REKLAMA

Finlandia rezygnuje z dochodu podstawowego

Katarzyna Waś-Smarczewska2018-04-24 13:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-04-24 13:45
Bankier.pl

Finlandia postanowiła nie przedłużać programu gwarantującego dochód podstawowy, w ramach którego przez dwa lata państwo wypłaca dwóm tysiącom bezrobotnych 560 euro miesięcznie (ok. 2300 zł) bez żadnych dodatkowych warunków.

Eksperymentalny program wystartował w styczniu 2017 roku i zakończy się równo dwa lata później, w styczniu 2019 roku. Rząd odrzucił bowiem wniosek Kela, agencji rządowej do spraw socjalnych, o przedłużenie i rozszerzenie programu. Nie powstało jeszcze żadne podsumowanie akcji - poznamy je dopiero w 2019 roku, ale można zakładać, że wyniki eksperymentu nie zadowoliły Finów.

Osoby biorące udział w eksperymencie zostały do niego dobrane losowo. Fiński rząd zakładał, że beneficjenci programu zostaną zmotywowani do poszukiwania pracy - dotąd bowiem nie robili oni tego w obawie przed utratą zasiłków serwowanych im przez państwo. Od otrzymywanego od państwa dochodu nie trzeba odprowadzać żadnych podatków, nawet jeśli beneficjenci znajdą dodatkowe źródło finansowania.

Istniał także plan, by program w tym roku rozszerzyć także na pracujących - aby sprawdzić, czy takie rozwiązanie umożliwi nowe kroki w karierze zawodowej. Wiadomo już, że do tego etapu w ogóle nie dojdzie.

Wprowadzenie przez Finlandię dochodu podstawowego było szeroko komentowane przez media i polityków, wiele osób z pewnością oczekuje na szczegółowe podsumowanie tego projektu.

Stopa bezrobocia w styczniu 2018 r. wynosiła w Finlandii 8,5 proc.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (15)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mjwhite
"Fiński rząd zakładał, że beneficjenci programu zostaną zmotywowani do poszukiwania pracy"

Niby po co?! Skoro mieli zapewnione wyżywienie za darmo to po mieli się wysilać. Idiotyczne założenia tych Finów.
mhm
Nie wszystkim wystarcza „zapewnione wyżywienie”, niektórzy mają większe ambicje (choć przeciętnemu Polakowi-katolikowi może się to w głowie nie mieścić).

Dodatkowo warto zauważyć, że dochód miesięczny w wysokości 560 euro nawet w Polsce nie jest duży, a w Finlandii jest po prostu bardzo niski...
silvio_gesell
I mądrze, bo dawanie pieniędzy bezdzietnym to prosta droga do zlikwidowania gatunku ludzkiego.
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Bezdzietni zawsze mogą jeszcze mieć dzieci jeśli nie są za starzy.

Młode dziecioroby - nieroby natomiast nie zmienią już swej wyuczonej przez socjalizm bezradności. Tak jak sławny już pan Sławomir, ojciec szesnaściorga dzieci, który sam przyznaje że mylą mu się ich imiona.
janusz26904029
To byli bezrobotni, a nie bezdzietni.
silvio_gesell odpowiada janusz26904029
Wiem, ale chyba nikt rozsądny nie wierzy, że ten eksperyment miał sprawdzić czy bezrobotny znajdzie pracę gdy da mu się za darmo pieniądze, bo to jest oczywiste, że nie. :) Zwłaszcza gdy bezrobocie jest rekordowo niskie. Ten test miał sprawdzić jak to wpłynie na dzietność badanej grupy, jednak nie mogli być tego świadomi,Wiem, ale chyba nikt rozsądny nie wierzy, że ten eksperyment miał sprawdzić czy bezrobotny znajdzie pracę gdy da mu się za darmo pieniądze, bo to jest oczywiste, że nie. :) Zwłaszcza gdy bezrobocie jest rekordowo niskie. Ten test miał sprawdzić jak to wpłynie na dzietność badanej grupy, jednak nie mogli być tego świadomi, bo to wpłynęłoby na wynik eksperymentu, i nigdy nie zostanie to powiedziane głośno, bo takie eksperymenty na ludziach są nieetyczne

Swoją drogą w ogóle nie wiem po co robiono ten eksperyment, bo w ZSRR już był dochód podstawowy, i dobrze wiemy, że gdy bezdzietna kobieta dostaje pieniądze od państwa, a nie od mężczyzny, to zniechęca do rodzenia dzieci, i tak upadł ZSRR - demograficznie.

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-58861f69e352f51f186377287ae7d161
zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell
Skąd czerpiesz swoją wiedzę nt. historii najnowszej?
silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany
Od Bhaga.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bhaga
zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell
Super. Mam tylko nadzieję że nie bezpośrednio.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki