REKLAMA

EuroPMI: na Zachodzie lepiej niż w Polsce

2017-05-02 10:43
publikacja
2017-05-02 10:43

Kwiecień przyniósł kolejną poprawę sytuacji w europejskim przemyśle – wynika z najnowszych raportów o przemysłowych indeksach PMI autorstwa IHS Markit. Główną lokomotywą tej „przemysłowej wiosny” pozostają Niemcy.

/ fot. Fabian Bimmer / FORUM

W niemal wszystkich badanych przez IHS Markit krajach Unii Europejskiej odnotowano poprawę sytuacji w przemyśle. Najmocniej indeks PMI dla sektora wytwórczego wzrósł w Wielkiej Brytanii (57,3 pkt. to najlepszy wynik od 3 lat) oraz we Francji (55,1 to najlepszy wynik od marca 2011 r.), co pokazuje, że polityczna zawierucha nie ma negatywnego wpływu na przedsiębiorców po obu stronach Kanału La Manche. Na uwagę zasługuje także Grecja, która choć pozostaje jedynym krajem strefy euro o negatywnym odczycie (poniżej 50 pkt. już od 8 miesięcy), to jednak zanotowała skok o 1,5 pkt.

Czołówka europejskiego zestawienia to niezmiennie Niemcy (58,2 pkt) wraz z krajami ościennymi. W największej gospodarce Europy odnotowano wprawdzie wynik o 0,1 pkt. niższy niż przed miesiącem, jednak nadal jest to zakres sześcioletnich maksimów. W Holandii (57,8 pkt.) i Czechach (57,5 pkt.) sytuacja w kwietniu nie zmieniła się względem i tak bardzo dobrego marca, zauważalną poprawę dostrzeżono natomiast w Austrii (58,1 pkt).

Jak wskazują ekonomiści IHS Markit w uzasadnieniu do dzisiejszych danych, kraje strefy euro notują najwyższy od 6 lat wzrost produkcji, zamówień i eksportu, co w efekcie prowadzi do jednego z najszybszych wzrostów zatrudnienia w ostatnich 20 latach. Jak dodają, europejski przemysł korzysta na relatywnie słabym euro, wzroście zamówień na rynkach krajowych i zagranicznych, a także na niskich stopach utrzymywanych wciąż przez banki centralne z EBC na czele. W efekcie wskaźnik optymizmu nie reaguje na tegoroczne napięcia polityczne i znajduje się obecnie na najwyższych poziomach od początku prowadzenia badania (2012 r.).

PMI dla przemysłu w wybranych krajach / Bankier.pl na podstawie IHS Markit

Chociaż wynik odnotowany przez polski sektor wytwórczy okazał się wyższy od konsensusu formułowanego przez ekspertów, to i tak jest to drugi najniższy rezultat (po Grecji) spośród badanych przez IHS Markit państw UE. Więcej na temat danych dla Polski przeczytasz w artykule: „Polski przemysł kwitł w kwietniu. Optymizm wciąż rośnie”.

W ogonie kwietniowego zestawienia znalazły się dwa kraje spoza UE: Turcja (51,7 pkt). oraz Rosja (50,8 pkt.), gdzie na dodatek zauważono pogorszenie sytuacji względem marca.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~kant
te cale PMI to mozna sobie o kant d... potłuc, tyle w tym prawdy
~niepelnosprawny_org
...nie lepiej, ale tymczasowe przewidywania sprzedazy lepsze, bo hojnie łoża na "uchodzców"...
~Henek
A ja serdecznie gratuluje poczucia humoru panu Michalowi Zulawinskiemu ! He he he he h.e
~dowcip
Polacy uwielbiają narzekać .

Jak taki typowo polski manager dostanie ankietę to w ankiecie też musi sobie ponarzekać
~lewak
To, wina zydow oni są zawsze winni wszystkiemu i tak od 1000lat
~qazxsw odpowiada ~lewak
faktycznie przejawiasz typowo lewackie poczucie humoru

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki