REKLAMA

Chińczycy rezygnują z inwestycji w elektromobilność w Polsce

2021-06-07 12:00
publikacja
2021-06-07 12:00
Chińczycy rezygnują z inwestycji w elektromobilność w Polsce
Chińczycy rezygnują z inwestycji w elektromobilność w Polsce
/ PCC Rokita

Shandong Shida Shenghua Chemical Group poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w fabrykę komponentów do baterii dla pojazdów elektrycznych, która miała zostać ulokowana w Polsce we współpracy z PCC Rokita - informuje portal Yicai Global. Spółka uzasadnia decyzję przeszkodami regulacyjnymi oraz pandemią koronawirusa. Polska firma donosiła o nieprzedłużaniu umowy z Chińczykami jeszcze pod koniec marca.

W marcu 2019 r. PCC Rokita podpisała z chińskimi partnerami umowę w sprawie rozpoczęcia przygotowań do inwestycji dotyczącej produkcji węglanów organicznych, mających zastosowanie w produkcji baterii dla przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego, i ich sprzedaży na terenie Europy. Chińczycy mieli objąć 51 proc. akcji w joint venture oraz udzielić licencji na korzystanie z technologii produkcji węglanów organicznych. Z kolei polska spółka zobowiązała się do dostarczenia mediów koniecznych do produkcji.

Zdolność produkcyjna lokalizowanej w Brzegu Dolnym fabryki miała sięgnąć 20 000 ton na rok. Koszt jej budowy był szacowany na ponad 20 mln euro.

W piątek Shandong Shida Shenghua Chemical Group poinformowała, że wycofuje się z inwestycji. Firma nie była w stanie uzyskać zgody władz lokalnych na fabrykę elektrolitów z powodu globalnej pandemii COVID-19 - przytacza komunikat chińskiej spółki portal Yicai Global. Ponadto z powodu epidemii oczekiwane zalety fabryki zniknęły w obliczu niepewności w sektorze nowych pojazdów elektrycznych - dodają Chińczycy.

W reakcji na komunikat notowania chińskiej spółki na giełdzie w Szanghaju zniżkowały o ponad 6 proc.

Tymczasem PCC Rokita jeszcze pod koniec marca informowała o wygaśnięciu umowy z Chińczykami. "Zarząd PCC Rokita, mając na względzie możliwą ewentualną współpracę z firmą Shida w ramach grupy PCC i realizację potencjalnego Projektu poza strukturami PCC Rokita, postanawia nie przedłużać Umowy, pozwalając na jej wygaśnięcie z dniem 31 marca 2021" - napisano w komunikacie z 29.03.2021 r.

W ostatnich latach wiele firm zagranicznych zdecydowało się na budowę zakładów produkujących akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych oraz ich komponentów właśnie w Polsce, m.in. koreańskie LG Energy Solutions i SK Hi-tech Battery Materials, belgijski Umicore, brytyjski Johnson Matthey czy chińskie Guotai Huarong i Capchem - informuje "Puls Biznesu". Własne zdolności rozwija również polski biznes. W efekcie Polska stała się największym eksporterem baterii i ich komponentów w Unii Europejskiej.

fot. / / Puls Biznesu

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (13)

dodaj komentarz
qwertas
Kujawsko-Pomorskie bez ani jednej inwestycji. Tyle ludzi jest tam bez pracy, region dobrze skomunikowany a nadal brak tego rodzaju inwestycji w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Świeciu, Nakle czy Inowrocławiu.
lebero654
Jeżeli ja warunki dojazdu do nieruchomości załatwiałem 5 m-cy i to tylko uzyskałem informacje, które wymagają ze 12 m-cy użerania się z urzędami, to się nie dziwię, że Chińczycy uciekli. Na budowie portu lotniczego w Pekinie potrzebowali 3 m-ce aby wykwaterować 4 tys. ludzi. U nas by trwało 4 lata, bo wicie, rozumiecie koronawirus Jeżeli ja warunki dojazdu do nieruchomości załatwiałem 5 m-cy i to tylko uzyskałem informacje, które wymagają ze 12 m-cy użerania się z urzędami, to się nie dziwię, że Chińczycy uciekli. Na budowie portu lotniczego w Pekinie potrzebowali 3 m-ce aby wykwaterować 4 tys. ludzi. U nas by trwało 4 lata, bo wicie, rozumiecie koronawirus zadęcie, wzdęcie, a partia nie dostała adekwatnej koperty. A w ogóle ci Chińczycy to podejrzani partnerzy, którzy chcą na nas zarobić. Bo najlepiej jest nic nie robić.
kochan
20mln €, co to za inwestycje, szkoda czasu na pisanie o tym
shadow_xx
Zgadza się. Tyle to nasi politykierzy potrafią wywalić w błoto i zupełnie się nie przejmować. Raptem jest to 1,3 sasina.
pozhoga odpowiada shadow_xx
.. ale zaledwie 0,5% tuska rostowskiego (ci dwaj tak gospodarowali finansami publicznymi, że rąbnęli do ZUSu 150 mld). Szalom.
karllos7799 odpowiada pozhoga
Rostowski to nawet nie pamięta że był ministrem finansów więc jego bym się nie czepiał
kwiecien2021
https://www.youtube.com/watch?v=ikqsF4MW-4g
dawcakapitalu
Pewnie ogarneli jaki tu nepotyzm
qwertas
Za to w Chinach nie ma żadnego nepotyzmu i komunizmu. Jesteś naiwniakiem utopiony w propagandzie Wiertniczo-Czerskiej.
jpelerj
Szkoda. To ostudzi wszystkich potencjalnych inwestorów. Ale też pokazuje, jak świat ocenia zapowiedzi rządu o rozwoju elektromobilności i pewnie też koszty produkcji (ceny energii).

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki