i być powiązane z preferencyjnym dostępem do pewnych usług publicznych – jak np. bezpłatne przejazdy transportem publicznym – zauważyła Wicepremier Jadwiga Emilewicz.
 
MSGO to innowacyjne rozwiązanie typu EcoSmartCity do zachęcania i nagradzania mieszkańców za segregację odpadów przy użyciu aplikacji mobilnej ECO-Portfel. Recyklomat automatycznie sortuje odpady, a centralny system rejestruje wszystkie transakcje oraz nagradza użytkownika za segregację poprzez ECO-punkty, które można wymieniać na kupony rabatowe.

– Oferowane przez EcoTech System rozwiązanie adresuje zarówno bieżące, jak i przyszłe zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami w skali globalnej, tj. minimalizacji odpadów oraz ochrony metali ziem rzadkich. Dodatkowo może być jednym z elementów wspierających Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta przy rozliczaniu producentów opakowań, które trafiają na rynek. Wsparcie podobnych projektów jest w interesie polskiej gospodarki. Cieszę się z zaangażowania nadzorowanej przez ministerstwo spółki, czyli GPW, która jest dziś najlepszym miejscem wspierającym firmy innowacyjne. To właśnie na giełdzie mogą one w łatwy sposób pozyskać finansowanie, a oczy inwestorów w ostatnim czasie zwrócone są właśnie na spółki z tego sektora – podkreślił wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń.

Inicjatywa ta jest częścią współpracy GPW z firmą HugeTech, która w ramach programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi akcelerator Idea Global. GPW zaangażowana jest w proces akceleracji spółki, która pomaga rozwiązywać zarówno bieżące, jak i przyszłe zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na danym terenie, co wpisuje się w krajowe i unijne wytyczne dotyczące Gospodarki w Obiegu Zamkniętym.

– Rozwój platformy do handlu odpadami oraz umarzania certyfikatów recyklingowych to jedna z inicjatyw strategicznych #GPW2022. Planujemy ją uruchomić w ciągu 12 miesięcy od momentu stworzenia ram prawnych dla transparentnego rynku odpadów. W ramach procesu inkubacji sprawdzamy czy uzasadnione jest połączenie projektowanej platformy z siecią recyklomatów – zaznaczył Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Komercyjne wdrożenie Platformy Obrotu Surowcami Wtórnymi na GPW zależy w szczególności od określenia koncepcji i kształtu zmian związanych z wdrożeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) i Pakietu Dyrektyw Odpadowych. Definiują one zakres odpowiedzialności producentów za opakowania. Obecnie Ministerstwo Klimatu prowadzi prace nad wdrożeniem ROP i opracowuje koncepcję projektu i harmonogram jego wdrożenia.

Źródło:Giełda Papierów Wartościowych
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marcin321
Będzie zmniejszał podatek Belki? :)

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki