REKLAMA

Czy CD Projekt ograł inwestorów?

2015-06-12 06:00
publikacja
2015-06-12 06:00
fot. http://thewitcher.com/witcher3/ / materiały dla mediów

Opublikowane we wtorek dane dotyczące poziomu sprzedaży "Wiedźmina 3" wywołały powszechny entuzjazm. Pytanie, czy podczas przypływu radości nie zapomniano o jednej istotnej rzeczy: inwestorach.

Wtorkowe popołudnie z pewnością przyniosło akcjonariuszom CD Projektu wiele powodów do radości. W liście do graczy spółka poinformowała, że najnowszy hit studia - "Wiedźmin 3: Dziki Gon" - tylko w pierwszych dwóch tygodniach sprzedaży rozszedł się w nakładzie 4 mln sztuk. Trzy lata pracy zwróciły się podobno w jeden dzień. Sukces, jakich na polskim rynku niewiele.

Wystarczyło ledwie kilka minut, by giełdowa wartość CD Projektu podskoczyła o 20%
Wystarczyło ledwie kilka minut, by giełdowa wartość CD Projektu podskoczyła o 20% (Bankier.pl)

Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. Wystarczyło ledwie kilka minut, by giełdowa wartość CD Projektu podskoczyła o 20%. Wzrosty spółka kontynuowała również w początkowej fazie środowej sesji. Łącznie w ciągu zaledwie kilku godzin handlu na CD Projekcie zarobić można było nawet aż 26%. Osoby, które wierzyły w sukces nowego "Wiedźmina", otrzymały piękną nagrodę za wytrwałość.

KNF bada sprawę

Kontrowersje może budzić jednak sposób przekazania przez spółkę powyższej informacji. Mimo iż list był powszechnie dostępny, to część osób natrafiła na niego później, część wcześniej. Nawet niektóre osoby intensywnie śledzące rynek mogły dowiedzieć się o sukcesie "Wiedźmina" nieco później od innych.

Informacja poufna

Zgodnie z art. 154 Ustawy o obrocie charakter informacji poufnej ma informacja, która:

- dotyczy, bezpośrednio lub pośrednio, jednego lub kilku emitentów instrumentów finansowych,  lub instrumentów finansowych (w tym nabywania lub zbywania takich instrumentów),

- jest określona w sposób precyzyjny,

- nie została przekazana do publicznej wiadomości,

- po przekazaniu do publicznej wiadomości mogłaby w istotny sposób wpłynąć na cenę instrumentów finansowych lub na cenę powiązanych z nimi pochodnych instrumentów finansowych (cenotwórczość)

Źródło: materiały KNF

Aby takich zamieszań uniknąć spółki dysponują systemem ESPI, w którym mogą zamieszczać raporty bieżące, w tym m.in. informacje poufne. System ten w założeniu zapewnić ma równy dostęp do informacji, ponieważ wszystkie komunikaty pojawiają się w jednym, łatwym do śledzenia miejscu.

- Zgodnie z przepisami prawa, jeśli informacja ma charakter informacji poufnej, to musi zostać przekazana przez ESPI - przekonuje Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej Komisji Nadzoru Finansowego.  

Czy w tej sytuacji należało użyć systemu ESPI? Patrząc na reakcję kursu, cenotwórczości powyższej informacji odmówić nie można. Dodatkowo wiadomym było, że inwestorzy na jakiekolwiek informacje o "Wiedźminie" czekali z niecierpliwością. Sprawę ocenić musi jednak KNF i to ta instytucja wyda ostateczną opinię na ten temat.

- Sprawa jest nam znana i wyjaśniamy ją ze spółką. Na tę chwilę nie chcemy zagłębiać się w szczegóły - powiedział portalowi Bankier.pl Krzysztoszek.

- Wtorkowy komunikat jest komunikatem marketingowym - przekonuje z kolei Karolina Gnaś, manager ds. relacji inwestorskich w CD Projekcie. - Skierowany był on głównie do naszych klientów, czyli graczy, którzy kupili lub zastanawiają się nad kupnem "Wiedźmina 3: Dziki Gon". Zdecydowaliśmy, że warto podziękować graczom za zaufanie i dotychczasową sprzedaż oraz jasno pokazać tym graczom, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup, że Wiedźmin 3 jest nie tylko tytułem o najwyższej światowej jakości, ale też globalnym hitem sprzedażowym. Taka polityka jest stosowana przez wielu największych światowych producentów z naszej branży - zapewnia Gnaś.

Przedstawicielka CD Projektu odnosi się jednocześnie do przepisu zakazującego publikacji materiałów marketingowych w kanale ESPI. Nie sposób jednak pominąć wpływu danych o sprzedaży na wycenę akcji.

Sierpień nadszedł szybciej niż oczekiwano

Kolejną, być może dla większości inwestorów nawet istotniejszą rysą jest fakt, iż jeszcze na początku czerwca prezes Kiciński przekonywał, że "informacje na temat sprzedaży pojawią się najprawdopodobniej dopiero w raporcie półrocznym (pod koniec sierpnia - przyp. red.). Pełne raporty o sprzedaży fizycznej i tak dostajemy po około miesiącu od zamknięcia kwartału, więc teraz dane musiałyby być oparte na szacunkach".

Sierpień nadszedł więc zdecydowanie szybciej, niż można było się tego oczekiwać. Z punktu widzenia inwestora takie sytuacje są szczególnie bolesne. Inaczej bowiem może wyglądać strategia inwestycyjna w momencie, gdy tak ważnych danych rynek spodziewa się lada dzień, inaczej gdy wiadomo, iż dane to pojawią się dopiero za trzy miesiące. Ciężko uznać więc powyższą sytuację za przykład dobrych relacji inwestorskich. Co na to spółka?

- 4 mln egzemplarzy sprzedanych do klienta końcowego, czyli tzw. sell through, nie odzwierciedla raportowanych w późniejszym okresie przychodów, które generowane są przez sprzedaż hurtową tzw. sell in. Pełne dane uwzględniające sprzedaż hurtową, która generuje przychód, za okres drugiego kwartału 2015 r., przekażemy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pod koniec sierpnia w raporcie za pierwsze półrocze 2015 r - powiedziała portalowi Bankier.pl Gnaś.

Wśród komentarzy na naszym portalu da się jednak wyczuć pewien niedosyt. Oczywiście niemal wszystkich cieszy sukces CD Projektu i za "Wiedźmina 3" spółce należą się wielkie brawa. W przypływie radości wydaje się jednak, że zapomniano nieco, iż gdzieś w tle znajdują się drobni inwestorzy, którym zależy na jasnych i przejrzystych komunikatach ze strony spółki, a przede wszystkim na równym dostępie do informacji cenotwórczych.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (70)

dodaj komentarz
~do_wydmuchanych
tak wałki robią PO-lszewiccy byznesmeni, przecież z kim się to prezesik tej spółeczki prowadzał no z kim? POdpowiadam trop myśliwski, leszczyki :))
~parvuselephantus
Oby sprawiedliwość wg KNF nie wyglądał tak, że Prezes wykołował akcjonariusz, to należy ukarać akcjonariuszy kolejną karą na ich spółkę...
~Precz_z_mafią
A kto się wreszcie zajmie KNF?
~marco
Kiedy wreszcie KNF zajmie się Solorzem? Który wydutkal akcjonariuszy Elektrimu?Niestety KNF może Solorza tylko cmoknąć w dupkę
~marek
kolejny negatywny w wymowie artykuł na bankierze w ciągu ostatniego miesiąca. czy tym również ma się zająć KNF?
~Oszukany
To już drugi raz w ciągu kilku miesięcy. To samo było na kilka dni przed przesunięciem premiery wydano trailer i Kiciński zapewniał że wszysko idzie zgodnie z planem - oszust!
~Komornik_Adam
to, że Wy miastowi lubicie, jak Was "ruchają" nie znaczy, że My - Ludzie Wsi to lubimy, więc dbamy o NASZĄ reprezentację w Sejmie, tak, aby pilnowała NASZYCH interesów, zgodnie z maksymą Marksa i Engelsa http://www.almoc.pl/img.php?id=3194 bo kobiety znajdą rozwiązanie...
~calesar
Ogólnie cieszy fakt że Polska gra odniosła sukces chociażby ten marketingowy i lata inwestycji szybko się zwróciły.
~Maciek
to SKANDAL jak prezes Kiciński tydzień wcześniej opowiada, że dane sprzedażowe będą dopiero za 1,5 miesiaca a po tygodniu ''niby nagle'' podaje wyniki sprzedaży!!1 Kompletny brak PROFESJONALIZMU!!!!!

Mam nadzieję, że KNF tego łobuza ukarze karą!!! Przecież ludzie potracili po kilka-kilkadziesiąt
to SKANDAL jak prezes Kiciński tydzień wcześniej opowiada, że dane sprzedażowe będą dopiero za 1,5 miesiaca a po tygodniu ''niby nagle'' podaje wyniki sprzedaży!!1 Kompletny brak PROFESJONALIZMU!!!!!

Mam nadzieję, że KNF tego łobuza ukarze karą!!! Przecież ludzie potracili po kilka-kilkadziesiąt tys. zł na tej tygodniowej spekulacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki