Europejski przemysł zwija się nieco wolniej

2019-08-22 10:00
publikacja
2019-08-22 10:00
fot. cookelma / YAY Foto

Wstępny sierpniowy odczyt PMI zasygnalizował, że tempo spadku aktywności w europejskim sektorze wytwórczym uległo spowolnieniu.

„Przemysłowy” PMI dla strefy euro w sierpniu osiągnął wartość 47,0 punktów – wynika ze wstępnych danych firmy IHS Markit.

Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego strefy euro odbił się od 7-letniego dna.

To rezultat wyraźnie lepszy od oczekiwanych przez analityków 46,2 pkt. oraz wyższy od 46,5 pkt. odnotowanych w lipcu, gdy wskaźnik ten odnotował najniższy odczyt od 75 miesięcy.

Niemniej jednak to wciąż rezultat bardzo niski, świadczący o spadku aktywności gospodarczej w europejskim sektorze wytwórczym. Rosnący PMI w strefie poniżej 50 pkt. sygnalizuje wolniejszy spadek aktywności. Dopiero odczyty powyżej 50 pkt. wskazują na poprawę koniunktury.

Powyżej granicy 50 punktów utrzymuje się za to analogiczny wskaźnik dla sektora usług. „Usługowy” PMI dla strefy euro w sierpniu ukształtował się na poziomie 53,4 pkt., a więc nieznacznie wyższym niż w lipcu ( 53,2 pkt.) oraz powyżej oczekiwanych przez ekonomistów 53,0 pkt.

"Usługowy" PMI w strefie euro utrzymuje się powyżej 50 punktów.

- Ostatnia słabość gospodarki strefy euro utrzymała się w sierpniu (…) Łączony wskaźnik PMI drgnął w górę do 51,8 pkt. w sierpniu wobec trzymiesięcznego minimum z lipca na poziomie 51,5 pkt., lecz to wciąż jeden z najsłabszych odczytów od 6 lat – czytamy w sierpniowym raporcie IHS Markit.

W dalszym ciągu obserwujemy wyraźną dywergencję pomiędzy sektorem wytwórczym a usługowym. Europejski – a zwłaszcza niemiecki – przemysł znalazł się w najgłębszej recesji od lat. Ale sytuację ratuje sektor usługowy, gdzie wciąż tli się wzrost pozwalający generować dodatnią dynamikę PKB w większości krajów eurolandu.

W tym kontekście pozytywnie zaskoczyły dane z Francji, gdzie „przemysłowy” PMI przekroczył barierę 50 punktów, osiągając wartość 51,5 pkt. wobec oczekiwanego spadku do 49,5 pkt. Poprawiło się nawet w Niemczech, gdzie wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego podniósł się z najniższego poziomu od 7 lat, rosnąc z 43,2 pkt. d 43,6 pkt.

Gospodarkę strefy euro w dalszym ciągu hamuje eskalująca się wojna handlowa między USA a Chinami, co uderza w globalne łańcuchy dostaw oraz ogranicza nowe inwestycje. Stąd tak drastyczna słabość niemieckiego przemysłu.

- W sierpniu dynamika gospodarki strefy euro pozostała bez większych zmian. Solidny wzrost w sektorze usług utrzymywał całą gospodarkę ponad kreską pomimo trwającego spadku aktywności w przemyśle (…) Wciąż spodziewamy się, że wzrost PKB w trzecim kwartale wyniesie tylko 0,1-0,2%. – skomentował Andrew Harker, dyrektor w IHS Markit.

KK

Źródło:
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Lepiej nie bedzie. Dostawcy MOTO tez spadaja do normalnych krajów swiata, renta itd.
Przyczyny oprócz podatku CO2, zakazów jazdy - co tu bylo - jeszcze silniki-buble tj. - w bilansie EKO szkodlwsze elektryki. Dolowane na zachodzie mld. €.
Trzasnelo to male High-Tech firmy i one jesli nie przezyja wiecej nie wróca.
Lepiej nie bedzie. Dostawcy MOTO tez spadaja do normalnych krajów swiata, renta itd.
Przyczyny oprócz podatku CO2, zakazów jazdy - co tu bylo - jeszcze silniki-buble tj. - w bilansie EKO szkodlwsze elektryki. Dolowane na zachodzie mld. €.
Trzasnelo to male High-Tech firmy i one jesli nie przezyja wiecej nie wróca. Jedynie AfD=Alternative fuer Deuschland (pro Trumpowa) chce gwarancji dla Diesla.
Zreszta dlatego Daimler-Benz pojechal niedawno z fabryka do Moskwy.
W Niemczach wielka branza MOTO ma wyrok smierci.

""Silnik elektryczny jest uważany za zabójcę pracy, ponieważ jest łatwy do wykonania. W przypadku systemu wtrysku oleju napędowego potrzebuje dziesięciu pracowników, w przypadku silnika benzynowego trzech, w przypadku pojazdu elektrycznego tylko jednego pracownika, mówi szef Bosch Denner. Fraunhofer Institute for Labour Economics and Organisation""

https://www.focus.de/finanzen/boerse/konjunktur/wirtschaft-es-ist-doch-so-lange-gut-gegangen_id_11014936.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki