|
| Fot. PAP/EPA |
Większość analityków zgadza się, że informacje o wczorajszym trzęsieniu ziemi u wybrzeży Kalifornii i strajku części robotników w zakładach kompanii Codelco nie miały decydującego wpływu na rynek metali. Trzęsienie według pierwszych raportów nie wywołało poważnych szkód, a zarząd koncernu poinformował, że strajk nie ma wpływu na poziom wydobycia.
Nowe wzrosty notowań miedzi tłumaczy się głównie powrotem funduszy typu hedge na giełdy metali. Słaby dolar tradycyjnie przyciągnął inwestorów na rynki wycenianych w amerykańskiej walucie, a co za tym idzie - relatywnie tańszych - surowców. Gwałtownie wzrosły notowania m. in. miedzi, aluminium, ropy i złota.
W ciągu dwóch ostatnich dni dolar osłabł o 2,5% wobec euro - był to największy dwusesyjny spadek jego wartości od pięciu lat Przyczyniła się do tego przede wszystkim wczorajsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rady FED, która dała inwestorom przesłanki, by spodziewać się rychłego końca serii podwyżek stóp procentowych.
W ciągu najbliższych kilku dni ma zostać opublikowanych szereg nowych raportów analityków, które mogą rzucić światło na perspektywy rozwoju sytuacji na rynkach metali w roku 2006.
BaP




























































