Finlandia: rząd rozrośnie się o trzy ministerstwa

Rząd Finlandii od piątku zyska trzy resorty. Obejmą je: minister ds. europejskich, który postuluje wyjście kraju z UE, minister sprawiedliwości przeciwny konstytucyjnym ograniczeniom parlamentu i minister rolnictwa, zainteresowany współpracą handlową z Rosją.

Premier Juha Sipila (KESK) w połowie kadencji zdecydował się powiększyć swój centroprawicowy gabinet. Fiński rząd od kwietnia 2015 roku tworzą trzy partie: konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), umiarkowane Centrum Finlandii (KESK) oraz populistyczni Finowie (F).

Stanowisko ministra kultury, sportu i spraw europejskich obejmie Sampo Terho (F). Dotychczas funkcje ministra kultury i szkolnictwa łączyła Sanni Grahn-Laasonen (KOK). Grahn-Laasonen pozostanie ministrem szkolnictwa.

Z kolei nowym ministrem sprawiedliwości będzie Antti Hakkanen (KOK). Dotychczas funkcję ministra sprawiedliwości oraz pracy łączył Jari Lindstrom (F), który odtąd będzie zajmował się tylko sprawami zatrudnienia.

Zmiany nastąpiły także w resorcie rolnictwa i środowiska, kierowanym dotąd przez Kimmo Tiilikainena (KESK). Wyodrębnionymi sprawami gospodarki rolnej i leśnej zajmie się Jari Leppa (KESK).

Najwięcej dyskusji w fińskich mediach wzbudziło powołanie na stanowisko eurosceptyka Terho - polityk znany z kontrowersyjnych wypowiedzi o członkostwie Finlandii w UE i strefie euro, postulujący wyjście kraju z tych struktur, ma być odpowiedzialny właśnie za sprawy europejskie.

Na pierwszomajowym wiecu w Helsinkach Terho powiedział, że partia Finowie w przyszłości powinna być ugrupowaniem patriotyczym, które ceni Finlandię, fińskość i fińską niepodległość oraz sprzeciwia się członkostwu kraju w UE.

Terho, z wykształcenia historyk, był eurodeputowanym w latach 2011-2015. W 2015 roku zdobył mandat posła do fińskiego parlamentu. i jest obecnie jednym z głównych kandydatów do objęcia funkcji szefa partii Finowie w wewnątrzpartyjnych wyborach 10-11 czerwca.

Nasi wyborcy nie są z nas w pełni zadowoleni. Musimy zmobilizować się i odnowić - mówił Terho 1 maja. Przyznał, że w kwietniowych wyborach lokalnych w Finlandii jego partii się nie powiodło - uzyskała tylko 8,8 proc. głosów, podczas gdy w wyborach parlamentarnych w 2015 roku było to 17,6 proc.

W ostatnich tygodniach Terho przekonywał w mediach, że Finlandia mogłaby w przyszłości przeprowadzić referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE oraz powinna opuścić strefę euro.

Wypowiedzi Terho skomentował obecny minister finansów Petteri Orpo (KOK). Członkowie fińskiego rządu nie mogą wypowiadać się w takim tonie. Zgodnie z programem rządu i własnym interesem Finlandia jest aktywnym członkiem UE i należy do strefy euro - przypomniał Orpo.

Terho w środę wieczorem w państwowej telewizji Yle ocenił, że referendum w sprawie członkostwa Finlandii w UE na pewno nie odbędzie się w obecnej kadencji parlamentu.

Z kolei Antti Hakkanen, który w piątek obejmie stanowisko ministra sprawiedliwości, to 32-letni prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym i prawie pracy. Od wielu lat działał w młodzieżówce KOK. W wyborach do fińskiego parlamentu w 2015 roku po raz pierwszy został posłem. Był członkiem m.in. parlamentarnej Komisji Konstytucyjnej.

Hakkanen wywołał dyskusję, gdy w środę publicznie powiedział, że parlamentarzyści w ramach jednej kadencji powinni mieć większe prawo do podejmowania decyzji bez konstytucyjnych barier. Wskazał, że obecnie wiele inicjatyw nie jest nawet poddawanych pod dyskusję, bo z góry zakłada się ich niekonstytucyjność. Według Hakkanena w szybko zmieniających się czasach, kiedy społeczeństwo potrzebuje reform, które usprawnią działanie państwa i postawią gospodarkę na nogi, ramy konstytucyjne nie mogą być zbyt dużym ograniczeniem, zaś działania polityków oceniają wyborcy. Jednocześnie zastrzegł, że istnieją fundamentalne zasady konstytucyjne, których przekroczyć nie można.

W Finlandii nie istnieje Trybunał Konstytucyjny. Opinie dotyczące zgodności z konstytucją projektów ustaw wydaje parlamentarna Komisja Konstytucyjna. Kontrolę praworządności sprawują również konstytucyjne organy: Kanclerz Sprawiedliwości oraz Parlamentarny Ombudsman. Nadzorują one zgodność z prawem aktów urzędowych oraz przestrzeganie konstytucyjnych praw i wolności, a także praw człowieka. Prawem weta dysponuje też prezydent. Ponadto zgodnie z fińską konstytucją, jeżeli zastosowanie przepisu ustawy w sprawie rozpatrywanej przez sąd jest wyraźnie sprzeczne z konstytucją, sąd uznaje pierwszeństwo zapisów ustawy zasadniczej.

Nowy minister rolnictwa i lasów Jari Leppa, z wykształcenia technik rolnictwa, jest rolnikiem i hodowcą. W parlamencie zasiada od 1999 roku. W środę wieczorem na antenie telewizji Yle odniósł się do możliwości współpracy handlowej z Rosją. Powiedział, że dopóki istnieją sankcje ze strony UE, Finlandia nie zamierza tego zmieniać, ale pozostaje w gotowości do podjęcia współpracy ze stroną rosyjską po zniesieniu ograniczeń, ponieważ jest to rynek atrakcyjny dla Finów, w szczególności jeśli chodzi o region Petersburga.

Nowi ministrowie otrzymają nominacje z rąk prezydenta Finlandii Sauli Niinisto w najbliższy piątek.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ akl/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Jarek

W Finlandii nie ma Trybubalu Konstytucyjnego I sankcji wobec jej tez nie ma. I wszystko w temacie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil