Staramy się wprowadzać rozwiązania, celnie uderzające w tych, którzy tworzą zatory płatnicze - mówi w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz o przyjętej przez Sejmu ustawie o zatorach płatniczych.
Jak zauważa Emilewicz w rozmowie z gazetą, można by np. drastycznie skrócić terminy płatności, ale nie wiadomo czy dałoby się to wyegzekwować. Stąd zobowiązanie, by największe firmy publikowały sprawozdania ze swoich praktyk płatniczych - wskazuje minister.
Jak dodaje Emilewicz, liczy, że Sejm jeszcze w tej kadencji przyjmie inny projekt, przygotowany przez jej ministerstwo - całkowicie nową ustawę Prawo zamówień publicznych. Według niej, projekt powinien zostać przyjęty przez rząd we wtorek 9 lipca i jeszcze w lipcu trafić do Sejmu, a właściwe komisje mogą pracować też między posiedzeniami. Ustawa ma obowiązywać od 2021 r., ale Jadwiga Emilewicz ocenia, że "to tak ważna ustawa, że chyba warto, by Sejm przyjął ją jeszcze w tej kadencji".
Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wyraża też nadzieję, że we wrześniu uda się jej zaprezentować w Brukseli raport, który wskaże Komisji Europejskiej kierunki likwidacji barier, jakie przedsiębiorcy napotykają na wewnętrznym rynku UE.
wkr/ mmu/





















































