REKLAMA
BADANIE

Czechy mają nowego prezydenta. Petr Pavel wygrał II turę wyborów

2023-01-28 15:33, akt.2023-01-28 19:18
publikacja
2023-01-28 15:33
aktualizacja
2023-01-28 19:18

To już niemal pewne - nowym prezydentem Czech zostanie emerytowany generał Petr Pavel. Po przeliczeniu 98 proc. głosów wynika, że uzyskał on  57,95 proc. poparcie, a Andriej Babisz, 42,04 proc., poinformowało CTK.

Czechy mają nowego prezydenta. Petr Pavel wygrał II turę wyborów
Czechy mają nowego prezydenta. Petr Pavel wygrał II turę wyborów
fot. DAVID W CERNY / / FORUM

Premier Petr Fiala pogratulował zwycięzcy i wyraził wiarę w owocną współpracę. Pavel, według Fiali, jest tym, który potrafi rozwiązywać konflikty, a nie je rozpalać. „To jest bardzo ważne dla naszej przyszłości” – powiedział premier.

„Jestem gotów do pracy. Sukces mojej prezydentury uznam za nasz wspólny sukces” – powiedział Pavel i zaprosił wszystkich współobywateli do współpracy oraz wyraził nadzieję, że wspólnie uda się rozwiązać problemy, w szczególności przezwyciężyć konfrontację polityczną.

Oficjalne dane zostaną podane we wtorek przez Państwową Komisję Wyborczą. Od 1 do 10 lutego przebieg i wyniki obu tur wyborów można zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 70,19 proc., czyli nieco więcej niż w pierwszej turze, kiedy do urn poszło 68,24 proc.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Petrowi Pavlovi pogratulował premier Petr Fiala: "wygrał obywatelski kandydat, wygrały wartości, które reprezentował"

Zwycięzcy wyborów prezydenckich w Czechach Petrowi Pavlovi pogratulował premier Petr Fiala, który stwierdził, że "wygrał obywatelski kandydat, wygrały wartości, które reprezentował” . Podkreślił, że zwycięstwo Pavla oznacza porażkę Andreja Babiša.

"Wygląda na to, że jesteśmy świadkami początku końca jego politycznej ery w naszym kraju” - powiedział. Stwierdził, że kampania przedwyborcza była jedną z najgorszych, które miały miejsce w Czechach. „Populizm połączył się z ekstremizmem, a to jest niezwykle niebezpieczne" powiedział Fiala.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mms/

W sztabie wyborczym pojawiła się prezydent Słowacji - Zuzana Czaputova

W sztabie wyborczym witano generała Pavla gorącym aplauzem. Odśpiewano hymn narodowy. Niespodziewanie w Pradze pojawiła się prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, co wśród zebranych dziennikarzy przyjęto z ogromnym zaskoczeniem. Wizyty głowy innego państwa w żaden sposób wcześniej nie zapowiadano.

Czaputova pogratulowała Pavlowi i powiedziała, że cieszy się na współpracę z nim. „Panie prezydencie-elekcie, pańskie zwycięstwo jest dowodem na to, że nadzieja, przyzwoitość i prawdomówność nie są słabościami" - powiedziała. - "Życzę całemu krajowi, aby nikt nie czuł się pokonany i abyście potraktowali wybory jako nowy początek" –stwierdziła.

Pavel otrzymał też gratulację od kończącego 8 marca br. urzędowanie prezydenta Milosza Zemana, który życzył mu, by był dobrym prezydentem Czech.

Ekspert: wybór Pavla oznacza ogromną zmianę w charakterze czeskiego przywództwa

Jiri Pehe, politolog i dyrektor Uniwersytetu Nowojorskiego w Pradze, powiedział, że wybór Pavla oznacza ogromną zmianę w charakterze czeskiego przywództwa.

„Tego nie da się przecenić, ponieważ w ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy prezydenta, który pod wieloma względami był hańbą dla Republiki Czeskiej” – powiedział. „Był prorosyjski, sabotował sankcje wobec Rosjan, omijał konstytucję, był niegrzeczny i obraźliwy.

„Pavel to inny typ. Jest o wiele bardziej cywilizowany i twardo stąpający po ziemi. Kładzie duży nacisk na reprezentację i ma silne prozachodnie poglądy. Na arenie międzynarodowej zobaczymy w prezydencji kogoś, kto reprezentuje to, czym był Vaclav Havel i jest odejściem od dwóch ostatnich prezydentów”. 

wr/ mms/ tebe/ ptg/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (17)

dodaj komentarz
samsza
Tu napisane... https://pl.wikipedia.org/wiki/Petr_Pavel
ze jest za małżeństwem i adopcją dla wszystkich, więc pogratulowałem tym wszystkim, że będą mieli oparcie w prezydencie, ale komentarz ktoś usunął.
Nie lubią was na portalu, wstydzą się, o co chodzi? Wszystko jest dla ludzi. Zaścianek...
aszkenazyjski
Czy tak inaczej boli, proszę napisz.
podatnik-
Przykład,że komunizm ma się świetnie! Mamy przegraną kapusia (słowackiego) z komunistą Czechosłowackim i to wszystko trzydzieści kilka lat po obaleniu muru. A elity styropianowe w PRLu bis chwalą się obaleniem komunizmu! o czym poinformowała Joanna Szczepkowska: " Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się Przykład,że komunizm ma się świetnie! Mamy przegraną kapusia (słowackiego) z komunistą Czechosłowackim i to wszystko trzydzieści kilka lat po obaleniu muru. A elity styropianowe w PRLu bis chwalą się obaleniem komunizmu! o czym poinformowała Joanna Szczepkowska: " Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm, jak pokazuje życie myliła się
300_pala
O Czechy się nie martw ….
Oni mieli Havla
and00
ktoś wie co to za gościu, jakie ma poglądy ?
jas2
Sądząc po wpisie, masz chyba dostęp do Internetu?
thorshammer
Czy czeska korona znów się umocni? Ale o wyborach: Babisz prowadził skrajną, wręcz ekstremistyczną kampanię, próbując odstraszyć wyborców swoich konkurentów, bo wiedział, że nie ma dużego potencjału wyborczego. Osiągnął jednak efekt odwrotny. Tak jak Putin zjednoczył Europę w sposób, w jaki nie zrobił tego nikt inny, tak Babisz zjednoczył Czy czeska korona znów się umocni? Ale o wyborach: Babisz prowadził skrajną, wręcz ekstremistyczną kampanię, próbując odstraszyć wyborców swoich konkurentów, bo wiedział, że nie ma dużego potencjału wyborczego. Osiągnął jednak efekt odwrotny. Tak jak Putin zjednoczył Europę w sposób, w jaki nie zrobił tego nikt inny, tak Babisz zjednoczył wyborców swoich konkurentów, którzy dali jasno do zrozumienia, że nie dadzą się zastraszyć, a do drugiej tury zgłosiło się ich więcej, bo ponad 70%.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darius19
ja tez zazdroszcze. No i piwo maja dobre

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki