Czy trzeba rozliczać PIT za osobę zmarłą?

Czy mogę rozliczyć PIT za osobę zmarłą? Czy jako spadkobierca mam prawo do zwrotu podatku? Czyje dane mam wpisać i ewentualnie jaki druk jeszcze wypełnić, by wypłacono mi zwrot podatku?

Zgodnie z przepisami podatkowymi, nałożonymi na bliskich osoby zmarłej, nie ma obowiązku rozliczania podatków za osoby zmarłe. Uczyni to urząd skarbowy odpowiedni do miejsca zamieszkania. Rozliczenie osoby zmarłej następuje we współpracy z urzędem skarbowym.

Urząd prześle spadkobiercom informację, na podstawie której ci ostatni będą mieli 30 dni na przedstawienie przysługujących zmarłemu ulg, wpływających na to rozliczenie. Na podstawie tych informacji organ skarbowy wyda decyzję ustalającą wysokość podatku zmarłego.

Spadkobiercom na podstawie tej decyzji może przysługiwać zwrot podatku, przysługujący pierwotnie zmarłemu. O wszelkich nadwyżkach urząd skarbowy poinformuje podatnika i wskaże, w jaki sposób otrzymać tę nadwyżkę.

Małżonkowie osób zmarłych mają prawo rozliczenia się wraz z nimi. Wniosek o opodatkowanie dochodów małżonków może złożyć podatnik (czyli wdowiec lub wdowa), który zawarł związek małżeński przed 2013 r., a jego małżonek zmarł w 2013 r. Drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały 2013 r., a jego małżonek zmarł w 2014 r. przed złożeniem zeznania podatkowego za poprzedni rok.

 W zeznaniu składanym w imieniu swoim i zmarłego małżonka należy wypełnić zarówno pozycję „podatnik”, jak i „małżonek”, czyli w zeznaniu uwzględnia się też dochody zmarłego podatnika. Podatek liczy się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków dla rozliczeń za 2013 r. trzeba złożyć przed 30 kwietnia 2014 r. Aby skorzystać z takiej preferencji podatkowej, należy spełniać warunki określane przez ustawodawcę w związku ze wspólnością majątkową oraz formą opłacania podatku przez małżonków. Są one opisane w broszurze informacyjnej zeznania.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autora publikacji, który nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jan

wysłałem pytanie, ale odpowiedzi nie ma....jak dlugo trzeba czekac?

! Odpowiedz
3 5 ~Miron

zmarłego PAN BÓG rozliczy sprawiedliwie .

!

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl