REKLAMA

Fiskus ukarze podatnika za podanie numeru PESEL zamiast NIP

2012-03-06 11:25
publikacja
2012-03-06 11:25

Osoby identyfikowane za pomocą NIP, które na dokumentach podatkowych podają PESEL, narażają się na grzywnę. Nie należy jednak spodziewać się karania na masową skalę za takie uchybienia. Wynika to z wyjaśnień przesłanych do naszej redakcji przez Ministerstwo Finansów.

Funkcjonują dwa identyfikatory podatkowe pozwalające ustalić tożsamość podatnika. Są to NIP i PESEL. To, jakim identyfikatorem podatkowym powinien posługiwać się podatnik, zależy od jego statusu podatkowo-ewidencyjnego. W przypadku osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, nieprowadzących działalności gospodarczej, niezarejestrowanych jako podatnicy VAT, niebędących płatnikami podatków lub składek ZUS jest to numer PESEL. Pozostali muszą mieć NIP.

Podatnicy podają właściwy identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, których poborem zajmują się organy podatkowe i celne, np. w deklaracjach, zeznaniach, informacjach. Praktyka pokazuje, że nie zawsze wybór pomiędzy NIP-em a PESEL-em jest oczywisty. Zdarzają się więc pomyłki.

Okazuje się tymczasem, że podatnicy zobowiązani do posługiwania się NIP-em mogą być ukarani za podanie zamiast niego numeru PESEL. Wszystko za sprawą art. 81 § 1 pkt 3 Kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że niepodanie przez podatnika numeru identyfikacji podatkowej lub podanie numeru nieprawdziwego jest wykroczeniem skarbowym. Grozi za nie grzywna. Obecnie jej wysokość może wynieść od 150 zł do 30 tys. zł. Na takie sankcje nie naraża się natomiast osoba, która poda NIP, mimo że jej identyfikatorem podatkowym jest PESEL.

O zinterpretowanie wspominanych regulacji poprosiliśmy Ministerstwo Finansów. Otrzymaliśmy wyjaśnienia, w których przyznano, że posłużenie się niewłaściwym identyfikatorem podatkowym niesie za sobą ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej. Podatnik, którego identyfikatorem podatkowym jest NIP, naraża się na grzywnę, gdy podaje zamiast niego numer PESEL.Urzędnicy powinni jednak traktować takie uchybienia w kategorii pomyłki, a nie wykroczenia skarbowego. Resort finansów dodał bowiem, że intencją organów podatkowych nie jest karanie, lecz dbałość o jakość danych oraz prawidłową identyfikację podatników. Przesłanka ta powinna mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu ewentualnych działań przez urzędników.


autor: Małgorzata Żujewska
Gazeta Podatkowa nr 19 (851) z dnia 2012-03-05

Podatnik w sporze z fiskusem. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~az
Bezczelności i arogancji ministerstwa finansów ciąg dalszy !!!
Zamiast przeprosić
podatników za stworzony przez nich bałagan z dwoma
identyfikatorami podatkowymi to się jeszcze
odgrażają i straszą karami ! Słów brakuje by opisać
urzędniczy tupet !

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2011

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki