REKLAMA
WAŻNE

Finowie: wnioski z programu dochodu podstawowego dopiero po jego zakończeniu

2018-04-26 06:00
publikacja
2018-04-26 06:00

Fiński urząd do spraw socjalnych Kela oświadczył w środę, że pilotażowy program dochodu gwarantujący dwóm tysiącom osób 560 euro dochodu podstawowego będzie kontynuowany do końca 2018 roku. - Program nie został przerwany z powodu stanu fińskich finansów ani z powodu jego niepowodzenia, jak sugerowały niektóre media - zaznacza Kela.

/ fot. Tuomas Forsell / Reuters

Efekty programu zostaną zbadane i opublikowane dopiero po zamknięciu programu, tak więc na dzień dzisiejszy o niepowodzeniu nie może być mowy - wynika z oświadczenia Kela.

Profesor Olli Kangas z Keli kierujący grupą zajmującą się programem poinformował, że efekty nie będą podawane do wiadomości w trakcie trwania pilotażu, ponieważ publiczne interpretowanie wyników mogłoby wpłynąć na zachowanie osób testujących oraz grupę kontrolną. To zaś zniekształciłoby wyniki badań - dodał Kangas.

Program bezwarunkowego dochodu podstawowego funkcjonuje od stycznia 2017 r. Był przewidziany na dwa lata - do końca 2018 r. Uczestniczy w nim 2000 osób, które co miesiąc otrzymują 560 euro niezależnie od innych dochodów oraz np. od tego, czy aktywnie poszukują pracy. Dochód ten nie podlega opodatkowaniu. Do programu losowo wybrane zostały osoby, które przed rozpoczęciem pilotażu pobierały zasiłek dla bezrobotnych. Z programu nie można zrezygnować, żeby nie zafałszować wyników badań.

Celem programu, zgodnie z wyjaśnieniami Kela, jest sprawdzenie działania uproszczonego systemu zabezpieczeń socjalnych (w tym zmniejszenie obciążenia związanego z ubieganiem się o inne zasiłki, tak aby ludzie mieli czas i siłę na inną aktywność). Badane jest także to, czy poprawa zachęt finansowych wpływa na zatrudnienie osób biorących udział w pilotażu. Ocenia się także samopoczucie uczestników oraz ich doświadczenia w komunikacji z urzędnikami.

Przemysław Molik, PAP/ Bankier.pl

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki