REKLAMA

Co powinien teraz zrobić Jarosław Kaczyński? Polacy odpowiedzieli w sondażu

2023-11-30 11:45
publikacja
2023-11-30 11:45

57,9 proc. badanych twierdzi, że Jarosław Kaczyński powinien ustąpić ze stanowiska szefa PiS, przeciwnego zdania jest 27 proc.; 15,1 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie - wynika z opublikowanego w czwartek przez Wirtualną Polskę sondażu United Surveys.

Co powinien teraz zrobić Jarosław Kaczyński? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Co powinien teraz zrobić Jarosław Kaczyński? Polacy odpowiedzieli w sondażu
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

W najnowszym sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez United Surveys ankietowani usłyszeli pytanie, czy ich zdaniem - przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi oraz europejskimi - Jarosław Kaczyński powinien ustąpić ze stanowiska szefa partii.

57,9 proc. uważa, że właśnie tak powinno się stać - 42,4 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 15,5 proc. "raczej tak". Przeciwnego zdania, czyli za pozostaniem prezesa PiS na stanowisku, było 27 proc. badanych. Z tego 10,7 proc. wybrało "raczej nie", a kolejne 16,3 proc. "zdecydowanie nie". Zdania w sprawie nie miało 15,1 proc. ankietowanych.

Wśród wyborców PiS 18 proc. jest zdania, że Kaczyński powinien ustąpić (2 proc. "zdecydowanie tak", a 16 proc. "raczej tak"). Przeciwnego zdania jest 67 proc. (z czego odpowiedź "raczej nie" wybrało 25 proc., a "zdecydowanie nie" 42 proc.). 15 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

83 proc. wyborców KO uważa, że Kaczyński powinien ustąpić ("zdecydowanie tak" - 70 proc., a 13 proc. "raczej tak"). 8 proc. uważa, że do zmiany nie powinno dojść (5 proc. "raczej nie", a 3 proc. "zdecydowanie nie"). 9 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Wśród wyborców Trzeciej Drogi jest jeszcze więcej osób, które uważają, że czas, by Kaczyński ustąpił ze stanowiska. 88 proc. z nich jest tego zdania (76 proc. "zdecydowanie tak", a 12 proc. "raczej tak"). Przeciwnego zdania jest tylko 1 proc. ankietowanych, który uważa, że raczej nie powinno dojść do zmiany w tym zakresie. Zdania w tej sprawie nie miało 11 proc. badanych.

Wśród wyborców Lewicy 84 proc. ankietowanych uważa, że prezes PiS powinien przestać nim być (59 proc. "zdecydowanie tak", 25 proc. "raczej tak"). Przeciwnego zdania jest 2 proc., które wybrało odpowiedź "raczej nie". Zdania w sprawie nie miało 14 proc. badanych.

"Wyborcy Konfederacji również uważają, że to już czas na Jarosława Kaczyńskiego. Jedynie 10 proc. uznało, że raczej nie powinno dojść do zmiany na stanowisku prezesa PiS. 90 proc. natomiast uważa, że zmiana powinna nastąpić (57 proc. +raczej tak+, 33 proc. +zdecydowanie tak+)" - czytamy w opracowaniu sondażu.

Wśród wyborców innych partii niż wcześniej wspomniane 66 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak"; 29 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie". 5 proc. ankietowanych w tej grupie nie miało zdania w tej sprawie.

W rozmowie z Wirtualną Polską prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do wyników sondażu podkreśla, że od kilku lat widać, że Jarosław Kaczyński będzie stopniowo wycofywał się z polityki. "Tyle tylko, że nie ma to liniowego charakteru, bo przez różne kryzysy PiS w tym czasie przechodzi" - zaznacza ekspert.

"Pytanie, jak to się stało, że PiS przez tyle lat nie wypracowało żadnego mechanizmu sukcesji władzy. Na dobrą sprawę do dzisiaj tego nie ma. W efekcie partia stoi przed zagrożeniem personalnym, gdy pojawi się wielu chętnych pretendentów. Zwłaszcza, że pozycja samego Jarosława Kaczyńskiego osłabła" - dodaje.

Sondaż przeprowadzony dla Wirtualnej Polski przez United Surveys w dniach 17-19 listopada na grupie 1000 ankietowanych. Sondaż przeprowadzono metodą CAWI. 

wni/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (16)

dodaj komentarz
forfun
szykować piżamę i szczoteczkę jeśli używa
jarunia
napisać podanie do Domu Pomocy Społecznej a koty oddać do pilnowania archiwów w IPN
karbinadel
Im częsciej będą go pokazywać w TV, tym szybciej notowania PiS będą spadać. Ta anachroniczna formacja jest już jednak i tak schyłkowa, więc w sumie nie ma to większego znaczenia Do następnych wyborów nie będzie po nich śladu
endes
Wystartować w wyborach na prezydenta USA bo jego kumpel już ledwo zipie.
karbinadel
Jest młodszy od Bidena i Trumpa, więc miałby szanse - gdyby znał angielski :)
absco
Prezes niech trwa dalej- jest szansa, że wtedy pis szybciej się skończy. Na razie niech stworzy rezerwowy rząd fachowców składający się z Mejzy, Chorosińskiej, Kałuży, Dworczyka, Ścigaj, Kukiza, Suskiego, Mateckiego.
kjx
Zatańczyć w "Tańcu z Gwiazdami" lub zaśpiewać w "Twoja twarz łże znajomo".
Ostatecznie niech w końcu wytnie tego długiego włosa w nosie, który widać na każdym zdjęciu. Na powyższym również.
kaczyslaw_
Prezes powinien się teraz zająć kotem. Może zagra w jakimś polskim Jamesie Bondzie, jak ten łysy z kotem. xD
kaczyslaw_
Podaję tytuły filmów dla np. Patryka Vegi:

Pozdrowienia z Rosji
Grunty są wieczne
Człowiek ze złotym długopisem
Rządzi się tylko dwa razy
Licencja na okradanie
OrlenEye
Kraj to za mało
Dymisja nadejdzie jutro
karbinadel odpowiada kaczyslaw_
10/10 :)

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki