REKLAMA

Dystrybutor rosyjskiej szczepionki: Europa potrzebuje Sputnika V

2021-03-31 13:23
publikacja
2021-03-31 13:23
Dystrybutor rosyjskiej szczepionki: Europa potrzebuje Sputnika V
Dystrybutor rosyjskiej szczepionki: Europa potrzebuje Sputnika V
fot. Kirill Kukhmar / / TASS

Kiriłł Dmitrijew jest człowiekiem, który sprzedaje rosyjską szczepionkę Sputnik V na całym świecie. W opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" opowiada m.in. trudnej współpracy z UE i produkcji rosyjskiego preparatu w Niemczech. Podkreśla też, że niemiecka kanclerz Angela Merkel pomaga mu w "dialogu" z Europą.

"Kiriłł Dmitrijew dołącza (do rozmowy) przez Zoom ze swojego biura w Moskwie" - pisze "Spiegel" - "Tam, w jednym z drapaczy chmur (...), ma swoją siedzibę wielomiliardowy państwowy fundusz inwestycyjny RDIF, który prowadzi były bankier. Fundusz zainwestował w rozwój i produkcję Sputnika V - rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi, która została zatwierdzona w 58 krajach, ale nadal ma poważny problem z zaufaniem w UE. Zatwierdzanie nadal będzie trwało, Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła testowanie Sputnika V dopiero na początku marca".

Dmitrijew przekonuje, że w Europie tworzy się mylne wrażenie, że Sputnik z całych sił wkracza do UE. "Jakby Rosja tego absolutnie potrzebowała. Ale tak naprawdę jest odwrotnie: Europa potrzebuje Sputnika. Nie mamy wystarczającej ilości szczepionek dla naszych ludzi. Najpierw musimy zadbać o siebie. Jesteśmy również zatwierdzeni w 58 krajach, w których mieszka 1,5 miliarda ludzi. Nigdzie indziej na świecie nie ma takiej polemiki, takiej debaty o Sputniku jak w UE" - mówi Kiriłł Dmitrijew.

Dmitrijew podkreśla także: "staramy się uzyskać zgodę Europejskiej Agencji Leków Ema, wydajemy na to pieniądze, a Komisja Europejska nawet nie mówi, czy chce szczepionek. Szczerze mówiąc, to dziwne. W przypadku wszystkich innych dostawców było odwrotnie: najpierw mieli umowę, a potem przyszła procedura testowa. Napisaliśmy list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, w którym zapytaliśmy: Ludzie, chcecie Sputnika czy nie, i w jakim stopniu?".

Pytany o to, ile dawek szczepionki Rosjanie mogliby dostarczyć UE Dmitrijew stwierdza: "Nie chcemy stwarzać fałszywych oczekiwań. Szacujemy, że po czerwcu będziemy w stanie dostarczyć szczepionki 50 milionom osób w ciągu trzech lub czterech miesięcy. To byłby nasz wkład".

Nieufność wobec rosyjskiej szczepionki to zdaniem rozmówcy "Spiegla" efekt "niesamowitego upolitycznienienia". "Uważamy, że to z powodu lobby farmaceutycznego" - mówi Dmitrijew. "Od początku chcieli zabić Sputnika. Najpierw twierdzili, że ukradliśmy preparat, potem że nie zarejestrowaliśmy prawidłowo szczepionki, a potem że była nieskuteczna lub niebezpieczna. A teraz, gdy wszystkie te obiekcje zostały odrzucone, pojawia się ostatni argument: to rosyjska szczepionka".

Pytany, kogo ma na myśli, mówiąc o lobby, Dmitrijew stwierdza: "Nie mogę mówić tak otwarcie. Ale jest oczywiste, że w grę wchodzą ogromne interesy finansowe. Dla naszego funduszu inwestowanie w branżę farmaceutyczną to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, są duzi gracze, a my jesteśmy nowicjuszami. Nikt się nas nie spodziewał".

Zdaniem szefa RDIF istnieje jednak "konstruktywna, rozsądna, pragmatyczna część Europy, która mówi: przyjrzyjmy się Sputnikowi (...) Muszę powiedzieć, że kanclerz Merkel przyjęła wyważone, idealne stanowisko. Powiedziała: To EMA musi sprawdzić i zatwierdzić Sputnik V, ale pomogę ci w dialogu. Mamy Instytut Paula Ehrlicha, być może rozmowa z nimi pomoże ci uporać się z tym procesem zatwierdzania (rosjkiej szczepionki w Europie - PAP). Odbyliśmy dziesięć sesji z ludźmi w instytucie, było to konstruktywne i pomocne".

Sputnik V ma być produkowany w Niemczech. W tym roku mogą to być "dziesiątki milionów dawek i to jest obliczone ostrożnie" - mówi Dmitrijew (...) "W R-Pharm w Bawarii produkcja mogłaby ruszyć za dwa miesiące. R-Pharm będzie produkować w Illertissen w Bawarii; jest spółką zależną rosyjskiej firmy R-Pharm, która już produkuje Sputnik V. Dwie inne firmy są również zainteresowane produkcją naszej szczepionki". Nie chce jednak wymieniać nazw tych firm, "bo inaczej presja polityczna na nie zacznie się od razu".

Ale nawet gdyby UE nie dała zgody na rosyjską szczepionkę, "moglibyśmy współpracować z Niemcami, aby uratować Amerykę Łacińską, Afrykę i Azję. (...) To byłoby dobre dla całego świata, także ze względu na mutacje. Dlaczego niemiecka firma nie miałaby produkować na eksport? W większości krajów UE jest to również możliwe bez zgody UE" - przekonuje Dmitrijew.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
ajwaj_
Niemcy maja o czym pogawedzic > gl. o mld. € za SPUTNIKA-V:)
SPUTNIK-V wypiera AstraZenece
Mittwoch, 31.03.2021, 18:15
__________________
""FOKUS
Merkel, Macron i Putin negocjują w sprawie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Europejczycy pracują nad jej zatwierdzeniem. Premierzy Niemiec wywierają presję.
Niemcy maja o czym pogawedzic > gl. o mld. € za SPUTNIKA-V:)
SPUTNIK-V wypiera AstraZenece
Mittwoch, 31.03.2021, 18:15
__________________
""FOKUS
Merkel, Macron i Putin negocjują w sprawie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Europejczycy pracują nad jej zatwierdzeniem. Premierzy Niemiec wywierają presję. Ale: jaką cenę polityczną płacimy za umowę opiewającą na miliard euro?

Rosyjska szczepionka jest nie tylko super, ale i super mądra. Może tweetować. I w ten sposób atakuje europejskich polityków, którzy się z nim nie zgadzają. To znaczy szczepionki. Szczepaniak oskarżył na przykład komisarza UE Thierry'ego Bretona o stronniczość wobec niego, wobec Sputnika V - i to "tylko dlatego, że jest Rosjaninem".""

https://www.focus.de/politik/deutschland/was-kommt-nach-astrazeneca-russen-impfstoff-in-der-warteschleife-wann-knallt-im-westen-der-sputnik-schock_id_13150600.html

jes
Skuteczność rosyjskiej szczepionki wg rosyjskich badań - 65 % (pod warunkiem, że obywatel nie pił 3 tygodnie przed i po zażyciu ).

Lepiej zażywać leczniczy węgiel :)
ajwaj_
u was w UKR biora cokolwiek, bo nic niema, pewnie wegiel, drzewo, koks,
nie zmyslaj o SPUTNIK-V, skutecznosc 96%, inne rosyjskie tez
ajwaj_
Wczoraj Merkel i Mikron z prez. Putinem
omawiajac m.in. Ukraine, wspomnieli o rosyjskich szczepionkach

Od jutra ma Austria takie zamówic
W rywalizacji o szczepionkowe mld. $, majac anty-reklame "wolnych" mediów, stoja Rosjanie calkiem dobrze. Jakosc i szeroka oferta (4 gotowe szczepionki) + bez powiklan
Wczoraj Merkel i Mikron z prez. Putinem
omawiajac m.in. Ukraine, wspomnieli o rosyjskich szczepionkach

Od jutra ma Austria takie zamówic
W rywalizacji o szczepionkowe mld. $, majac anty-reklame "wolnych" mediów, stoja Rosjanie calkiem dobrze. Jakosc i szeroka oferta (4 gotowe szczepionki) + bez powiklan bronia sie same
jpelerj
Niemcy, jak zwykle, pragmatycznie do przodu. Dlatego Polska w najlepszym razie będzie miała montownie dla Niemiec.
wrecker
Jeśli ruscy mają jeszcze do kogoś resztki szacunku to właśnie do Niemców. Oni cenią tylko silnych i pamiętają, że Adolf by ich rozwalił gdyby nie musiał walczyć na dwóch frontach
ajwaj_ odpowiada wrecker
""walczyć na dwóch frontach""

- z bohaterska Francja czy GB, co zgodnie z umowa krwia pomagala Polsce w 1939
jes
Widzę, żę towarzysz bardzo tęskni za bratnim narodem. Dobrze się żyło bo zapisał się towarzysz do partii, teraz stare wraca i trzeba się zapisać do pisu.
ajwaj_ odpowiada jes
towarzysz szukaj swoich
towarzyszy np. TW Balbina
grab
Potrzebujemy Sputnika jak Katynia.
Już nic co ruskie nie jest nam...

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki