GDDKiA oddała odcinek S5 Poznań - Wrocław między Lesznem a Radomickiem

19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław między Lesznem a Radomickiem oddała w piątek do ruchu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Według zapowiedzi GDDKiA cała trasa będzie gotowa w przyszłym roku, po oddaniu do użytku trzech realizowanych odcinków.

(GDDKiA)

Realizacja S5 na odcinku od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln zł.

Udostępniony w piątek fragment drogi ekspresowej łączy się z oddanym na początku października odcinkiem Leszno - Kaczkowo o długości 9,5 km, co pozwala ominąć zakorkowane centrum Leszna. GDDKiA poinformowała w przekazanym w piątek komunikacie, że dzięki nowo oddanej trasie kierowcy zaoszczędzą co najmniej kilkanaście minut.

W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód, umożliwiające połączenie z drogami lokalnymi oraz DK12 Wschowa - Leszno Gostyń.

Zbudowano dwa miejsca obsługi podróżnych, 16 obiektów inżynierskich, sieć dróg dojazdowych i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Aby zapewnić przejezdność w ciągu drogi krajowej nr 5 na połączeniu z oddanym odcinkiem S5 kierowcy skorzystają z przejazdu przez węzeł Lipno realizowany w ramach kolejnego kontraktu.

"Nowy odcinek trasy S5 nie tylko skróci czas przejazdu i poprawi komfort podróży. Nie bez znaczenia jest także korzyść dla mieszkańców Leszna i Lipna, ponieważ zdecydowanie zmniejszy się ruch tranzytowy w tych miejscowościach, co spowoduje zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększy bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Jak każda nowa droga, oddany odcinek S5 przyczyni się do rozwoju stref aktywizacji gospodarczej wokół węzłów drogowych i rozwoju gospodarczego regionu leszczyńskiego" - podała GDDKiA.

W ramach realizacji S5 Poznań Wrocław w budowie są jeszcze trzy odcinki: Poznań Wronczyn (16,5 km), który ma być ukończony w tym roku, oraz Wronczyn - Kościan Południe (18,9 km) i Kościan Południe - Radomicko (15,7 km), których ukończenie jest planowane w II połowie przyszłego roku.

S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 30 karbinadel

O ile pamiętam, to S5 miała być gotowa na Euro 2012 :)

! Odpowiedz
0 0 doninik

To masz słabą pamięć. Jeden odcinek mieli wtedy oddać do użytku. Na wykonanie tego odcina przetarg był ogłoszony w czerwcu 2015 r., podobnie jest z większością pozostałych.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil