REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Elektroniczny dowód osobisty ma obowiązywać już od lipca

2017-04-05 19:40
publikacja
2017-04-05 19:40

W maju elektroniczny dowód osobisty będzie testowany w Łodzi i Ełku, w lipcu ma ruszyć w całym kraju. Przed sejmową komisją cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii o planach w tym zakresie mówiła minister cyfryzacji. Obywatel będzie mógł wylegitymować się przy pomocy telefonu zamiast tradycyjnego dowodu w postaci karty.

fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Minister Anna Streżyńska i jej współpracownicy podkreślali, że poszczególne usługi elektronicznego dowodu osobistego będą kolejno uruchamiane. Wśród nich jest także funkcja elektronicznej legitymacji studenckiej czy potwierdzenia wykształcenia. Jak powiedziała Anna Streżyńska obecnie spośród dokumentów poświadczających status wykształcenia nawet 10 procent może być dokumentami fałszywymi. Minister przekonywała, że kanał elektroniczny weryfikacji jest bezpieczniejszy i pewniejszy.

Z badań wynika, że koło 30-40 procent ludzi zna swój numer PESEL. Dlatego wylegitymować się będzie można także, znając swój numer telefonu - powiedział Arkadiusz Szczebiot pełnomocnik ministra cyfryzacji do spraw projektów informatycznych. Wyjaśnił, że przy weryfikacji tożsamości przez urzędnika właściciel dowodu elektronicznego podawałby swój numer PESEL lub numer telefonu komórkowego. Po wprowadzeniu tego numeru przez urzędnika system wysyłałby SMS z hasłem na numer telefonu obywatela. Urzędnik wpisując prawidłowe hasło otrzymałby dostęp do danych obywatela.

System nie przewiduje przechowywania danych osobowych w samym urządzeniu - telefonie. Nie będzie też obowiązku korzystania z elektronicznego dowodu, a każdy obywatel, aby rozpocząć użytkowanie e-dowodu, będzie go musiał najpierw aktywować.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/gaj

Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Red-rice
Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy nie było, żeby jakoś nie było.
~Eltor
No to już wiadomo po co było rejestrowanie telefonów w ramach "ustawy antyterrorystycznej". Idziemy powoli w kierunku coraz większej kontroli.
~RICO
Nas Polaków czeka bardziej zaawansowana technologia z RFIDkami o których pisze już dzisiaj TVN24 na swoim portalu ! Dobrze,że nie dożyję czasów,kiedy noworodkom będą wszczepiać chipy ! Tragiczne to do czego doszła tzw.dzisiejsza "demokracja".
~endi
po co wyrzucać pieniądze podatnika w błoto na coś co jest i działa ? niech urzędnicy zamiast wymyślać coraz to nowe pomysły obniżą nam podatki . Ciekawe ile ten system będzie kosztował bo nie wyczytałem tego w artykule
~Robol
Nie łatwiej wypalić ten numer na ręce jak to robili nazisci?
~helmut
Numery więźniarskie stały się synonimem odczłowieczenia jakiemu poddani zostali deportowani do obozu koncentracyjnego ludzie. Numery te miały służyć sprawnemu „zarządzaniu” obozami przez załogi SS.
http://www.auschwitz.org/muzeum/informacja-o-wiezniach/serie-numerowe-wiezniow
Do tatuażu zaczęto używać osadzonych
Numery więźniarskie stały się synonimem odczłowieczenia jakiemu poddani zostali deportowani do obozu koncentracyjnego ludzie. Numery te miały służyć sprawnemu „zarządzaniu” obozami przez załogi SS.
http://www.auschwitz.org/muzeum/informacja-o-wiezniach/serie-numerowe-wiezniow
Do tatuażu zaczęto używać osadzonych w drewnianym trzonku igieł, którymi po zanurzeniu w tuszu nakłuwano punkty tworzące cyfry.
~zi
"30-40 procent ludzi zna swój numer PESEL"
Swój PESEL znają tylko ci, co go często podają.
Mnóstwo ludzi nie zna swojego numeru telefonu, bo do siebie nie dzwoni.

~helmut
Każdemu noworodkowi tatuować numer na czole. Starsi zgłoszą się punktów znakowania bydła.
Prekursorzy z KL byli źli, ale metody dzisiejsze polityczne bydło chętnie wdroży.
~yhhh
Jak oni sobie w tych biednych Stanach Zjednoczonych dają radę bez dowodów osobistych....

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki