REKLAMA

Emerytury stażowe. Lewica chce niezwłocznego rozpoczęcia prac nad projektem

2021-07-22 11:48
publikacja
2021-07-22 11:48
Emerytury stażowe. Lewica chce niezwłocznego rozpoczęcia prac nad projektem
Emerytury stażowe. Lewica chce niezwłocznego rozpoczęcia prac nad projektem
fot. wavebreakmedia / / Shutterstock

Lewica zwróci się o jak najszybsze włączenie do porządku obrad projektu w sprawie emerytur stażowych. Konieczna jest naprawa systemu emerytalnego w Polsce - podkreślały w czwartek w Sejmie posłanki Lewicy.

"W 2035 roku niemal 27 proc. osób będzie na emeryturze. To ogromne wyzwanie i dla państwa, i dla polskiej gospodarki. Ale to nie może być wymówka, żeby ograniczać świadczenia emerytalne i rentowe albo wykluczać z prawa do emerytur jakiejś części społeczeństwa" - mówiła na konferencji w Sejmie posłanka Lewicy Magdalena Biejat, wskazując na konieczność naprawy systemu emerytalnego w Polsce.

Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula przypominała o złożonym rok temu w Sejmie projekcie o emeryturach stażowych.

Zakłada on, że emerytury stażowe będą one wypłacane po 35 latach pracy dla kobiet oraz po 40 latach pracy dla mężczyzn. "Chcemy powiązać emerytury stażowe z emeryturą minimalną na poziomie 1600 zł na rękę, a także z rentą z tytułu niezdolności do pracy na poziomie 1200 zł na rękę" - dodała Kotula.

Zaznaczyła, że "niestety do dziś ten projekt nie doczekał się numeru druki i utknął w sejmowej zamrażarce". "Niezwłocznie zwrócimy się o nadanie numeru druku, a także o jak najszybsze włączenie do porządku obrad propozycji Lewicy ws. emerytur stażowych" - zapowiedziała posłanka Lewicy.

Projekt o emeryturze stażowej powstał w OPZZ i został złożony w Sejmie przez Lewicę w marcu 2020 r.

W maju tego roku rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapewniał, że projekt ustawy o emeryturach stażowych powstanie w Kancelarii Prezydenta RP i zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudę złożony w parlamencie. Wprowadzenie emerytur stażowych było jednym z punktów umów programowych, jakie Solidarność zawarła w kampanii prezydenckiej 2015 i 2020 r. z Andrzejem Dudą.

Z kolei w czerwcu szef Solidarności Piotr Duda złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o rejestrację komitetu inicjatywy ustawodawczej, który będzie zbierał podpisy pod projektem dotyczącym emerytur stażowych.

W projekcie przygotowanym przez Solidarność zaproponowano, aby emerytura stażowa przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, nie jest niższa od minimalnej emerytury.

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
artur_j
Po 35 latach pracy dla kobiet oraz po 40 latach pracy dla mężczyzn? A gdzie równouprawnienie?
3456
fi fi fi ale reforma ,razem z Tuskiem tak ustalili . każdy obywatel odkłada pieniądze obowiązkowo w banku ,jak nie mamy funduszy emerytalnych , wie ile ma uskładanych , i kto ma mu ustalać kiedy ma przejść na emeryturę sam decyduje czy przechodzi czy dalej pracuje , państwo ma ustalać kiedy ktoś ma przejść na emeryturę fi fi fi ale reforma ,razem z Tuskiem tak ustalili . każdy obywatel odkłada pieniądze obowiązkowo w banku ,jak nie mamy funduszy emerytalnych , wie ile ma uskładanych , i kto ma mu ustalać kiedy ma przejść na emeryturę sam decyduje czy przechodzi czy dalej pracuje , państwo ma ustalać kiedy ktoś ma przejść na emeryturę no to państwo jeszcze ustali kiedy ma umrzeć ,niech się pukną w pałe młotkiem . polska nie ma żadnego systemu emerytalnego ,jak było za komuny tak jest dalej a ustalić to sobie mogą pensje Obajtkowi. następni darmozjady

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki