REKLAMA
RPP

BADANIE­­Co z tą recesją? Światowi prezesi są zgodni, polscy zdecydowanie bardziej optymistyczni

2022-12-04 12:00
publikacja
2022-12-04 12:00

92 proc. prezesów z Polski spodziewa się wzrostu przychodów swoich firm w ciągu najbliższych trzech lat, 80 proc. oczekuje wzrostu gospodarki, a 44 proc. zamierza dokonywać dużych przejęć – wynika z raportu KPMG 2022 CEO Outlook.

­­Co z tą recesją? Światowi prezesi są zgodni, polscy zdecydowanie bardziej optymistyczni
­­Co z tą recesją? Światowi prezesi są zgodni, polscy zdecydowanie bardziej optymistyczni
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Zgodnie z badaniem KPMG 86 proc. ankietowanych prezesów na świecie prognozuje recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w Polsce za­ś odsetek ten wyniósł 28 proc. 92 proc. ankietowanych z Polski spodziewa się wzrostu przychodów firmy, a 80 proc. oczekuje wzrostu gospodarki w ciągu trzech lat. Jak wskazano, obawy o globalną recesję są widoczne w zmniejszonej chęci na przejęcia w porównaniu z ubiegłym rokiem – 44 proc. osób zarządzających w Polsce planuje przejęcia o znaczącym wpływie na organizację.

W obliczu spowolnienia gospodarczego część globalnych firm skłania się do wstrzymywania zatrudnienia lub redukcji etatów – wynika z badania. 39 proc. zamroziło zatrudnienie, a 46 proc. rozważa jego zmniejszenie w ciągu najbliższych miesięcy. Zgodnie z raportem mniej pesymistyczny obraz przedstawia się na polskim rynku, gdzie 20 proc. polskich prezesów zamroziło zatrudnienie, a 32 proc. rozważa taki ruch w najbliższych miesiącach.

Reklama

"Warto jednak zaznaczyć, że w dłuższej perspektywie 79 proc. prezesów największych firm na świecie spodziewa się wzrostu zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech lat" – wskazano w raporcie KPMG. Zaznaczono, że w Polsce więcej niż trzech na czterech prezesów deklaruje zamiar zwiększania zatrudnienia, z czego 68 proc. przewiduje, że w najbliższych latach będą zwiększać zatrudnienie o maksymalnie 5 proc.

Wyniki badania pokazują, że około trzy czwarte prezesów ze świata i Polski uważa, iż zatrzymanie pracowników w obliczu inflacji będzie mieć istotny wpływ na firmę. 28 proc. wskazuje zestaw korzyści oferowanych pracownikom (EVP – employee value proposition) jako priorytet operacyjny w celu przyciągania i zatrzymania talentów.

84 proc. prezesów w Polsce i 70 proc. globalnie uważa – zgodnie z ankietą – że powinni szybciej przekierowywać środki w kierunku rozwoju cyfrowego. 76 proc. polskich dyrektorów generalnych deklaruje, że ich firmy kierują się agresywną strategią digitalizacji, przy czym 84 proc. respondentów jest zadowolona z obecnego stanu ucyfrowienia swoich organizacji i alokuje zasoby w innych obszarach. Jak wynika z raportu, firmy muszą nieustannie rozwijać swoje zdolności do obrony przed cyberatakami, niezależnie od postępu cyfryzacji.

"92 proc. liderów największych firm w Polsce zgodziło się ze stwierdzeniem, że bezpieczeństwo w ekosystemie ich partnerów biznesowych i w całym łańcuchu dostaw jest tak samo ważne, jak własne zabezpieczenia firmy" – stwierdził dr Grzegorz W. Cimochowski, partner i szef działu doradztwa biznesowego w KPMG w Polsce, cytowany w informacji. "(...) 88 proc. ankietowanych w Polsce uważa, że solidna strategia cyberbezpieczeństwa jest kluczowa dla zdobycia zaufania interesariuszy" – dodał.

Zgodnie z raportem w ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba prezesów z Polski (z 24 proc. w 2021 roku do 48 proc. w 2022 roku), którzy widzą przełożenie działań ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny – przyp. PAP) na lepsze wyniki finansowe. 76 proc. respondentów uważa, że wyzwania takie jak nierówność dochodów i zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla wzrostu i wartości ich organizacji, a 68 proc. uznaje, że realizacja ESG istotnie wpłynie na firmę w perspektywie trzech lat.

"Dla prezesów największych firm minimum określone prawem jest niewystarczające – dostrzegają oni konieczność bardziej ambitnego podejścia do kwestii ESG"– przekazała Iwona Galbierz-Sztrauch, lider ESG w KPMG w Polsce.

Raport KPMG 2022 CEO Outlook zawiera pogłębioną, trzyletnią prognozę dyrektorów generalnych największych organizacji na temat przedsiębiorstw i wzrostu gospodarczego. Polską wersję badania przeprowadzono wśród 25 prezesów z Polski i zestawiono z odpowiedziami z Australii, Chin, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Kanady, Niemiec, USA, Wielkiej Brytania i Włoch. 

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (6)

dodaj komentarz
podatnik-
Przypominam, o czym Pan/Pani pisze red.ra/ mmu/ ano skrobiecie Pan/Pani o PRLu bis gdzie jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 5 grudnia 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym Przypominam, o czym Pan/Pani pisze red.ra/ mmu/ ano skrobiecie Pan/Pani o PRLu bis gdzie jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 5 grudnia 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i którego całkowite zadłużenie przekroczyło 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Tak więc na początek trzeba powołać/założyć/zbudować państwo o nazwie Polska.! Następnie troszkę sprawiedliwości w stylu Maximilien Marie Isidore de Robespierre następnie od USA zaległy Plan Marshall'a lub od Rosji, to tyle na początek! Tak więc recesja jako kategoria ekonomiczna, która występuje jak jest gospodarka a skoro w PRLu jej brak to i recesja nie ma się do czego przyczepić!
simonsoft8
optymizm może przegrać w grudniu, na rynku akcji i obligacji
grzegorzkubik
W Polsce recesji nie będzie a za granicą kto wie. Mam nadzieję ,że w USA też nie i niech to indeksy mkną na giełdzie pod górkę.
jenak
Glapa, coś ty narobił? Czy nie widzisz tego optymizmu? Gdzie np. balcerowiczowskie schłodzenie, tak aby gawiedź jękła?
zoomek
Morał?
Zagraniczne korpo wie że dzieci i wnuki UBecji daleją będą pilnować tubylczego goja a oni dalej bedą bezkarnie drenować Polskę. Czego nie rozumiesz?
samsza
Prezesi firm w Polsce kochają pis i polski ład!
Patrz pan... no no!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki