REKLAMA

FBI przeszukało dom Trumpa. Agenci wynieśli z posesji pudła z dokumentami

2022-08-09 05:05
publikacja
2022-08-09 05:05
FBI przeszukało dom Trumpa. Agenci wynieśli z posesji pudła z dokumentami
FBI przeszukało dom Trumpa. Agenci wynieśli z posesji pudła z dokumentami
fot. BRIAN SNYDER / / Reuters

W wyniku przeszukania agenci FBI wynieśli z posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie pudła z dokumentami - podała w poniedziałek CNN, powołując się na swoje źródła. Według stacji śledczy już wcześniej interesowali się dokumentami zabranymi przez Trumpa z Białego Domu na Florydę.

Według CNN przeszukanie miało związek ze śledztwem w sprawie dokumentów, w tym opatrzonych klauzulą "ściśle tajne", które Trump zabrał ze sobą do swej posiadłości na Florydzie.

Jeszcze w lutym br. Archiwa Narodowe poinformowały, że Trump zwrócił 15 pudeł z dokumentami. Wśród nich miała być m.in. korespondencja między nim i północnokoreańskim dyktatorem Kim Dzong Unem. O tym, że śledczy zainteresowani byli dokumentami, powiedział też telewizji Fox News jeden z synów b. prezydenta, Eric Trump.

CNN podała jednak, że w czerwcu śledczy odbyli rozmowę z prawnikami byłego prezydenta, którzy pokazali im miejsce przechowywania innych dokumentów, w piwnicy posiadłości. Niedługo potem FBI zwróciło się o zabezpieczenie dokumentów, czego efektem miało być zamknięcie pomieszczenia na kłódkę. Według przedstawicieli Białego Domu ani prezydent Joe Biden, ani inni wysocy rangą oficjele - poza szefem FBI i prokuratorem generalnym - nie mieli wiedzy o nakazie przeszukania posiadłości Trumpa.

Wieść o przeszukaniu w Mar-a-Lago wywołała falę oburzenia wśród polityków Republikanów. Lider partii w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy już zapowiedział, że po spodziewanym objęciu kontroli nad Izbą po listopadowych wyborach, Republikanie przeprowadzą śledztwo w sprawie decyzji podejmowanych przez ministerstwo sprawiedliwości. Deputowany stanowego parlamentu Florydy Anthony Sabatini wezwał z kolei legislaturę, by "zerwała związki" z federalnym resortem sprawiedliwości i aresztowała funkcjonariuszy federalnych wykonujących nakaz przeszukania.

Przedstawiciele skrajnego skrzydła partii, kongresmeni Marjorie Taylor Greene i Paul Gosar wezwali do rozwiązania i pozbawienia funduszy FBI.

Wieczorem pod posiadłością Trumpa zebrała się też grupa zwolenników Trumpa, skandując hasła przeciwko Bidenowi. Protest przebiegł jednak pokojowo.

Trump: Jestem ofiarą prześladowaniach politycznych

Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego rezydencja na Florydzie, Mar-a-Lago, została "przeszukana" przez policję federalną (FBI). Twierdzi, że jest ofiarą "prześladowaniach politycznych". Nie wskazał jednak przyczyny tej akcji FBI.

"Nasz naród żyje w mrocznych czasach, mój piękny dom, Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie, został najechany, jest oblężony i okupowany przez licznych agentów FBI. Nic takiego nigdy wcześniej nie spotkało prezydenta Stanów Zjednoczonych" - podkreślił w swym oświadczeniu Trump. "Włamali się nawet do mojego sejfu!" - dodał były prezydent.

Według CNN funkcjonariusze organów ścigania wydawali się być skoncentrowani na obszarze, gdzie znajdują się biura i osobiste kwatery Trumpa.

"Ten niezapowiedziany nalot na mój dom nie był konieczny ani właściwy. Jest to prokuratorskie uchybienie, użycie systemu sprawiedliwości jako broni i atak ze strony radykalnie lewicowych Demokratów, którzy nie chcą, abym ubiegał się o urząd prezydenta w 2024 roku" – ocenił Trump.

W jego opinii taki atak mógłby mieć miejsce tylko w najgorszych krajach Trzeciego Świata. Zarzucił, że Ameryka stała się skorumpowanym krajem na poziomie, jakiego jeszcze nie było. Jak dodał, jego prześladowanie trwa od lat i się nie kończy.

"Bezprawie, prześladowanie polityczne i polowanie na czarownice musi zostać ujawnione i powstrzymane (...) Nadal będę walczył dla dobra wielkiego amerykańskiego narodu!" – zapowiedział Donald Trump.

Media w USA zwracają uwagę, że Departament Sprawiedliwości i FBI nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w sprawie przeszukiwania florydzkiej rezydencji Trumpa.

 

Oskar Górzyński, Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
Demokraci widzą, że dostaną w 4 litery w listopadowych wyborach do kongresu. Boją się ludzi Trumpa oj boją.
hodler
O zaczyna się kampania prezydencka Trumpa w Stanach. Nieważne o czym mówią, ale ważne żeby mówili, zwracali uwagę, klikali.
pralkaboga
ukradł dokumenty a teraz zdziwiony :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jarunia
Inteligentne amerykańskie odkurzacze obserwują też Was
tecdswv4t
FBI wykonało w poniedziałek nakaz przeszukania w ośrodku Mar-a-Lago Donalda Trumpa w Palm Beach na Florydzie nawet włamali się do jego sejfu.. Potwierdził to sam były prezydent USA. Pisałem parę dni temu, że za wyprowadzenie z biura prokuratora stanowego z Florydy zemsta Demo. Będzie okrutna. Tak w zasadzie to jesteśmy w przededniu FBI wykonało w poniedziałek nakaz przeszukania w ośrodku Mar-a-Lago Donalda Trumpa w Palm Beach na Florydzie nawet włamali się do jego sejfu.. Potwierdził to sam były prezydent USA. Pisałem parę dni temu, że za wyprowadzenie z biura prokuratora stanowego z Florydy zemsta Demo. Będzie okrutna. Tak w zasadzie to jesteśmy w przededniu wojny domowej w USA

Pomyśl - co ta "legalna" mafia rządowa zrobiła byłemu prezydentowi USA. To wiesz, co mogą zrobić z tobą, z kim kol wiek na świecie ! A synalek Bidena nietykalny!
Musimy przyjąć do wiadomości, że obecne FBI to zwykłe Gestapo, Tak w Niemczech też tak PAN z wąsikiem doszedł do totalitarnej władzy. Jest używane obecnie do walki przez skorumpowany system będący u władzy.

tecdswv4t
Jak dodasz jeszcze do tego napiętą sytuację światową jak plandeka na Syrence Bosto. To pytanie kiedy nastąpi totalna światowa zawierucha, jest jak najbardziej na miejscu. Do tego dioci Polacy wsadzili się sami na minę w sytuacji Ukraińskiej gdzie zachód po raz kolejny nas wykręci.
Bóg Honor Ojczyzna nie dla diotów!
300_pala
Ruskie będą bronić Trumpa do upadłego

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki