Etiopia: władze aresztowały ponad 11 tys. osób po ogłoszeniu stanu wyjątkowego

Etiopskie władze aresztowały od czasu ogłoszenia w październiku stanu wyjątkowego ponad 11 tysięcy osób. Powodem wprowadzenia na pół roku stanu wojennego było zapewnienie bezpieczeństwa po wielomiesięcznych antyrządowych protestach dwóch grup etnicznych.

"W związku ze stanem wyjątkowym do dziś przewieziono do sześciu więzień 11 607 osób, w tym 347 kobiet" - sprecyzował przewodniczący "Komitetu Kontroli" stanu wyjątkowego Tadesse Hordofa w komunikacie opublikowanym w sobotę przez państwową telewizję EBC.

Długa lista zarzutów wobec aresztowanych to "wzniecanie przemocy", "niszczenie dóbr publicznych i prywatnych" i "utrudnianie ruchu pojazdów" przez stawianie zapór na drogach.

Aresztowania miały miejsce w regionie zamieszkanym przez grupę etniczną Oromo w środkowej i zachodniej Etiopii i Ahmara na północy kraju. Choć Ahmara stanowią ok. 60 proc. wszystkich Etiopczyków, czują się marginalizowani przez władze. Właśnie głównie przedstawiciele Oromo i Ahmara organizowali antyrządowe demonstracje.

31 października etiopski minister obrony Siraj Fegessa ogłosił zwolnienie z więzień ok. dwóch tysięcy ludzi aresztowanych za udział w demonstracjach antyrządowych.

Wprowadzenie 9 października stanu wyjątkowego w Etiopii oceniane jest jako dowód zaostrzenia polityki rządu wobec trwających od końca 2015 roku protestów, które zdaniem wielu organizacji broniących praw człowieka niejednokrotnie były krwawo tłumione przez władze. Według szacunków organizacji pozarządowych w ciągu trwających od miesięcy manifestacji zginęły setki ludzi, a dziesiątki tysięcy zostało zatrzymanych. (PAP)

jo/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil