REKLAMA

Działali jako spółka brokerska, stworzyli piramidę finansową. CBA zatrzymało kolejne osoby

2022-12-05 06:56
publikacja
2022-12-05 06:56

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która jako spółka brokerska miała stworzyć piramidę finansową - dowiedziała się PAP. Klienci mieli w niej stracić kilkaset milionów złotych.

Działali jako spółka brokerska, stworzyli piramidę finansową. CBA zatrzymało kolejne osoby
Działali jako spółka brokerska, stworzyli piramidę finansową. CBA zatrzymało kolejne osoby
/ CBA

Zespół prasowy CBA podał w poniedziałek PAP, że zatrzymań kobiety i mężczyzny dokonali w ostatnich dniach funkcjonariusze katowickiej delegatury Biura. W śledztwie prowadzonym od 2020 r. dotychczas zarzuty przedstawiono siedmiu osobom.

Zatrzymani to dyrektorka pionu analiz i dyrektor ds. sprzedaży warszawskiej spółki. Według śledczych mieli oni działać w zorganizowanej grupie przestępczej i brać udział w oszustwach na 23 mln 361 tys. zł (dyr. pionu analiz) i 62 mln 163 tys. zł (dyr. ds. sprzedaży) - podał PAP zespół.

Według śledczych spółka brokerska co najmniej w latach 2016-20 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych - głównie obligacji - kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, ale przede wszystkim na rynku nieruchomości.

Pracownicy spółki mieli wprowadzać klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej - wynika ze śledztwa. Robili to dla osiągnięcia korzyści majątkowych. W sumie mieli oszukać kilkuset klientów nabywających obligacje, a środki uzyskane z emisji przeznaczyć na inne cele i nie zaspokoić roszczeń wierzycieli.

W nadzorującej śledztwo CBA Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zatrzymanym postawiono zarzuty działania w grupie przestępczej i oszustw. Prokurator wyznaczył im 150 tys. i 200 tys. zł poręczenia majątkowego oraz nakazał dozór policji. Zakazał też kontaktowania się z innymi podejrzanymi, wśród których są m.in. członkowie zarządu spółki brokerskiej, zatrzymał paszporty i zakazał opuszczania kraju.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w sierpniu 2020 r. - wówczas zatrzymano trzy osoby: prezesa i członka zarządu spółki pośredniczącej w sprzedaży instrumentów finansowych oraz jej byłego dyrektora działu prawnego. CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Postępowanie nadal rozwija się - zaznaczył w rozmowie z PAP zespół prasowy CBA. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
keaman
Kiedy CBA zajmie się piramidą finansową pod przykrywką przymusowych ubezpieczeń emerytalnych.
forfun
wydzwaniały łebki na początku mili gdy im powiedziałeś żeby spadali na drzewo zaczynali straszyć a mieli dane reszty rodziny.
ciekawe powiązania.

ale przyszła kryska na matyska
bawara
Zwolnienie za poręczeniem? Tak tylko pytam...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki