REKLAMA
SPRAWDŹ

Echo Investment ma objąć akcje nowej emisji Archicom po cenie 36,34 zł/akcję

2023-05-26 08:58
publikacja
2023-05-26 08:58

Rynkowa wartość aportu wnoszonego przez Echo Investment do Archicomu wynosi blisko 830 mln zł. Proponowana cena emisyjna, po której Echo ma objąć akcje nowej emisji Archicom została określona na 36,34 zł za akcję - podało Echo Investment w komunikacie.

Echo Investment ma objąć akcje nowej emisji Archicom po cenie 36,34 zł/akcję
Echo Investment ma objąć akcje nowej emisji Archicom po cenie 36,34 zł/akcję
fot. Robert Gardziński / / FORUM

"Zgodnie z uzyskaną wyceną, rynkowa wartość aportu wnoszonego przez Echo Investment wynosi blisko 830 mln złotych. Natomiast proponowana cena emisyjna, po której Echo Investment ma objąć akcje nowej emisji Archicom, została określona na poziomie 36,34 złotych za jedną akcję, w oparciu o wycenę Archicom, wykonaną zgodnie takim samymi zasadami, jakie zostały zastosowane do wyceny aportu" - napisano w komunikacie prasowym.

Zgodnie z zawartym w kwietniu 2023 r. porozumieniem, w zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo Investment zawierającego m.in. mieszkaniowe projekty deweloperskie, zespół pracowników oraz bank ziemi, Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicom.

W zamian za wniesienie aportu, Echo Investment ma objąć 22.825.700 nowych akcji Archicom w cenie emisyjnej 36,34 zł, osiągając udział w kapitale Archicom na poziomie 89,30 proc.

Jak podano, wycena aportu i określenie ceny emisyjnej zostały dokonane w oparciu o wyceny sporządzone przez niezależnego biegłego dwiema metodami: dochodową – zdyskontowanych przepływów pieniężnych oraz metodą rynkową, bazującą na analizie porównawczej obejmującej porównywalne spółki notowane na GPW.

"Konsolidacja biznesu mieszkaniowego zapewni spółce Archicom ogólnopolską skalę z większym potencjałem wzrostu, synergiami i szerszą rozpoznawalnością. Taka kumulacja specjalistów, aktywów i know-how zwiększy możliwości operacyjne i pozwoli dostarczać jeszcze lepsze projekty dla naszych klientów. Intencją grupy Echo Investment jest, by Archicom rozwijał się nie tylko organicznie, ale także z wykorzystaniem możliwości rynku kapitałowego. Co więcej, pozycja ogólnopolskiego lidera sektora mieszkaniowego przełoży się na większe zainteresowanie akcjami spółki i zwiększy ich płynność, co powinno prowadzić do zbliżenia kursu rynkowego do wartości fundamentalnej" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

Echo Investment podało, że zmiana uporządkuje strukturę grupy, w której Archicom stanie się filarem mieszkaniowym, a Echo Investment będzie dalej wzmacniało swoją pozycję w sektorze nieruchomości komercyjnych i mieszkań na wynajem, a także przez tworzenie wielofunkcyjnych projektów, jak Browary Warszawskie czy Towarowa 22.

"Po transakcji, Archicom z pozycji silnego, lecz lokalnego dewelopera wrocławskiego, awansuje do grona największych ogólnopolskich deweloperów, z ambicjami objęcia w niedługim czasie pozycji jednego z liderów" - powiedział Waldemar Olbryk, prezes Archicom.

Archicom koncentrował dotychczas działalność na rynku wrocławskim. Po zmianie będzie obecny także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i w Łodzi. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki