Francuskie media: "Werbalna konfrontacja" między Macronem i Trumpem

2019-12-05 13:40
publikacja
2019-12-05 13:40

Nigdy tak wiele kwestii nie dzieliło sojuszników w NATO, jak podczas ostatniego szczytu w Londynie w 70. rocznicę utworzenia Sojuszu – piszą w czwartek francuskie gazety, wskazując, że podziały zademonstrowali prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump.

/ Reuters

"Szczyt NATO był okazją do +werbalnej konfrontacji+ między prezydentami Macronem i Trumpem" - ocenia w czwartek "Le Monde" w artykule na pierwszej stronie. Pozostałe gazety swoje analizy dotyczące szczytu zamieszczają na dalszych stronach.

Francuskie media zdominował w czwartek strajk generalny i tematy natowskie zeszły na dalszy plan.

"Trump wyśmiewał słabości ekonomiczne Francji" - podkreśla "Le Monde", wskazując na główne punkty sporne londyńskiego spotkania przywódców NATO: finansowanie budżetu, ocenę działań Turcji w Syrii i obecną sytuację związaną z Państwem Islamskim (IS).

"W wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika +The Economist+ prezydent Trump wytknął Francji wysoki wskaźnik bezrobocia, słabość ekonomiczną i zaatakował prezydenta Macrona za jego stwierdzenie o +śmierci mózgowej NATO+" - przypomina "Le Monde". I w tym kontekście zwraca uwagę na słowa Trumpa, że "żadne państwo nie potrzebuje NATO tak bardzo, jak Francja".

Dziennik przytacza następnie odpowiedź Macrona udzieloną Trumpowi, że Francja i USA "nie mają wspólnej definicji terroryzmu" i dlatego należy zdefiniować wspólne zagrożenia i określenia, w którym kierunku powinien podążać Sojusz Północnoatlantycki.

Francuskie media podkreślają, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg "próbował łagodzić różnice i spory" pomiędzy sojusznikami. Dziennik "Le Figaro" przypomniał treść wywiadu, którego Stoltenberg udzielił przed szczytem "Rzeczpospolitej", zapewniając Polskę o solidarności w razie zagrożenia i o przestrzeganiu art. 5 traktatu NATO.

Francuskie dzienniki nie odnotowały natomiast rozmowy prezydentów Macrona i Andrzeja Dudy podczas szczytu; informację tę przekazała jedynie AFP.

Dziennik "Les Echos" zwraca uwagę, że "NATO stoi przed wyzwaniem ze strony chińskiej potęgi". I z zadowoleniem konstatuje, że 29 krajów członkowskich określiło Chiny jako "nowe wyzwanie" dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, choć nie "jako wroga". Gazeta zauważa, że Macron wezwał sojuszników do rozpoczęcia strategicznej debaty na temat przyszłości Sojuszu oraz zagrażającym mu Chinom.

Francuskie dzienniki wskazują, że "Trump chce iść na wojnę handlową z Europą" z powodu próby opodatkowania przez Europę amerykańskich gigantów internetowych. Media francuskie oskarżyły premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o "chowanie się za kampanią wyborczą" i brak konkretnego stanowiska wobec polityki amerykańskiego prezydenta. Johnson potwierdził konieczność respektowania zawartej w art. 5 zasady +jeden za wszystkich, wszyscy za jednego+, jednak nie wszystkie dwuznaczności wobec Ankary w tej kwestii zostały usunięte" - pisze "Les Echos".

"Le Figaro" wybija stanowisko Macrona w sprawie zwalczania terroryzmu w Afryce Północnej, tradycyjnej strefie wpływów Francji. "Prezydent, nie otrzymawszy wszystkich wyjaśnień o strategiczną orientacje NATO, o które prosił, skorzystał ze szczytu w Londynie, aby prowadzić bilateralne rozmowy z sojusznikami na ten temat" - podkreśla dziennik. Macron ogłosił, że 16 grudnia we francuskim mieście Pau odbędzie się szczyt z krajami regionu Sahelu: Mali, Burkina Faso, Mauretanią, Czadem i Nigrem.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
33karol33
Macron jest mocny jedynie w gębie. Kompletnie nie radzi sobie w kraju tak jak i jego poprzednik
talmud
....na chlopski rozum "masz racje"......LOL
ajwaj
""Gazeta zauważa, że Macron wezwał sojuszników do rozpoczęcia strategicznej debaty na temat przyszłości""

Przyszlosc jest rózowa, choc b. droga.:)
NATO nikt nie zagraza oprócz ksiegowych i komorników sprzedajacych kal-bojskie buble wojenne np. PISie.
Krótko i na temat > deutsche-wirtschafts-
""Gazeta zauważa, że Macron wezwał sojuszników do rozpoczęcia strategicznej debaty na temat przyszłości""

Przyszlosc jest rózowa, choc b. droga.:)
NATO nikt nie zagraza oprócz ksiegowych i komorników sprzedajacych kal-bojskie buble wojenne np. PISie.
Krótko i na temat > deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

""NATO potrzebuje Rosji jako wroga, w przeciwnym razie jest zbyteczna
30.11.2019 09:46
Wielka impreza urodzinowa NATO odbędzie się w Londynie.. Prezydent Francji Emmanuel Macron od kilku dni zawstydza nastrój urodzin z kłopotliwymi pytaniami: jaki jest dziś cel NATO, kto i gdzie ten wróg ,przed którym chroni NATO?""

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/501228/Die-NATO-braucht-Russland-als-Feind-sonst-ist-sie-ueberfluessig

Powiązane: Szczyt NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki