REKLAMA

EC Będzin i Grupa Altum podpisały list intencyjny. Chodzi o potencjalną sprzedaż udziałów

2023-11-20 20:10
publikacja
2023-11-20 20:10

Firma EC Będzin SA, właściciel produkującej prąd i ciepło spółki EC Będzin Wytwarzanie, podpisała list intencyjny z Grupą Altum, zainteresowaną kupnem 60 proc. udziałów w tej spółce. Zamknięcie potencjalnej transakcji może nastąpić do końca tego roku - podała w poniedziałek EC Będzin.

EC Będzin i Grupa Altum podpisały list intencyjny. Chodzi o potencjalną sprzedaż udziałów
EC Będzin i Grupa Altum podpisały list intencyjny. Chodzi o potencjalną sprzedaż udziałów
fot. Charlie89 / / Wikipedia

"Warunki finalne transakcji będą musiały odpowiadać wymogom rynkowym i zostać zaakceptowane przez obie strony" - poinformowano w komunikacie.

Grupa Altum ma ponad 46 proc. głosów w akcjonariacie EC Będzin SA - firmy, która jest 100-procentowym właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą EC Będzin Wytwarzanie (dawna nazwa to Elektrociepłownia Będzin).

W październiku br. Grupa Altum złożyła ofertę zakupu większościowego pakietu udziałów tej produkcyjnej spółki za 19 mln zł. Później ważność tej oferty przedłużono do 29 grudnia br. 8 listopada zarząd EC Będzin zdecydował, że strony rozpoczną negocjacje w tej sprawie. Jak wówczas podano, rozważana transakcja ma być m.in. ścieżką do poprawy płynności finansowej i spłaty zobowiązań.

W przypadku podjęcia decyzji o zbyciu 60 proc. udziałów Grupie Altum, EC Będzin SA zamierza utrzymać mniejszościowy pakiet udziałów w spółce produkcyjnej.

"Zgodnie z zamiarami stron, po przeprowadzeniu transakcji struktura wspólników spółki będzie prezentować się następująco: 60 proc. udziałów i głosów przypadać będzie Grupie Altum, a 40 proc. udziałów i głosów – EC Będzin. Harmonogram zakłada, że z uwagi na termin związania ofertą złożoną przez Grupę Altum, zamknięcie transakcji może nastąpić do 31 grudnia 2023 r." - poinformowała będzińska spółka.

W najbliższym czasie Grupa Altum złoży wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczący zgłoszenia zamiaru koncentracji.

W komunikacie zaznaczono, że podpisany w poniedziałek list intencyjny ma charakter niewiążący, a jedynie potwierdza intencję stron w zakresie przeprowadzenia transakcji i potwierdza, że strony "zamierzają w dobrej wierze prowadzić rozmowy dotyczące ewentualnej transakcji".

Grupa Altum, która złożyła ofertę kupna Elektrociepłowni Będzin, działa od 2013 r. Jak czytamy na jej stronie internetowej, głównym przedmiotem bieżącej działalności handlowej jest obrót wierzytelnościami oraz inwestycje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Altum jest największym akcjonariuszem spółki EC Będzin SA. "Nasza inwestycja ma charakter długoterminowy" - zapewnia Grupa.

Elektrociepłownia Będzin (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln GJ. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy ciepła mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu Dąbrowskim. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.(PAP)

mab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki