PMI: polski przemysł kwitł w kwietniu

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego w kwietniu osiągnął wartość 54,1 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. To wynik lepszy od oczekiwań ekonomistów.

Kwietniowa wartość przemysłowego indeksu PMI dla Polski wyniosła 54,1 pkt. wobec 53,5 pkt. w marcu i konsensusie analityków na poziomie 53,9 pkt. Jak podkreślają autorzy badania, „głównymi czynnikami mającymi wpływ na tak dobry początek drugiego kwartału był wzrost wielkości produkcji, liczby nowych zamówień oraz znaczący wzrost poziomu zatrudnienia”.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Okres pozytywnych odczytów (tzn. ponad 50 pkt.) trwa w Polsce nieprzerwanie od 31 miesięcy. Dodatkowo notowana obecnie wartość jest znacznie wyższa od długoterminowej średniej dla naszego kraju (50,4 pkt.)

- Najnowsze wyniki badań zasygnalizowały znaczny wzrost sprzedaży polskich produktów na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych. Tempo wzrostu całkowitej liczby nowych zamówień przyspieszyło od marca, a większy popyt nieoficjalnie uzasadniano ożywieniem gospodarczym w Europie – czytamy w komunikacie.

Analitycy IHS Markit dopatrzyli się najniższego od 5 miesięcy tempa inflacji, na co wpływ miało spowolnienie wzrostu cen wyrobów gotowych. Co istotne, w kwietniu optymizm polskich producentów dotyczący najbliższych 12 miesięcy okazał się najwyższy od 14 miesięcy. Respondenci swoje stanowisko uzasadniali uruchomieniem nowych linii produkcyjnych oraz zwiększonymi inwestycjami.

- Kolejna poprawa warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym zasygnalizowała dobry początek drugiego kwartału. Niewielkie spowolnienie wzrostu wielkości produkcji równoważył solidny wzrost poziomu zatrudnienia oraz przyspieszone tempo wzrostu liczby nowych zamówień płynących z rynku krajowego jak i rynków zagranicznych. Dodatkowo presje cenowe osłabły, co jeszcze bardziej osłodziło dobre wieści płynące z najnowszych wyników badań. Poprawa koniunktury przełożyła się na pozytywne nastroje gospodarcze, co odzwierciedlał największy od 14 miesięcy optymizm odnośnie przyszłej produkcji – napisał w komentarzu do dzisiejszych danych Sam Teague, ekonomista IHS Markit.

Wskaźnik PMI dla Polski opiera się o dane zebrane od reprezentatywnego panelu 200 firm z sektora przemysłowego. Grupa respondentów ustalana jest w oparciu o udział branży w PKB i poziom zatrudnienia. PMI jest sumą odsetka pozytywnych odpowiedzi plus połową odsetka odpowiedzi „takie same”. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów sygnalizuje wzrost aktywności gospodarczej, a wartości poniżej 50 pkt. sygnalizują spadek.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 5 ~hahaha_ale_jajca

"Chociaż wynik odnotowany przez polski sektor wytwórczy okazał się wyższy od konsensusu formułowanego przez ekspertów, to i tak jest to drugi najniższy rezultat (po Grecji) spośród badanych przez IHS Markit państw UE."-sekta smoleńska chwali się drugim najgorszym wynikiem w UE a tak na marginesie Polak i Grek dwa bratanki i do szklanki i do bankructwa hahaha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 22 ~zorientowany

Dlaczego tak się dzieje,poprostu ten rząd nie kradnie ,mało tego ściga złodziei,złodziej w Polsce ma teraz pod górkę.Przecież to jest proste ,jeżeli wydajesz celowo, sensownie pieniądze to masz ich więcej,do tego starasz się aby cię nie oszukiwały przeróżne cwaniaki to masz jeszcze więcej,możesz je więc więcej wydać na inne potzebne rzeczy,wszystko to w sumie nakręca koniunktóręitd,itd,itd.Proste wystarczy nie kraśc i myśleć przy wydawaniu,tak się dzieje w domu,w małych firmach,wielkich korporacjach,w państwie tylko skala inna

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~pisie_łgarstwa

np wydajesz "celowo, sensownie" pieniądze pożyczone od zachodnich lichwiarzy na pińset plós dla patologii i leni przy czym wzrost długu publicznego za poprzedni rok za pis to prawie 100 mld zł jest to rekord ostatnich 25 lat tacy to łoni som "gospodarni i niekradnący"

! Odpowiedz
2 2 ~ktos odpowiada ~pisie_łgarstwa

Rekord? Chlopcze, PO ukradlo pieniadze z OFE, zeby zmnieszyc deficyc roczny do 50 mld. Normalnie bylby powyzej 100mld. wiec sie tak nie podniecaj.

! Odpowiedz
0 1 ~aster

daruj se te propagande bo kazy wie ze dzieje sie tak za sprawą coraz lepszej koniunktury a nie działań twej beznadziejnej sekty

! Odpowiedz
0 1 ~vilem odpowiada ~ktos

panie ktosiu. Zamienili 150 mld obligacji na zapis w ZUS o co zreszta walczyli cale lata z UE aby nie bylo to liczone w ppoczet dlugu. I to wylacznie z uwagi na fatalne skutki kryzysu. 150 mld a teraz w czasie super koniunktury co widac w cale Europie pis zwiększyl dlug w rok ! o 100 mld PLN !
I ty masz czelnośc to porownywac ?
W latach kryzysu wzrost polskiego PKB byl o 20%, potem Slowacji o 13% a potem dlugo nikt, troche ponad 0%. dziś jestesmy zwyklym sredniakiem i daleko nam do poprzedniej pozycji.
Dokonania zawsze nalezy widziec na tle reszty a nie w liczbach bezwzglednych bo to zawsze zalezy od koninktury !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 6 ~hahaha


"Jarosław Kaczyński: pomniki Lecha Kaczyńskiego powinny powstać w każdym mieście"-hahaha Paranoicy i Stuknięci(w skrócie PIS) w akcji

! Odpowiedz
3 8 ~kolo

Potrafisz rozróżnić gospodarkę od takich akcji. Cóż każdy ma swoje śmigiełko. JK też.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 20 ~Pełowiec

A w środku dobrych wiadomości,odezwa histeryków z PO.Oby było jak najgorzej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil