REKLAMA

Columbus Energy negocjuje przejęcia kolejnych projektów fotowoltaicznych

2021-09-24 13:02
publikacja
2021-09-24 13:02
Columbus Energy negocjuje przejęcia kolejnych projektów fotowoltaicznych
Columbus Energy negocjuje przejęcia kolejnych projektów fotowoltaicznych
/ Kaufland

Columbus Energy negocjuje przejęcia kolejnych projektów fotowoltaicznych, jest w trakcie budowy farm o mocy 100 MW. Biznes spółki w drugim półroczu jest stabilny - poinformował PAP Biznes prezes Dawid Zieliński.

"Cały czas prowadzimy negocjacje dotyczące przejęć kolejnych projektów fotowoltaicznych. Większość naszego portfela opiera się na stałych umowach z deweloperami, gdzie się wspieramy i wspólnie rozwijamy portfele, finalnie je przejmując" - powiedział PAP Biznes prezes Zieliński.

"Ostatnio informowaliśmy o przejęciu projektów o mocy 60 MW i 30 MW od dewelopera, z którym współpracujemy. W momencie, gdy projekty uzyskują warunki przyłączeniowe, to naszym zadaniem jest je przejąć i rozwijać jako własne aktywa" - wyjaśnił.

Jak poinformował, obecnie portfel projektów fotowoltaicznych spółki, łącznie z umowami, które w zaawansowany sposób są negocjowane, przekracza ok. 6 GW.

"100 MW farm jest już wybudowanych, kolejne 100 MW jest w trakcie budowy. Naszym celem na najbliższe kilka lat jest wybudowanie minimum 1 GW mocy w farmach fotowoltaicznych. W tym aspekcie możemy pozytywnie zaskoczyć rynek" - powiedział prezes Columbus Energy.

Wskazał, że największym wyzwaniem jest obecnie poprawa kwestii procesowania dokumentów finansowych, czyli współpracy z bankami, obligatariuszami.

"Wypracowujemy metody usprawniające procesy finansowo-kredytowe i administracyjne" - powiedział.

Prezes Columbus Energy zauważył, że aukcje OZE nie są obecnie tak atrakcyjne jak kontrakty PPA.

"Część projektów, które mamy w swoim portfelu, wygrało aukcje. Zmieniamy jednak strategię, gdyż efektywność finansowa pełnego aukcjonowania projektów jest słabsza niż komercyjne kontrakty PPA, a popyt na takie kontrakty jest bardzo duży. Cena energii, jaką można zabezpieczyć w kontraktach, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż w aukcjach. Ceny energii na giełdzie szaleją i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Nie opłaca się wchodzić teraz w aukcje, przy tych cenach energii i tak dużym popycie na kontrakty PPA" - powiedział Zieliński.

Columbus Energy ma programy obligacji, ale - jak wskazał prezes - stanowią one zabezpieczenie finansowania projektów farmowych, które się budują.

"Hipotetycznie, potrzeby kapitałowe na sfinansowanie budowy farm o mocy 2 GW wyniosłyby ok. 6 mld zł, gdzie Columbus musiałby wpłacić kapitał na poziomie 15 proc. To dawałoby 900 mln zł, a łącznie z kosztami ok. 1 mld zł. Pozostałe 5 mld zł trzeba by sfinansować" - powiedział.

"W momencie, gdy dany projekt będzie gotowy do budowy, będziemy do niego dobierać jakiś rodzaj finansowania. Jesteśmy nastawieni zarówno do joint venture z dużymi instytucjami finansowymi, jak i większymi private equity. Bierzemy pod uwagę zarówno współpracę przy zielonych obligacjach, jak i klasycznym project finance" - dodał Zieliński.

Prezes poinformował, że biznes spółki w drugim półroczu jest stabilny.

"Rozwijamy nasze struktury, mocno zwiększamy zatrudnienie, ponieważ przygotowujemy się do wzrostu sprzedaży w kolejnych trzech segmentach: pompach ciepła, magazynach energii i ładowarkach do elektryków. Już teraz sprzedajemy sporo pomp ciepła, a jest to technologia, którą dużo trudniej się montuje niż panele PV, nie ma tylu specjalistów. Jesteśmy przygotowani na to, aby w przyszłym roku dostarczyć klientom 5-8 tys. pomp" - powiedział.

Jego zdaniem, prosumencki rynek fotowoltaiki nie będzie malał.

"Przez następne 10 lat będzie się powoli nasycał w sposób bardziej świadomy, mniejsze firmy będą z niego znikać. Columbus jest na uprzywilejowanej pozycji, by rynek prosumencki, szczególnie małego i średniego biznesu, wygrać" - ocenił Zieliński.

Jak poinformował, spółka nie zdecydowała jeszcze, czy będzie rozwijać się w obszarze elektromobilności poprzez spółkę Nexity Global, w którą zainwestowała w 2020 r. Pod koniec lipca tego roku Columbus zawiesił dotychczasowego prezesa Nexity, a stery w spółce przejął prezes Columbusa Dawid Zieliński. Columbus tłumaczył, że zmiany są związane z reorganizacją grupy i koniecznością skutecznej realizacji strategii rozwoju Nexity Global.

"Jeśli chodzi o spółkę Nexity, to nadal czekamy na wpis KRS. Dopiero po tym etapie KNF najprawdopodobniej wyda nam dostęp do ESPI i będziemy mogli przedstawić rynkowi informacje dotyczące m.in. audytu, który przeprowadziliśmy jako nowy zarząd spółki. Następnie Columbus podejmie decyzje co do przyszłości tego przedsięwzięcia. Będziemy się rozwijać w obszarze elektromobilności, natomiast nie wiemy jeszcze, czy zrobimy to w oparciu o Nexity, czy sami" - powiedział prezes Columbus Energy.

Columbus Energy podtrzymuje zamiar przejścia na rynek główny GPW z rynku NewConnect. Kapitalizacja spółki wynosi ok. 2,3 mld zł.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki