Francja: 80 procent energii elektrycznej pochodzi z elektrowni jądrowych

Bezpieczeństwo energetyczne Francji opiera się przede wszystkim na rozwoju energetyki jądrowej. Decyzja o nadaniu jej priorytetu w tym kraju została podjęta już w latach siedemdziesiątych.  

Obecnie prawie 80 procent produkowanej we Francji energii elektrycznej pochodzi ze znajdujących się tam elektrowni jądrowych. Stawia to Francję na pierwszym miejscu na świecie jeśli chodzi o udział energii jądrowej w ogólnej produkcji elektryczności. Francja zajmuje również drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych - jeżeli chodzi o liczbę funkcjonujących tu elektrowni jądrowych. Jest ich prawie 60.  

Daje to temu krajowi przynajmniej częściową niezależność od ropy naftowej pochodzącej często z niestabilnych politycznie regionów świata. W stosunkach z krajami posiadającymi złoża ropy i gazu ziemnego Francja musi - jak wszystkie kraje kupujące surowce energetyczne - stawiać na dobre stosunki z tymi krajami. Stąd duże zainteresowanie tutejszej dyplomacji krajami północnej Afryki i Środkowego Wschodu. I tu zresztą również energia jądrowa odgrywa istotną rolę. Nicolas Sarkozy jest zwolennikiem udostępniania cywilnej technologii jądrowej krajom jej potrzebującym. W zamian - liczy na korzyści finansowe i stabilizację dostaw ropy i gazu. Kontrakty dotyczące współpracy w dziedzinie technologii jądrowej zostały podpisane ostatnio między innymi z Algierią, a trwają negocjacje na ten temat z Arabią Saudyjską.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 0,68% 65,10
2020-01-17 22:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil