REKLAMA

Dostałeś kupon pieniężny od Alior Banku? To oszustwo

Wojciech Boczoń2018-05-15 12:05analityk Bankier.pl
publikacja
2018-05-15 12:05

Na losowo wybrane adresy e-mail trafiają wiadomości wysłane rzekomo przez Alior Bank, informujące o możliwości otrzymania „kuponu pieniężnego”. Żeby go odebrać, należy kliknąć w podany link.

Alior Bank poinformował klientów o nowym ataku phishingowym. Na losowo wybrane adresy e-mail trafiają wiadomości wysyłane rzekomo przez bank. By dodać wiarygodności, fałszywa korespondencja opatrzona jest logiem banku. Uważni klienci dostrzegą jednak, że nie zgadza się adres nadawcy.

W liście znajduje się informacja o przyznaniu kuponu pieniężnego na kwotę 873 dolarów. Żeby go odebrać, należy pobrać wskazany plik. Bank ostrzega, że wiadomości te zawierają link do złośliwego oprogramowania, które może umożliwić przestępcom dostęp do komputera klienta.

fot. Alior Bank / / Alior Bank

Jak może działać znajdujący się w załączniku wirus? Może na przykład podsłuchiwać znaki wpisywane na klawiaturze - login i hasło do bankowości internetowej. Bank zaleca, by od razu skasować taką informację i pod żadnym pozorem nie pobierać załącznika.

Co jeśli użytkownik otworzył załącznik? Nie powinien logować się z tego komputera jakiegokolwiek systemu bankowości elektronicznej. Jedyną skuteczną metodą usunięcia złośliwego oprogramowania jest ponowna instalacja systemu operacyjnego. Bank zaleca też, by klient zmienił hasła do wszystkich wykorzystywanych serwisów internetowych (systemy bankowości, poczta elektroniczna, portale społecznościowe itp.), ale z użyciem innego komputera.

Oszuści cały czas zmieniają swoje techniki działania. Klasyczny phishing polegający na prostym wyłudzaniu hasła i loginu przez podstawienie fałszywej strony zastępowany jest często próbami zainfekowania komputera wirusem. Ostatnio złodzieje wstawili też do sklepu Google Play „uniwersalną” aplikację do logowania  do 21 banków. Za jej pomocą próbowali wyłudzać wrażliwe dane od użytkowników smartfonów.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wklajs
Czemu takie próby naciągania, skoro są znane, nie są ścigane z urzędu? Oferty z różnymi podejrzanymi kuponami przychodzą bardzo często, nie pomaga ospamowanie ani zablokowanie nadawcy.
jerzy.kopinski
Cały czas przychodzą maile a to niby z Allegro, to znów niby od Deichmanna itd. informujące o jakimś kuponie lub nagrodzie. Ale wystarczy zobaczyć z jakiego adresu zostały nadane i po sprawie. Nie wiem, że ktoś jest taki ... nieostrożny, żeby bez sprawdzenia klikać w cokolwiek.
karbinadel
Naprawdę ktoś jeszcze daje się nabierać na taką ściemę?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki