Epidemia próchnicy wśród polskich dzieci

Ponad połowa 3-latków i 90 proc. 15-latków ma próchnicę, zaś 40 proc. starszych Polaków nie ma własnych zębów. To epidemia.

Epidemia próchnicy wśród polskich dzieci
Epidemia próchnicy wśród polskich dzieci (fot. theta / thetaXstock)

Problemem jest z jednej strony bardzo niska świadomość społeczna, która sprawia, że leczenie jest bagatelizowane, z drugiej - słaba dostępność do leczenia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wynika z planu finansowego NFZ na przyszły rok, wydatki na leczenie stomatologiczne po raz kolejny się zmniejszą - będą stanowić 2,49 proc. budżetu NFZ. Na jednego statystycznego Polaka przypada ok. 47 złotych na leczenie zębów, wliczając w to protezy i aparaty ortodontyczne.

Według GUS ponad 25 proc. Polaków rezygnuje z wizyty u dentysty, bo ich na to nie stać.

Kluczowe są dzieci - mówi prof. dr n.med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowa w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Statystki są fatalne: z nieopublikowanego jeszcze raportu wykonanego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika m.in., że ponad 50 proc. najmłodszych ma popsute zęby. (PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~jak_nie-jak_tak

Dzieci, dorośli nie myją zębów! Jeśli myją, to byle jak. Stąd próchnica.

Od dobrego dentysty usłyszałem, że dziecku do 10-go roku życia zęby powinien myć rodzic, żeby zrobić to dobrze, systematycznie.

! Odpowiedz
2 6 ~ii

Mycie zębów to placebo, szczotka, pasta jest droga.
Zęby psują się niektórym ludziom. Ludziska są chorowite.
Znaczny wpływ na marne zęby ma jedzenie

! Odpowiedz
1 3 ~aj odpowiada ~ii

Próchnica zębów jest chorobą przewlekłą, w której – na skutek działania kwasów pochodzących z fermentacji węglowodanów dostarczanych w diecie przez bakterie jamy ustnej – następuje zlokalizowane zniszczenie podatnych tkanek twardych zęba. Zjawisko to prowadzi do utraty substancji mineralnej zęba i w konsekwencji do rozwoju próchnicy.
Zęby w sposób ciągły poddawane są procesom demineralizacji i remineralizacji.
Przyczyny próchnicy są neiznane, dlatego jest nieuleczalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~pasdgf odpowiada ~aj

Odporność siedzi w jelitach. Jak jesz zdrowo i nie chorujesz, to masz też mniejszą skłonność do łapania schorzeń typu próchnica. Dzieci jedzą dużo słodkiego, jogurciki, czekoladki z chemią - to mają rozwalone jelita już od małego.

! Odpowiedz
0 1 ~myjKły odpowiada ~ii

jedzenie to jedno, ale nie pitol mi że szczoteczka i pasta jest droga. Dobra pasta, która bije na głowę markowy szajs jest do kupienia za 2 PLN, a zestaw szczoteczek też kupisz za kilka PLN.

! Odpowiedz
1 7 ~energyup

więcej cukru, śłodyczy, parówek, batonów, mleka, serów, mięsa, jaj, chipsow, fastfood itp
i dentyści mają raj

! Odpowiedz
0 0 ~pasdgf

Wszystko z tej listy oprócz mięsa i jaj. Mięso jest potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. A jajka są zdrowe w ogólności, najlepiej wiejskie "0" lub "1", a nie najtańsze z marketu.

! Odpowiedz
2 6 ~Jakal

Do endi. Jak nie wiesz to nie pisz.U neandertalczyków próchnica występowała rzadko ale nie kwitła. Na 1300 znalezionych neandertalskich zębów 5 było z próchnicą i to nie jakąś zaawansowaną. Podstawą leczenia nie jest leczenie kanałowe ale profilaktyka mycie zębów. ograniczenie spożywanych cukrów.likwidacja posiadania. Jak pacjent nie współpracuje z dentystą to chociaż byłby mistrzem świata to nic nie zadziała - a tego ludzie nie biorą do wiadomości. Bo ząb wyleczony jest trwalszy niż ten nie leczona.a jest odwrotnie na najszybciej może powstać próchnica.pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~endi

1300 to były zęby typu siekacze czy kły gdzie próchnica nie występuje , natomiast trzonowych czy mądrości gdzie próchnica lubi występować znaleziono jak na lekarstwo , jak nie wiesz to nie pisz , pozdrawiam

! Odpowiedz
1 10 ~stefan

dlatego musimy ściągnąć zdrowych ładnych emigrantów, zobaczcie filmy dokumentalne z PRL -wszyscy szczupli zdrowo wyglądają teraz na emeryturach uprawiają sporty i ciągną do setki . A obecne grube parówy? Z nadciśnieniem bez zębów z cukrzycą, łyse półślepe z depresją. Dzieci brzydkie.Chciwe samolubne ogłupione. Straszne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne