Europosłowie sprawdzą, czy na ich telefonach był zainstalowany Pegasus

2022-04-21 19:14
publikacja
2022-04-21 19:14
Europosłowie sprawdzą, czy na ich telefonach był zainstalowany Pegasus
Europosłowie sprawdzą, czy na ich telefonach był zainstalowany Pegasus
fot. Genevieve ENGEL / / Parlament Europejski

Parlament Europejski na wniosek przewodniczącej Roberty Metsoli uruchamia dla europosłów możliwość sprawdzenia, czy na ich telefonach komórkowych było zainstalowane oprogramowanie szpiegujące Pegasus. Takie informacje, do których dotarła PAP, zostały rozesłane w czwartek do europosłów przez służby europarlamentu.

{{ alt }}

Orange dla Firm

3 raty x 0 zł

Sprawdź
{{ alt }}

Orange dla Firm

3 raty x 0 zł

Sprawdź
{{ alt }}

Orange dla Firm

3 raty x 0 zł

Sprawdź

Weryfikacja będzie prowadzona w obecności właściciela telefonu komórkowego w Brukseli lub w Strasburgu, w biurze informatyki europarlamentu lub w biurze europosła.

W mailu, który widziała PAP, służby przekazały, że czas trwania wstępnej analizy zależy od ilości danych zapisanych w telefonie i zajmuje co najmniej 30 minut, a w zależności od wyniku może następnie być przeprowadzona szczegółowa analiza bezpieczeństwa. Każdy europoseł, który będzie chciał dokonać takiej weryfikacji, będzie musiał zgłosić się do służb informatycznych PE.

We wtorek w Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie nowej komisji śledczej ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących. Wybrano na nim przewodniczącego, Jeroena Lenaersa (Europejska Partia Ludowa). Trzema wiceprzewodniczącymi zostali: Sandor Ronai (Socjaliści i Demokraci), Diana Riba i Giner (Zieloni) oraz Moritz Koerner (Odnowić Europę).

Podczas pierwszego spotkania posłowie wysłuchali ekspertów, którzy przedstawili wyniki swoich badań nad Pegasusem i innymi odpowiednikami oprogramowania szpiegującego.

"Widzieliśmy wiele przypadków, w których niewinni ludzie, tacy jak dziennikarze i prawnicy, byli celem ataków oprogramowania szpiegującego, i jest to ogromny problem dla demokracji i praworządności. Będziemy teraz zbierać informacje o stosowaniu Pegasusa i innych podobnych programów, a następnie przekształcimy te ustalenia w użyteczne zalecenia" - powiedział nowo wybrany przewodniczący komisji Lenaers.

W związku z domniemanym wykorzystaniem oprogramowania szpiegowskiego Pegasus przeciwko dziennikarzom, politykom, funkcjonariuszom organów ścigania, dyplomatom, prawnikom, przedsiębiorcom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i innym obywatelom Parlament Europejski podjął w marcu decyzję o powołaniu nowej komisji śledczej, której zadaniem będzie zbadanie kwestii wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegowskich do inwigilacji oraz sprawdzenie, czy stosowanie tych programów nie naruszyło prawa UE i praw podstawowych. Komisja ma przedstawić sprawozdanie końcowe po 12 miesiącach.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki