Cognor spodziewa się w IV kw. 2019 r. wyniku EBITDA w przedziale 17-24 mln zł

2019-11-05 13:34
publikacja
2019-11-05 13:34

Grupa Cognor przewiduje, że EBITDA w IV kw. 2019 r. może kształtować się w przedziale między 17 a 24 mln zł - powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Zoła, członek zarządu spółki.

/ fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

"Poziom EBITDA, jakiego się spodziewam w IV kwartale 2019 r., będzie gdzieś pomiędzy wynikiem trzeciego kwartału 2019 r. a czwartym kwartałem 2018 r., czyli w przedziale 17–24 mln zł. Oczekujemy, że w IV kw. 2019 r. produkcja stali elektrycznej będzie się utrzymywała" - powiedział Zoła.

"Spodziewamy się spadku cen wyrobów finalnych i złomu, przez co spodziewamy się straty FIFO " - dodał.

Dodał, że z tytułu rekompensat prądowych Cognor otrzymał łącznie 22 mln zł, w tym 8 mln zł w III kw. i w IV kw. nie będzie już wpływów z tego tytułu.

Członek zarządu zaznaczył, że w bieżącym kwartale nie wystąpią już ponadprzeciętne koszty remontów, które to w znacznym stopniu negatywnie wpłynęły na wynik za III kw.

"W IV kwartale jest szansa na wyjście wyniku netto na plus. Sprzedaż może być wyższa, ze względu na zakończone przestoje, brak podwyższonych kosztów remontowych oraz odwrócenie różnic kursowych, które w III kw. negatywnie wpłynęły na wynik" - powiedział.

Podkreślił, że na początku bieżącego kwartału spółka oddała do użytku dwie inwestycje, które już w tym kwartale zwiększyły zdolności produkcyjne i przyczyniły się do obniżenia kosztów.

Zapytany o złożony we wrześniu przez Cognor wniosek o dzierżawę Huty Częstochowa powiedział, że spółka nie wygrała przetargu, a dzierżawa przypadła firmie Sunningwell.

Grupa podała, że jej EBITDA w trzecim kwartale spadła do 16,9 mln zł z 56,2 mln zł przed rokiem. Skorygowana EBITDA Cognoru spadła do 12,9 mln zł z 52,7 mln zł rok wcześniej.

Zoła ocenił, że z wydarzeń jednorazowych, które zaszły w raportowanym okresie, pozytywny wpływ na wyniki miała rekompensata z tytułu "ustawy prądowej", negatywny zaś miały zwiększone koszty remontowe oraz strata FIFO związana ze spadkiem cen wyrobów. Duża różnica w porównaniu z rokiem poprzednim wynika z rekordowego wyniku wypracowanego w III kw. 2018 r.(PAP Biznes)

kk/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki