REKLAMA
WEBINAR

Europejska Partia Piratów: w Czechach popiera nas 10,7 proc. wyborców, w Polsce liczymy na 7 proc.

2023-05-27 14:49
publikacja
2023-05-27 14:49

Polska Partia Piratów jest w podobnej sytuacji, jak w Czechach, gdzie po ciężkiej pracy weszliśmy do naszego parlamentu a potem do PE. W Czechach popiera nas 10,7 proc. wyborców, w Polsce liczymy na 7 proc. - powiedział PAP europoseł Europejskiej Partii Piratów Mikuláš Peksa.

Europejska Partia Piratów: w Czechach popiera nas 10,7 proc. wyborców, w Polsce liczymy na 7 proc.
Europejska Partia Piratów: w Czechach popiera nas 10,7 proc. wyborców, w Polsce liczymy na 7 proc.
/ Parlament Europejski

Czeski polityk był w sobotę gościem warszawskiego spotkania zorganizowanego przez Polską Partię Piratów. Zwrócił uwagę na bardzo podobne warunki rozwoju Partii Piratów w Czechach i w Polsce.

"Koledzy z Polski są sytuacji, w jakiej byliśmy w Czechach w 2016 roku, najpierw niewielkie poparcie, ale po ciężkiej pracy, w ciągu kilku miesięcy, sytuacja się zmieniła i weszliśmy do naszego parlamentu a po trzech latach do Parlamentu Europejskiego. Jesteśmy też członkami koalicji rządzącej w naszym kraju" - powiedział PAP Peksa. Jego zdaniem, PPP może w naszym kraju już wkrótce osiągnąć znaczące poparcie wyborców.

"W Czechach możemy liczyć na poparcie na poziomie 10,7 procent, w Polsce liczymy nawet na 7 procent" - podkreślił eurodeputowany. "Jesteśmy zwolennikami przejrzystości na scenie publicznej. Bronimy dostępu obywateli do informacji, ale także do szeroko rozumianej prywatności naszego życia" - zaznaczył. "Pragnąc dobra obywateli patrzymy raczej w przyszłość" - dodał.

"Organizujemy w Europie struktury naszego ugrupowania, jesteśmy gotowi na współpracę z podobnymi ugrupowaniami" - mówił czeski polityk przypominając, że europejscy piraci mają swoją frakcję w PE, w jej skład wchodzi trzech Czechów i Niemiec.

Międzynarodowy ruch Piratów istnieje od kilkunastu lat i - jak informują przedstawiciele ugrupowania - skupia młodsze pokolenia wyborców. "Polska Partia Piratów ma charakter centrowy i proeuropejski" - zapewnił PAP prezes PPP Janusz Wdzięczak.

Wiceprezes i założyciel Polskiej Partii Piratów Radosław Pietron przypomniał, że ugrupowanie istnieje w naszym kraju już od 11 lat. "Szczytowe momenty naszej popularności i rozpoznawalności były, kiedy protestowaliśmy przeciwko ACTA" - podkreślił. Zaznaczył, że wewnątrz PPP trwają jeszcze rozmowy, kiedy włączyć się w bezpośrednią walkę o głosy Polaków.

"Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie jesiennych wyborów parlamentarnych. Na pewno chcemy wystawić kandydatów do Senatu a w przyszłym roku ubiegać się o mandaty w wyborcach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego" - podsumował Pietron. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
drzaraza
Jak powstanie prawdziwa partia liberalno-konserwatywna to zagłosuję ba wybranego przedstawiciela takiej partii. Z tym ,że przedstawiciel na realizować program i nie miże go zmueniać w trakcie kadencji.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki