Firmy uciekają z Wysp przed brexitem

Niepewność związana z brexitem spowodowała, że w zeszłym roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba firm, które otworzyły lub przeniosły swoje siedziby z Wielkiej Brytanii do Holandii - poinformowała w środę Holenderska Agencja Inwestycji Zagranicznych (NFIA).

(fot. Bubble_Tea Stock / Shutterstock)

Na otwarcie biura w Holandii lub przeniesienie tam siedziby zdecydowało się w 2019 roku 78 firm, wskutek czego liczba takich przypadków od czasu referendum w sprawie brexitu z czerwca 2016 roku zwiększyła się do 140.

"Trend ten przyspiesza, bo co roku liczba firm przenoszących się do Holandii podwaja się. Niepewność pozostaje, ponieważ nikt nie wie, jak będzie wyglądać negocjowana umowa. Ta niepewność skłania firmy do rozważenia innych opcji" - powiedział szef NFIA Jereon Nijland.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego obie strony powinny rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie umowy o przyszłych stosunkach handlowych. Jeśli nie uda się jej zawrzeć ani nie zostanie przedłużony okres przejściowy, w handlu będą mogły obowiązywać cła i inne bariery.

Jak ocenia NFIA, te 140 firm, które przeniosło się lub otwarło siedziby w Holandii stworzy ponad 4200 miejsc pracy i zainwestuje w tym kraju w najbliższych latach 375 milionów euro. Większość z nich działa w branżach finansowej, IT, medialnej, reklamowej i medycznej.

Agencja dodała, że prowadzi obecnie rozmowy z 425 kolejnymi przedsiębiorstwami na temat przeniesienia się do Holandii, co oznacza duży wzrost w stosunku do 2018 roku, gdy takich rozmów było 175. Zarazem jednak Holandia, w gospodarce której duży udział ma handel zagraniczny, należy do krajów najmocniej narażonych na negatywne skutki brexitu. (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 surow

A ucieknie jeszcze więcej:

The agency says it is currently in talks with 425 companies which are considering either moving to the Netherlands or expanding their current operations because of Brexit.

Read more at DutchNews.nl

! Odpowiedz
23 75 trooper

A tak Morawiecki się chwalił, ile to firm z UK przeniesie siedziby do Warszawy po Brexicie. I co mamy? jajco, nic nie mamy. Plany były, ale PIS inwestorów wystraszył. Głosujcie nadal na oszołomów to będzie kupa zamiast przyszłości.

! Odpowiedz
31 11 ajwaj

A ci to Wielka Brytania?
Sinn Fein wybombi niepodleglosc, Schkocja spada, kolonii nie ma - niewonicy nie treflektuja...
Gute Reise w niebyt GB

! Odpowiedz
6 34 bangladesznadwisla

to nie to samo co ten ruski syf w którym mieszkasz

! Odpowiedz
8 28 innowierca

Patrz artykul powyzej : Salwini : "Albo UE sie zmieni, albo nie ma sensu, zeby dalej istniala.
Trudno jest dzis obstawic co pierwsze kojknie.

! Odpowiedz
21 4 ajwaj odpowiada bangladesznadwisla

Kapral otwarl forum PISy-WOTi
tam tekskia za roba

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne