Chorwacja: prezydenci Polski i Słowenii rozmawiali o polityce wschodniej i UE

Prezydenci Polski i Słowenii, Andrzej Duda i Borut Pahor, rozmawiali w piątek w Dubrowniku o sytuacji na Ukrainie, polityce wschodniej, przyszłości Unii Europejskiej oraz gazociągu Nord Stream 2 - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szefowie państw uczestniczyli w dwudniowym forum państw Trójmorza: Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego - Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem - które w czwartek rozpoczęło się w Dubrowniku.

Nie tak dawno prezydent Pahor gościł w Słowenii prezydenta Putina, dlatego rozmowa dotyczyła polityki rosyjskiej i sytuacji na Ukrainie. Była to wymiana opinii. Prezydent Słowenii mówił o swojej rozmowie z prezydentem Rosji, a prezydent Duda o swojej wizycie na Ukrainie - powiedział Szczerski. Andrzej Duda w środę w Kijowie wziął udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy.

Putin odwiedził Słowenię pod koniec lipca. Głównym wątkiem wizyty była setna rocznica wzniesienia tzw. rosyjskiej kaplicy na przełęczy Vrszicz. Upamiętnia ona ok. 300 rosyjskich jeńców wojennych, którzy zginęli w lawinie podczas pierwszej wojny światowej. Władze Słowenii podkreślały nieformalny, wyłącznie ceremonialny charakter wizyty. Niemniej rosyjskie media zapowiadały, że Putin chce rozmawiać z Pahorem "o sprawach gospodarczych i wspólnych projektach".

Szczerski powiedział, że prezydenci Duda i Pahor zgodzili się, iż warto dyskutować nad wspólnym stanowiskiem grupy państw Europy Środkowej, członków Unii Europejskiej na temat Brexitu. Nie tylko w kontekście sytuacji Polaków czy imigrantów, ale szerzej - bardziej zrównoważonego modelu Unii Europejskiej - powiedział Szczerski.

Poinformował, że prezydenci rozmawiali także o gazociągu Nord Stream 2 w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.

Szczerski poinformował, że prezydent RP przyjął zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w Słowenii, która miałaby się odbyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Z Dubrownika Katarzyna Nocuń (PAP)

kno/ ksaj/ ap/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil