Czechy: antyrządowe demonstracje w wielu miastach

Tysiące osób protestowały w poniedziałek wieczorem w 20 czeskich miastach przeciwko rządowi Andreja Babisza. Na placu Wacława w Pradze kilka tysięcy ludzi wzywało premiera do rezygnacji.

(fot. David W Cerny / FORUM)

Demonstranci mieli ze sobą transparenty i flagi Czech oraz Unii Europejskiej. Skandowano hasła przeciwko premierowi i jego ruchowi ANO. Chociaż demonstracja miała być w zamyśle organizatorów niepolityczna, w tłumie pojawiały się symbole partii opozycyjnych.

Jeden z organizatorów demonstracji w Pradze, student Uniwersytetu Karola Mikulasz Minarz podkreślał podczas protestu, że nie można zaakceptować, by rządem kierowała osoba ścigana przez prawo. Andrej Babisz, jeden z najbogatszych Czechów, objęty jest policyjnym śledztwem w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji Unii Europejskiej przez należącą do niego firmę.

Do biznesowej działalności premiera nawiązywały transparenty "Czechy nie są firmą" oraz wizerunek premiera za kratami i podpis, który jest tytułem książki wydanej przez premiera - "O czym myślę, gdy przypadkiem śpię".

Zwracano uwagę, że przeciwko Babiszowi nie tylko toczy się policyjne śledztwo; nie są też do końca wyjaśnione jego ewentualne związki z komunistyczną służbą bezpieczeństwa. "Jeżeli premierem byłby nie Babisz, ale ktoś z ruchu ANO, nie byłoby to idealne rozwiązanie, ale bylibyśmy zadowoleni - powiedział Minarz agencji CTK.

Podczas demonstracji w Pradze, ale także w innych miastach podpisywano petycję do Babisza z wezwaniem do jego rezygnacji. Podpisywano też petycję do posłów, by nie wyrażali zaufania rządowi, którym kierowałby polityk z zarzutami. Petycje popisało 236 tys. osób, a organizatorzy liczą, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zgromadzą milion podpisów. Akcję nazwano milion chwil dla demokracji.

Po zakończeniu protestu na placu Wacława około 200 osób pomaszerowało na praski Zamek, gdzie znajduje się siedziba czeskich prezydentów. Według agencji CTK demonstracje w Pradze i w innych miastach przebiegły spokojnie.

Zdaniem Babisza demonstrujący nie chcą prowadzić dialogu. Premier powiedział dziennikarzom: dla mnie najważniejszą liczbą jest półtora miliona ludzi, którzy nas wybrali.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil