REKLAMA
WAŻNE

Dług publiczny Francji bije rekordy. To już ponad 3 biliony euro

2023-09-29 14:59
publikacja
2023-09-29 14:59

Francuski dług publiczny w drugim kwartale osiągnie rekordowy poziom 3,05 bln euro – podał w piątek Narodowy Instytut Statystyczny (Insee). Francja jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów UE.

Dług publiczny Francji bije rekordy. To już ponad 3 biliony euro
Dług publiczny Francji bije rekordy. To już ponad 3 biliony euro
fot. Pixabay / / Pexels

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost długu publicznego głównie z powodu kryzysy zdrowotnego w trakcie pandemii i wydatków rządowych, kosztów ubezpieczenia społecznego oraz służby zdrowia. Tymczasem w 2021 roku koszt obsługi długu wzrósł wraz ze wzrostem stóp procentowych – wskazuje BFM TV Business.

Francja obok Grecji, Włoch, Portugali i Hiszpanii jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów UE.

Prognozy zadłużenia przedstawione w środę przez rząd w ramach projektu budżetu na 2024 rok nie napawają optymizmem – ocenia dziennik „Le Figaro”; w przyszłym roku deficyt budżetowy wprawdzie spadnie do 4,4 proc. PKB, ale dług publiczny utrzyma się przez kilka lat w okolicach 110 proc. PKB.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
endes
Lewactwo u władzy wiec nie ma się co dziwić… zamiast gospodarnie zarządzać to bawią się w ideologie i prezerwatywy za darmo.
inwestor.pl
Spokojnie już się odkuwają, bo przyjechało do Francji tysiące inżynierów, którzy będą pracować. Będą pracować, prawda?
xyzq
Dwie podstawowe reguły fiskalne w UE: dług publiczny musi być poniżej 60% PKB a deficyt poniżej 3% *) ,....... * - od lat nie dotyczy Francji :)
bha
Cóż... Brak na to nieodpowiedzialne rządzicielskie krótkowidztwo w wielu krajach od dekad niestety życia na coraz większym rosnącym zadłużaniu ogólnym krajów, społeczeństw codzienie narastającym coraz mocniej i mocniej udającym przy tym jarząbka nie bez celu - brak na to więcej słów. Niestety.
podatnik-
Jakie to ma znaczenie skoro ten bajzel jakim jest PRL bis jest w dniu 29 września 2023 zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech Jakie to ma znaczenie skoro ten bajzel jakim jest PRL bis jest w dniu 29 września 2023 zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w dużej części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 29 września 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma Ojczyznę? i do tego świętowanie 31 sierpnia jako święta obalenia komunizmu przez funkcjonariusza Tuska zakrawa na chichot historii patrząc na efekty, jakie to obalenie dało Narodowi? Wyborco pamiętaj ten bajzel stworzyli: Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, środowisko PSLu udające chłopów, komunista z dziada pradziada Włodzimierz Czarzasty oraz zagadka towarzyska Hołownia i towarzystwo dziadka Korwina -nie zasługujące na zainteresowanie!
sajetan
A jeszcze "Rząd Francji chce pozyskać w 2024 roku na rynkach finansowych 285 mld euro, co jest rekordem po 270 mld euro pożyczonych w 2023 roku" z bankier pl 2023-09-27 17:45
andregru
Ściągajcie ich więcej - "We Francji nigdy nie było tak wielu imigrantów, jak dzisiaj, głównie za sprawą prawa pozwalającego na łączenie rodzin – powiedział w piątek w stacji CNEWS dyrektor generalny francuskiego Urzędu ds. Imigracji i Integracji Didier Leschi."
zoomek
Wszystko zgodnie z planem - tubylcy będą rezani - w temacie od 20 minuty ale warto od początku:
https://www.juzczas.com/post/globalny-monolit

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki