REKLAMA

Dyplomacja UE: Nie uznajemy dekretu, iż większa część Krymu to terytorium przygraniczne Rosji

2021-03-23 16:04
publikacja
2021-03-23 16:04
fot. Alexei Pavlishak / TASS

Unia Europejska nie uznaje dekretu, który klasyfikuje większą część Krymu i Sewastopola jako terytorium przygraniczne Federacji Rosyjskiej - oświadczyła we wtorek w Brukseli rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Nabila Massrali.

20 marca wszedł w życie dekret prezydenta Rosji Władimira Putina, wpisujący większą część Krymu i Sewastopola na listę terytoriów przygranicznych Federacji Rosyjskiej, na których osoby niebędący obywatelami Rosji nie mogą posiadać ziemi.

"Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję, gdyż jest to jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Dlatego Unia Europejska nie uznaje też tego dekretu i uważa jego wejście w życie za kolejną próbę przymusowej integracji nielegalnie zaanektowanego półwyspu z Rosją. Krym jest częścią Ukrainy. Dekret jest również naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, gdyż jest kolejnym krokiem w kierunku narzucenia (mieszkańcom półwyspu) obywatelstwa rosyjskiego. Doprowadził on do arbitralnego pozbawienia własności" - oświadczyła rzeczniczka Josepa Borrella.

"Unia Europejska wzywa Rosję do zaprzestania wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego na Półwyspie Krymskim. UE niezachwianie wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej i z zadowoleniem przyjmuje dyplomatyczne wysiłki Ukrainy idące w tym kierunku. Unia Europejska będzie nadal realizować swoją politykę nieuznawania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego, w tym za pomocą środków ograniczających" - dodała Massrali.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki