Estonia nie uzna paszportów Rosji wydawanych obywatelom Ukrainy

Estonia nie uzna paszportów Federacji Rosyjskiej wydawanych mieszkańcom samozwańczych republik ludowych donieckiej i ługańskiej – taką decyzję podjęło w poniedziałek estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Decyzja wchodzi w życie w trybie natychmiastowym – poinformowała agencja informacyjna ELTA, która powołuje się na estońskiego nadawcę publicznego ERR – i jest odpowiedzią Estonii na podpisany w kwietniu tego roku przez prezydenta Rosji Władimira Putina dekret o wydawaniu rosyjskich paszportów obywatelom Ukrainy.

"Jest to kolejna próba zniszczenia niepodległości Ukrainy i utrzymywanie niestabilnej sytuacji na wschodzie Ukrainy" - podkreśla szef estońskiego MSZ Urmas Reinsalu. Jego zdaniem "decyzja Rosji jest sprzeczna z duchem porozumień z Mińska" i Estonia potępia takie działania.

Prezydent Rosji w kwietniu podpisał dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donbasu, określając ten krok kwestią "humanitarną". Władze Ukrainy oświadczyły, że paszporty rozdawane mieszkańcom Donbasu będą nielegalne i wyraziły opinię, że nie powinny być one uznawane w ruchu międzynarodowym.

Rada Europy w czerwcu wyraziła głębokie zaniepokojenie prowadzoną przez Rosję paszportyzacją Donbasu i oświadczyła, że jest gotowa nie uznawać wydawanych w taki sposób rosyjskich paszportów.

Po zajęciu przez Rosję Krymu w 2014 roku Estonia odmówiła też uznawania rosyjskich paszportów wydawanych mieszkańcom Krymu.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 znawca_inwestor

A co to jest Estonia? I komu ona jest potrzebna?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil