REKLAMA

Feerum podnosi ceny w związku ze zwyżką cen stali

2021-05-06 15:20
publikacja
2021-05-06 15:20
Feerum podnosi ceny w związku ze zwyżką cen stali
Feerum podnosi ceny w związku ze zwyżką cen stali
/ Feerum SA

Feerum umiarkowanie optymistycznie ocenia perspektywy 2021 roku. W związku z dużymi zwyżkami cen stali, spółka podnosi ceny produktów, aby utrzymać marże - poinformowali przedstawiciele Feerum podczas telekonferencji.

"Jeśli chodzi o ten rok, to mamy zakontraktowany portfel w wysokości 104 mln zł i to będzie zasadniczo zrealizowane do końca tego roku. Do tego dochodzą też kolejne zamówienia. Widzimy ten rok dość dobrze" - powiedział członek zarządu Piotr Wielesik.

Feerum musi mierzyć się z wysokimi cenami stali, które są głównym materiałem przy produkcji silosów.

"Ceny stali od grudnia do dzisiaj podwoiły się. (...) Feerum miało duże zapasy stali na koniec 2020 roku, co przy skoku cen pozwoli na zbuforowanie się na 2-3 kwartały, jeśli chodzi o wpływ cen na spółkę" - powiedział prezes Daniel Janusz.

"Jeśli chodzi o nowe kontrakty, to podnieśliśmy znacząco ceny w tym roku, uwzględniając te podwyżki. (...) Nie mamy wyjścia i musimy podwyżki cen stali przełożyć na klienta, nie możemy zejść z marży" - dodał Wielesik.

Pod koniec kwietnia, przy okazji publikacji wyników za 2020 rok, spółka poinformowała, że aktualny portfel zamówień wynosi około 104,4 mln zł i obejmuje 37 umów. Z kolei potencjalny portfel kontraktów obejmuje 285,3 mln zł, z czego potencjał klientów oczekujących na dofinansowanie unijne i posiadających pozwolenie na budowę kształtuje się na poziomie około 54,7 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Feerum spadły do 118,3 mln zł z 244,1 mln zł w 2019 roku. EBITDA zmniejszyła się do 2,9 mln zł z 32,9 mln zł. Spółka odnotowała 6,4 mln zł straty na poziomie operacyjnym oraz 7,5 mln zł straty netto. Rok wcześniej EBIT sięgnął 22,5 mln zł, a zysk netto 19,8 mln zł.

Ubiegłoroczne straty Feerum wynikały z problemów z kontraktem w Tanzanii z National Food Reserve Agency (NFRA). Negatywny wpływ na zysk netto w 2020 roku wyniósł 32,6 mln zł.

Jesienią 2020 roku zarząd polskiej spółki zdecydował o odstąpieniu od umowy z uwagi na rażące naruszenia postanowień umowy przez NFRA. Decyzja ta była podyktowana koniecznością ograniczenia strat finansowych spowodowanych dotychczasową realizacją projektu w Tanzanii, a także brakiem współpracy ze strony NFRA i chęci podjęcia działań naprawczych.

"To wszytko, co zbudowaliśmy, zostawiliśmy w takim stanie, że chętnie do tego wrócimy, ale na naszych warunkach. Trudności były wyłącznie na polu techniczno-administracyjno-finansowym" - powiedział prezes.

Wielesik dodał, że Feerum oczekuje zmiany modelu finansowania tego typu projektów, nie chce samotnie zmagać się z biurokracją w Tanzanii.

Zawarty w 2016 roku kontrakt z National Food Reserve Agency obejmował budowę pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących magazynów. Jego łączna wartość wynosiła 33,1 mln USD. (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki