REKLAMA
Podwójna szansa na wygraną! Ranking ETF w Wakacjach na Giełdzie

    Ceny prądu z limitem? Rząd chce ukrócić marże

    2022-10-10 07:17, akt.2022-10-10 11:09
    publikacja
    2022-10-10 07:17
    aktualizacja
    2022-10-10 11:09

    Limit odzwierciedlający rzeczywiste koszty wytwarzania to pomysł, którym jutro mogą zająć się ministrowie - czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej".

    Ceny prądu z limitem? Rząd chce ukrócić marże
    Ceny prądu z limitem? Rząd chce ukrócić marże
    fot. PrzemoN / / Shutterstock

    Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", rząd przygotowuje kolejne rozwiązania, które mają zbić ceny energii. Z informacji "DGP" wynika, że gabinet Mateusza Morawieckiego zajmie się tą propozycją już we wtorek.

    "Jest szansa na dodatkowe posiedzenie Sejmu w tej sprawie w przyszłym tygodniu" – mówi źródło cytowane przez "DGP". Według niego przegłosowane pod koniec września przez Sejm zniesienie obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży wyprodukowanego prądu na rynku regulowanym, daje Ministerstwu Aktywów Państwowych narzędzia, by pilnować marż w spółkach wytwarzających prąd. "Obawiam się jednak, że nadmierne marże mogą mieć teraz spółki obrotu" – podkreśla rozmówca DGP.

    Dlatego - jak pisze dziennik - szykowana jest kolejna propozycja. "Zakłada ona wprowadzenie limitu, który będzie odzwierciedlał rzeczywiste koszty wytwarzania energii z poszczególnych nośników energii. Przewidujemy jednocześnie pokrywanie uzasadnionych kosztów tym, którzy przekraczają zakładany limit cenowy, a których udział jest konieczny w bilansie" – wyjaśnia rozmówca "DGP".

    MF pracuje nad projektem cen maksymalnych na energię, czeka na projekt MAP ws. windfall tax

    Ministerstwo finansów pracuje wyłącznie nad projektem ustawy dotyczącym nałożenia cen maksymalnych na energię, który jest przygotowywany przez ministerstwo klimatu - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Do podatku od zysków nadzwyczajnych, przygotowywanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, resort finansów odniesie się, gdy pozna treść propozycji.

    "Jeśli trafi do nas projekt przygotowywany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, to będziemy nad nim pracować. Dzisiaj pracujemy wyłącznie nad zakresem, który dotyczy wyłącznie sektora energetyki wspólnie z ministerstwem klimatu, dotyczącym ceny maksymalnej na ceny energii i objęcia nadmiarowym zyskiem, jeśli chodzi o specjalną opłatę, sektora energetycznego" - powiedział dziennikarzom wiceminister Artur Soboń w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie.

    Dodał, że do tej pory ministerstwo finansów nie pracowało nad projektem, które MAP przekazało, ponieważ nie ma jeszcze treści tego projektu, znane są tylko jego założenia.

    Pytany, czy jest możliwe objęcie podatkiem od nadmiarowych zysków innych sektorów gospodarki, zaznaczył, że to nie jest decyzja ministerstwa finansów, tylko całej Rady Ministrów.

    "Jeśli będziemy widzieli projekty MAP, będziemy się do nich odnosić ze wszystkimi ich zaletami i wadami, i przedstawimy stanowisko ministerstwa finansów" - powiedział Soboń.

    Jego zdaniem, projekt MAP wymaga konsultacji z rynkiem i dobrej legislacji.

    Wiceminister finansów szacuje, że wszystkie środki wydatkowane na różnego rodzaju osłony, tarcze i dodatki związane z rosnącymi kosztami energii to są środki rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych. (PAP Biznes)

    pr/ asa/

    (PAP)

    mchom/ par/

    Źródło:PAP
    Tematy

    Komentarze (8)

    dodaj komentarz
    ministerprawdy
    Spółki w których rząd ma rady nadzorcze wydobywają węgiel, produkują prąd, dystrybuują i rządowa agencja zatwierdza ceny. To co teraz jest - wzrost marż z 10 % ceny prądu to 80% to efekty tych działań za które osobiście premier odpowiada.
    Wzrost ceny 10% za kilowat dla firm i ta całą inflacja oraz upadek gospodarki to efekt właśnie
    Spółki w których rząd ma rady nadzorcze wydobywają węgiel, produkują prąd, dystrybuują i rządowa agencja zatwierdza ceny. To co teraz jest - wzrost marż z 10 % ceny prądu to 80% to efekty tych działań za które osobiście premier odpowiada.
    Wzrost ceny 10% za kilowat dla firm i ta całą inflacja oraz upadek gospodarki to efekt właśnie dopuszczenia to takich rekordowych marż które zafundowały nam te ceny.
    samsza
    Czemu rząd ma inne zdanie w sprawie marż, niż rządowe spółki ?

    Albo marże są za wysokie, albo nie. Co to za gadanie, potrzebny mechanizm zapobiegania zbyt wysokim marżom, choć one nie są zbyt wysokie i nie będą, to dziecinada.
    szprotkafinansjery
    Co za zmiana narracji, czyżby pisowcom paliło się pod siedzeniem? Upadłości firm i chaos w gminach gorszy od bajońskich wpływów z daniny Sasina?
    kaczyslaw_
    Pojechali ostro z ***datkiem sasina, 50% biznesu zadeklarowalo, że się stąd wyniesie to ***iory zmiękły.
    socjalistyczneg
    Socjalizm rozdał już wszystkie nie swoje pieniądze...
    Zaczyna się okres kartek, i niedoborów...

    Idzie bieda...
    Będzie KWIK !
    trolley
    znaczy firmy za prąd nie zapłacą x7 tylko x6? Szaleństwo...koniunktura po prostu ruszy z kopyta.
    obywatel_monte_christo
    Powiedzcie to przy okazji Obajtkowi i innym państwowym spółkom :)

    Powiązane: Energetyka

    Polecane

    Najnowsze

    Popularne

    Ważne linki