REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

WYWIADEuropa chce inwestować w Polską transformację energetyczną

2022-12-06 11:06
publikacja
2022-12-06 11:06

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który w tym roku planuje zainwestować w Polsce ok. 800 mln euro, z czego większość w zieloną transformację, może w przyszłym roku zwiększyć inwestycje - poinformował PAP Biznes Mark Bowman, wiceprezes EBOiR.

Europa chce inwestować w Polską transformację energetyczną
Europa chce inwestować w Polską transformację energetyczną
fot. petrmalinak / / Shutterstock

"Jesteśmy świadomi stojących przed Polską wyzwań, wynikających z pandemii, presji na gospodarkę, wysokiej inflacji i wpływu wojny w Ukrainie. Mamy wiele priorytetów w Polsce, a jednym z nich jest udział w finansowaniu zielonej transformacji. Strategia EBOiR przewiduje, że 50 proc. inwestycji będzie zielonych. W Polsce jesteśmy powyżej tego poziomu, w tym roku ten udział wynosi jak dotąd ok. 75 proc." - powiedział PAP Biznes wiceprezes EBOiR Mark Bowman.

Jak poinformował, EBOiR zainwestował do tej pory w Polsce ponad 1,1 mld euro w wytwarzanie energii odnawialnej, z czego większość w elektrownie wiatrowe. Bank podawał, że całkowite inwestycje w polski sektor energetyczny wyniosły 1,6 mld euro i obejmują również projekty wzmacniające sieć energetyczną.

W tym roku EBOiR planuje zainwestować w Polsce ok. 800 mln euro. W przyszłym roku kwoty mogą być wyższe.

"W Polsce w ubiegłym roku zainwestowaliśmy łącznie 600 mln euro, w tym roku jesteśmy na dobrej drodze, by przekroczyć 800 mln euro, więc nasza aktywność w Polsce rośnie" - powiedział wiceprezes banku.

Wiceszef EBOiR: bardzo możliwe zwiększenie inwestycji w 2023 r.

"Nie mamy konkretnych celów na przyszły rok. Biorąc jednak pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi Polska, bieżącą sytuację gospodarczą, widzimy znaczący popyt na nasze inwestycje, więc z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w przyszłym roku nasze inwestycje będą wyższe" - dodał Bowman.

Jak wskazał, Polska ma duży potencjał w zakresie zielonej transformacji. Ocenił, że kraj wzmocnił swoje bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszył zależność od rosyjskiego gazu i węgla, ale czeka go jeszcze wiele pracy.

"Obecny kryzys energetyczny: wysokie ceny energii, gazu, zakłócenia w dostawach jeszcze dobitniej pokazały, że trzeba przyspieszyć transformację energetyczną. To nie jest tylko kwestia korzyści dla klimatu, ale i korzyści ekonomicznych oraz korzyści wynikających z zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział wiceprezes EBOiR.

"Jedna z lekcji ostatnich miesięcy jest taka, że paliwa kopalne są nie tylko brudne, ale i drogie, a ich dostawy nie są pewne. Rozwiązaniem jest przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii. Pracujemy nad inwestycjami, ale rozmawiamy też z rządem" - dodał Bowman.

Jego zdaniem powrót niektórych krajów do paliw kopalnych będzie jedynie krótkotrwały.

"W krótkim terminie niektóre kraje mogą się w pewnym sensie cofać i zwiększać zależność od paliw kopalnych, ale w średnim terminie transformacja energetyczna jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Odnawialne źródła energii dają olbrzymie możliwości - to tania i bardziej niezawodna energia" - powiedział wiceprezes EBOiR.

EBOiR jest zainteresowany udziałem w emisji zielonych obligacji

Bowman poinformował, że EBOiR jest zainteresowany finansowaniem w Polsce szerokiego spektrum projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii (wiatr, PV, biogaz), ale i inwestycji w efektywność energetyczną, czy elektromobilność. Bank rozmawia m.in. na temat finansowania projektów morskich farm wiatrowych.

Wiceprezes dodał, że bank jest też zainteresowany udziałem w emisji zielonych obligacji.

EBOiR dotychczas zainwestował ponad 50 mln euro w zielone obligacje wyemitowane przez podmioty z obszaru OZE na inwestycje w Polsce, w tym m.in. R.Power i Photon Energy.

Bowman wskazał, polski rząd musi zapewnić inwestorom odpowiednie warunki regulacyjne i przedstawić ambicje w zakresie zielonej transformacji.

"Jeśli dany kraj chce zrobić postęp w obszarze zielonej transformacji, musi jasno przedstawić swoje ambicje, co pomoże przyciągać inwestorów. Ważne jest, by mieć odpowiednie otoczenie regulacyjne, by dać pewność dla inwestycji, a w Polsce trwa dyskusja w sprawie przepisów dla lądowych farm wiatrowych. Aby zwiększyć udział OZE, potrzebne są też inwestycje w sieci elektroenergetyczne" - powiedział wiceprezes EBOiR.

Od 1991 r., gdy bank rozpoczął działalność w Polsce, zainwestował 12 mld euro m.in. w zrównoważoną infrastrukturę, zieloną energię, sektor finansowy, przemysł, gospodarkę żywnościową.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
endes
Ludzie zrozumcie, że to kolejny globalny przekręt!… nie ma żadnego problemu z klimatem a już w szczególności z co2!… może jacyś mądrzejsi od mainstreamowych profesorów i instytucji sprawdzą jak manipuluje się danymi z odczytów temperatur!?… podpowiem… umiejscowienie czujników i opłacone analizy i publikacje.
Jedyną istotną determinantą
Ludzie zrozumcie, że to kolejny globalny przekręt!… nie ma żadnego problemu z klimatem a już w szczególności z co2!… może jacyś mądrzejsi od mainstreamowych profesorów i instytucji sprawdzą jak manipuluje się danymi z odczytów temperatur!?… podpowiem… umiejscowienie czujników i opłacone analizy i publikacje.
Jedyną istotną determinantą jest tu zwiekszona aktywność słońca jeśli chodzi o temperatury na planecie… jest to zjawisko powtarzalne i znane od dziesiecioleci…
jpelerj
Póki jest szansa na gwarancje KPO i pozostanie PL w UE, to oczywisty kierunek inwestowania.
samsza
W tym banku wiedzą co to praworządność ?

:)

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki