REKLAMA
AKADEMIA INWESTOWANIA

Związki zawodowe proponują emeryturę po 35 i 40 latach pracy

2019-11-27 05:04
publikacja
2019-11-27 05:04

Związkowcy proponują, by warunkiem otrzymania emerytury był tylko staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn - pisze środowa "Rzeczpospolita".

fot. Wojciech Grabowski / / Forum

Według dziennika, taką propozycję może przedstawić w kampanii o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

"Nawet setki tysięcy osób będą mogły zyskać w ten sposób emeryturę o kilka lat wcześniej niż obecnie, choć w praktyce nie będzie to łatwe" - zauważa "Rz".

Wprowadzenie takich zmian oznaczałoby, że świadczenie z ZUS osoby, które rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, mogłyby uzyskać - zależnie od płci - w wieku 53 lub 58 lat.

"O dziwo, chęć do rozmów na te tematy wyrażają przedstawiciele pracodawców" - napisał dziennik. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jarunia
Precz z "lex grodzka" obetnij sobie F..ta o popracujesz 5 lat krócej
newconnect
Dokładnie tak dość prześladowania mężczyzn za płeć. Kto miał czelność kiedykolwiek ustanowić wyższy wiek emerytalny dla mężczyzn kiedy teraz żyją ok 7 lat krócej od kobiet a kiedyś była ta różnica jeszcze wyższa! Wiek emerytalny należy ustanowić równy dla obu płci plus wysokość emerytur kobiet powinna być niższa proporcjonalnie do Dokładnie tak dość prześladowania mężczyzn za płeć. Kto miał czelność kiedykolwiek ustanowić wyższy wiek emerytalny dla mężczyzn kiedy teraz żyją ok 7 lat krócej od kobiet a kiedyś była ta różnica jeszcze wyższa! Wiek emerytalny należy ustanowić równy dla obu płci plus wysokość emerytur kobiet powinna być niższa proporcjonalnie do tego o ile lat dłużej żyją.
mjwhite
"O dziwo, chęć do rozmów na te tematy wyrażają przedstawiciele pracodawców" - napisał dziennik.

A co w tym dziwnego? Dziadki zarabiają najwięcej a wydajność pracy najniższa i tylko blokują etaty.
zenonn
Nie powiedzieli ile tej emerytury ma być.
Ćwierkają, że każdy dostanie minimalną pensję i minimalną emeryturę.
Za mało by godnie żyć, za dużo by od razu zdechnąć i chcieć zabić rządzących
glos_rozsadku
na socjalistów ha tfu!
mareknast
Czyli co, jak kobieta zacznie prace w wieku 20 lat będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 55 i potem ok. 25 - 30 lat ją pobierać. 25 - 30 lat emerytury za 35 lat pracy. Doskonały przepis na zawalenie się systemu emerytalnego. Jeżeli ten system ma działać to trzeba wprowadzić wiek emerytalny zależny od średniej długości życia. Czyli co, jak kobieta zacznie prace w wieku 20 lat będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 55 i potem ok. 25 - 30 lat ją pobierać. 25 - 30 lat emerytury za 35 lat pracy. Doskonały przepis na zawalenie się systemu emerytalnego. Jeżeli ten system ma działać to trzeba wprowadzić wiek emerytalny zależny od średniej długości życia. Taki sam dla kobiet i mężczyzn. Na zasadzie wiek emerytalny = średnia długość życia - określona liczba lat (12 lub 14 co obecnie przy średniej ok. 78 lat dałoby wiek emerytalny 66 lub 64 lata). Jasna reguła uwzgledniająca wzrost/spadek długości zycia
mjwhite
Bredzisz, kluczowa jest wysokość owej emerytury. Wiadomo że po tylu latach będzie śmiesznie niska.
mjwhite
Bredzisz, kluczowa jest wysokość owej emerytury. Wiadomo że po tylu latach będzie śmiesznie niska.
mareknast odpowiada mjwhite
Przy założeniu że będziemy wypłacać wszystkim śmiesznie niskie emerytury np. 10% pensji to system emerytalny się nie zawali ale i nie będzie spełniał swojej roli - nie da się z niego wyżyć.
Związkowcom w tej propozycji raczej nie o to chodzi. Chodzi o to żeby pracować 35 lat a potem przez 25 - 30 lat pobierać co najmniej emeryturę
Przy założeniu że będziemy wypłacać wszystkim śmiesznie niskie emerytury np. 10% pensji to system emerytalny się nie zawali ale i nie będzie spełniał swojej roli - nie da się z niego wyżyć.
Związkowcom w tej propozycji raczej nie o to chodzi. Chodzi o to żeby pracować 35 lat a potem przez 25 - 30 lat pobierać co najmniej emeryturę minimalna która będzie przynajmniej wystarczać na zaspokojenie podstawowych potrzeb a tak się nie da.
ahim
Tego związkowca powinni usunąć. A co jak ktoś nie uzbiera tych 40 lat, będzie musiał robić jeszcze w wieku 70 lat. przecież jeszcze parę lat temu było bezrobocie i wszyscy nie mieli pracy, więc nie każdy uzbiera taką ilość lat. Obecne przepisy są bardzo dobre i powinny zostać. Wystarczy teraz mieć 25 lat stażu z czego to kilka kat Tego związkowca powinni usunąć. A co jak ktoś nie uzbiera tych 40 lat, będzie musiał robić jeszcze w wieku 70 lat. przecież jeszcze parę lat temu było bezrobocie i wszyscy nie mieli pracy, więc nie każdy uzbiera taką ilość lat. Obecne przepisy są bardzo dobre i powinny zostać. Wystarczy teraz mieć 25 lat stażu z czego to kilka kat może być nieskładkowe (chorobowe, studia), do lat składkowych wlicza się też pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Myślę, że w przyszłości rządzący będą robić wszystko by emerytur nie wypłacić.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki