REKLAMA

Dietl: Mimo pandemii polska giełda szybko rośnie

2021-04-29 10:29
publikacja
2021-04-29 10:29
Dietl: Mimo pandemii polska giełda szybko rośnie
Dietl: Mimo pandemii polska giełda szybko rośnie
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Polska giełda rośnie szybko mimo pandemii, a jej rolą jest m.in. promowanie zielonej transformacji i zrównoważonego rozwoju - wskazał szef GPW Marek Dietl podczas czwartkowej konferencji Emerging Europe and Asian Tigers -Towards 2030.

Dietl uczestniczył w panelu otwierającym konferencję wraz z szefem giełdy południowkoreańskiej Jae-Joon Limem.

Prezes GPW podkreślał, że choć polska giełda jest ponad 20-razy mniejsza od koreańskiej, to obie rozwijają się w dynamiczny sposób.

"Byliśmy najszybciej rosnącą, jeśli chodzi o wolumen handlu, giełdą w UE w zeszłym roku - ponad 56 proc. Poprawiliśmy także wolumen handlu w pierwszym kwartale tego roku o 47 proc., więc nawet po Covidzie rośniemy bardzo szybko" - podkreślił.

Według Dietla istotną rolą giełdy jest promowanie zrównoważonego wzrostu i ładu korporacyjnego - jak podkreślił - GPW już dwa lata temu rozpoczęła publikowanie indeksu WIG-ESG.

ESG - (od ang. Environment - środowisko, Social Responsibility - społeczna odpowiedzialność, Governance - ład korporacyjny) to skrót oznaczający czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe firm. Służy to m.in. ocenie, w jakim stopniu dany podmiot uwzględnia te czynniki w działalności biznesowej.

"Działamy na dwóch płaszczyznach" - powiedział Dietl. Jak opisywał, po pierwsze chodzi o pomaganie spółkom w odpowiednim raportowaniu, w czym giełda współpracuje z EBOiR w tworzeniu wytycznych do raportowania. Ponadto, spółki mogą uczestniczyć w webinariach na ten temat, otrzymują także wzory dokumentów, by ułatwić im wypełnianie standardów dotyczących ESG.

Po drugie - mówił - prowadzone są rozmowy z regulatorami, inwestorami i politykami, by uświadomić im, że polska sytuacja, jeśli chodzi o wypełnianie standardów ESG, jest szczególna ze względu na to, że polska energetyka i przemysł są wciąż oparte na węglu. "To nie zmieni się tak szybko, pomimo planów odchodzenia od węgla" - powiedział. Dlatego - opisywał - w tej dziedzinie można by osiągnąć największy postęp, więc jednym z celów giełdy jest promowanie firm, które dokonują największych zmian na lepsze w tym zakresie.

Zaznaczył, że to podejście spotyka się ze zrozumieniem. "Mamy nadzieję, że pomożemy gospodarce w zielonej transformacji, a firmom w zwiększeniu odpowiedzialności społecznej i lepszemu zarządzaniu poprzez promowanie wysiłków w realizacji celów ESG" - powiedział.

Także szef giełdy koreańskiej Jae-Joon Lim podkreślał rolę tej instytucji w promowaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Wskazał, że dużą wagę przykłada się do transparentnego raportowania spółek, z związku z czym wydano rekomendacje dla firm, dotyczące sposobu ujawniania informacji. "Promujemy przejrzystość" - podkreślił. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (6)

dodaj komentarz
rekin1986
Spółki energetyczne nieco odbiły z historycznych dołków

Niepewny los może być z bankami bo zwroty różnic kredytów frankówych mogą odbić się na wynikach co spowoduje zjazd w dół obecne wzrosty banków to może być cisza przed burzą

Stopy procentowe poniżej inflacji powodują , że ludzie szukają alternatywnych metod
Spółki energetyczne nieco odbiły z historycznych dołków

Niepewny los może być z bankami bo zwroty różnic kredytów frankówych mogą odbić się na wynikach co spowoduje zjazd w dół obecne wzrosty banków to może być cisza przed burzą

Stopy procentowe poniżej inflacji powodują , że ludzie szukają alternatywnych metod inwestowania kogo nie stać na nieruchomości szuka alternatywy dla depozytu na krótki termin można ryzykować albo ostry wzrost albo spadek na dłuższy termin lepiej kupić coś co ma co roku dywidendę chociaż na poziomie 6 procent

Niestety tegoroczny dodruk podbił inflację i sporo ludzi ma już dosyć ujemnie oprocentowanych depozytów i szuka alternatywy ja się wyniosłem na kupno mieszkania na wynajem oraz resztę na GPW na spółki energetyczne oraz finansowe bo już mam dosyć depozytu na 0.4 procenta
men24a
GPW MA TERAZ KILKA LAT WIELKIEJ HOSSY. Mamy bańkę mieszkaniową to teraz będzie pompka nierentownych spółeczek w imię psucia pieniądza przez NBP i zerowych lokat. Państwo bankrut nie ma innego wyjścia, teraz pozostało ograbić ludzi z oszczędności i wielki dodruk pustego pieniądza, dlatego kupuj akcje póki tanie. Niestety prezesi spółek GPW MA TERAZ KILKA LAT WIELKIEJ HOSSY. Mamy bańkę mieszkaniową to teraz będzie pompka nierentownych spółeczek w imię psucia pieniądza przez NBP i zerowych lokat. Państwo bankrut nie ma innego wyjścia, teraz pozostało ograbić ludzi z oszczędności i wielki dodruk pustego pieniądza, dlatego kupuj akcje póki tanie. Niestety prezesi spółek już wyczuli zbliżające się żniwa i kręcą klocki na całego. Programy motywacyjne rosną jak na drożdżach dla osób kuczowych w firmie a dla akcjonariuszy tyko obietnice. Takim przykładem jest ostatni komunikat min. spółki ARTIFEX.
grzegorzkubik
Jedziemy do 2100 punktów na WIG20. Wielu z was nie pamięta ale tu była sonda czy WIG20 dojdzie do 2000 punktów i 51% inwestorów przewidziało to a co myślała pozostałą część?
vacarlus
polska giełda 30 lat a XTB w tym roku ich wyprzedziło w liczbie klientów do tego 10% dywidendy piękne...
darius19
od 20lat jestem na gieldzie. Od roku - dwoch wykazuje slabosc. Ale... widze spoeo zaklinaczy rzeczywistosci na horyzoncie. Chociaz te dodrukowane papiery, gdzies musza wyjsc?
specjalnie_zarejstrowany1
No dokladnie mysle ze ta gadka o tym jak dobrze jest na wigu to jest dla tych co sie tym nie interesuja. Kazdy kto patrzy na nasza gielde a pozniej odwraca glowe na zachod to widzi u nas tylko obraz nedzy i rozpaczy. Strach pomyslec co sie bedzie dzialo jak bedzie bessa. Bo indexy wszedzie srubuja maxima kazda spolka w stanach praktycznie No dokladnie mysle ze ta gadka o tym jak dobrze jest na wigu to jest dla tych co sie tym nie interesuja. Kazdy kto patrzy na nasza gielde a pozniej odwraca glowe na zachod to widzi u nas tylko obraz nedzy i rozpaczy. Strach pomyslec co sie bedzie dzialo jak bedzie bessa. Bo indexy wszedzie srubuja maxima kazda spolka w stanach praktycznie przezywa swoje zlote czasy - u nas mizeria i łazanki - ciągle to samo - trendy boczne gdzie tylko spojrzec poza drobnymi wyjatkami co sie wstrzela jak np Mercator.

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki