REKLAMA

Do Sejmu wpłynął projekt nowego systemu wsparcia dla odbiorców ciepła

2023-01-20 11:40, akt.2023-01-20 13:40
publikacja
2023-01-20 11:40
aktualizacja
2023-01-20 13:40

Rządowy projekt ustawy wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. wpłynął do Sejmu - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na stronie niższej izby parlamentu.

Do Sejmu wpłynął projekt nowego systemu wsparcia dla odbiorców ciepła
Do Sejmu wpłynął projekt nowego systemu wsparcia dla odbiorców ciepła
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

W piątek na stronie Sejmu pojawiła się informacja o wpłynięciu do izby rządowego projektu noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw.

W załączonym do projektu piśmie do marszałek Sejmu premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd uznał ten projekt za pilny "ze względu na konieczność niezwłocznego skorzystania ze wsparcia przez gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej, polegającego na zmniejszeniu opłat za ciepło wynikających ze wzrostu cen paliw".

Projektowane przepisy przewiduję m.in., że maksymalna cena dostawy ciepła przyjmie wartość nie wyższą niż 140 proc. ceny dostawy ciepła stosowanej w danym systemie ciepłowniczym w dniu 30 września 2022 r. "Cena ta będzie obejmować więc składniki kosztowe w zakresie wytwarzania oraz przesyłania ciepła – wpływające na rachunek odbiorcy końcowego" - podkreślono w ocenie skutków regulacji projektu.

Dodatkowe wsparcie dla odbiorców ciepła ma kosztować 4,5 mld zł w 2023 r. 

Koszt wsparcia dla odbiorców ciepła oszacowano na 4,5 mld zł - podano w projekcie nowelizacji ustawy dot. szczególnych rozwiązań w zakresie niektórych źródeł ciepła. Łącznie budżet na wsparcie odbiorców ciepła oszacowano na 14,5 mld zł.

"W wyniku analizy dotychczasowego funkcjonowania systemu rekompensat dla wytwórców ciepła, uwzględniając rozszerzenie systemu wsparcia oraz wydłużenie czasu jego funkcjonowania, zwiększono budżet przeznaczony na dopłaty do ciepła systemowego do łącznej kwoty 14 500 000 000 zł" - napisano.

Zgodnie z ustawą z września 2022 r. na rekompensaty dla wytwórców ciepła, dodatki dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych przeznaczono 10 mld zł.

Środki przeznaczone na wypłatę rekompensat dla wytwórców ciepła będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

"Niniejsza ustawa uwzględnia możliwość skorzystania z ww. środków na cele wypłaty wyrównań wprowadzanych projektowaną regulacją. W wyniku analizy dotychczasowego funkcjonowania systemu rekompensat dla wytwórców ciepła, uwzględniając rozszerzenie systemu wsparcia oraz wydłużenie czasu jego funkcjonowania, zwiększono budżet przeznaczony na dopłaty do ciepła systemowego" - napisano.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. (PAP)

autor: Michał Boroń

wkr/ mick/ mk/ map/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (5)

dodaj komentarz
forfun
Finalnie za wszystko płaci społeczeństwo.
Rząd nie ma własnych pieniędzy więc skoro skądś przesuwa to tam musi być drożej a dodatkowo nie można zapomnieć o bonusie dla rządu
5th_element
kolejny pakiet, program, wsparcie, fundacja, dotacja.... mamy państwowy węgiel, elektrownie, elektrociepłownie, Orlen, PGNiG i naprawdę wystarczy ustalić minimalne marże, ograniczyć spekułę i zamrozić ceny energii. Tylko tyle - i to rok temu należało zrobić. Koniec? Tak, koniec, temat zapomniany, ceny zablokowane, inflacja o połowę kolejny pakiet, program, wsparcie, fundacja, dotacja.... mamy państwowy węgiel, elektrownie, elektrociepłownie, Orlen, PGNiG i naprawdę wystarczy ustalić minimalne marże, ograniczyć spekułę i zamrozić ceny energii. Tylko tyle - i to rok temu należało zrobić. Koniec? Tak, koniec, temat zapomniany, ceny zablokowane, inflacja o połowę mniejsza. Kiedy koniec rządów tych dyletantów?
men24a
Skąd nadal tyle rząd znajduje kasy na dofinansowania ?
Mamy dobrą wiadomość. Rząd znalazł dodatkowe miliardy. Jak to Morawiecki powiedział nazywają ich czarodziejami.
maxykaz
z pasożytowania na tych co pracują

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki