REKLAMA

Ceny prądu zamrożone. Potrzebny już tylko podpis prezydenta

2022-10-07 18:35, akt.2022-10-07 18:54
publikacja
2022-10-07 18:35
aktualizacja
2022-10-07 18:54

Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu. Do określonych limitów zużycia ceny w przyszłym roku pozostaną na niezmienionym poziomie. Zamrożone zostaną również stawki opłat dystrybucyjnych do wskazanych limitów. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

Ceny prądu zamrożone. Potrzebny już tylko podpis prezydenta
Ceny prądu zamrożone. Potrzebny już tylko podpis prezydenta
fot. Alex Yeung / / Shutterstock

Sejm przyjął w piątek 30 z 74 zaproponowanych przez Senat poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Sejm odrzucił poprawki przewidujące m.in. podniesienie limitu zużycia na gospodarstwo domowe w wysokości 2 MWh rocznie o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat przy jednoczesnym wykreśleniu zapisu o wyższym limicie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła.

Sejm nie zgodził się również na propozycję zamrożenia cen dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców do limitu zużycia 20 MWh rocznie.

W ustawie przewidziano następujące limity zużycia energii elektrycznej, uprawniające do zamrożenia cen:

  • limit 2000 kWh będzie przysługiwał wszystkim gospodarstwom domowym,
  • jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się osoba z niepełnosprawnością - limit wyniesie 2600 kWh,
  • na limit 3000 kWh mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy.

Po przekroczeniu limitu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, gospodarstwa domowe za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Ponadto, jeżeli między 1 października br. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca ograniczy zużycie, o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 r., w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

Na mocy przyjętych przepisów, dla gospodarstw domowych, które zużywają prąd do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Spółki energetyczne mają nie być stratne. przewidziano rekompensaty za zamrożenie cen prądu i upusty. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19; z niego będzie też finansowany dodatek elektryczny.

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:


JM

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (34)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Nie ma jak to podnieść ceny prądu, dowalić 59% za uprawnienia do emisji CO2, 8% na OZE (mój osobisty rachunek), i zamrozić.
samsza
I osiągnąć ten entuzjazm, buzie roześmiane!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
koperytko
Mam nadzieję że te.py leming nie zhańbi się i nie weźmie pomocy do nośników energi tak jak nie bierze 13,14 emerytury, 500+, 300+, czy tez płaci podatki takie jak były w 2015 roku
men24a
Zamrozimy cenę prądu dla emerytów a dowalimy kilkaset % dla przedsiębiorców, samorządów i spółdzielni mieszkaniowych. To ile zaoszczędzi ten emeryt ? Tak się robi biznes w dzisiejszych czasach. I jeszcze będą całować rączki że Jaro dał a Tusk nic
polonu
powołać rząd tymczasowy , na próbę samych fachowców z prawdziwego zdarzenia nie czekać do wyborów , może uda się coś jeszcze uratować . są same zgliszcza i długi nie do spłacenia . Budowa elektrowni atomowych ,fabryk i mieszkań . a nie kopać dołki i puszczać w nie wodę Ostrołeka , CPK to są chorzy ludzie na umyśle nie czas teraz powołać rząd tymczasowy , na próbę samych fachowców z prawdziwego zdarzenia nie czekać do wyborów , może uda się coś jeszcze uratować . są same zgliszcza i długi nie do spłacenia . Budowa elektrowni atomowych ,fabryk i mieszkań . a nie kopać dołki i puszczać w nie wodę Ostrołeka , CPK to są chorzy ludzie na umyśle nie czas teraz na dyskusje , co narobili tylko brać się do roboty a sekciarzy pozamykać Zamrozić można sobie głupi łeb . .Podliczyć ile tego długu jest , zerwać niekorzystne umowy , zrobić reformę finansów publicznych obniżyć podatki , pieniądze Unijne na stół i do roboty , sekty rozwiązać , niech żyją ze składek członkowskich , szef rządu wystarczy ,nie potrzeba Pałacu Saskiego i króla Arona . Rząd bezpartyjny super opłacony nie będzie kradł bo po co jak zarobi bez kradzieży duże pieniądze , bez nacisków politycznych , podejmujący decyzje , dla dobra gospodarki a nie Ukrainy rząd bez immunitetu .odpowiadający za swoje czyny przed sądem organami ścigania . Sekty i wybory to przeżytek , takie coś dobre w wyborach na przedstawicieli świadków Jehowy nie do rządu . wybory zbędne , wyrzucenie pieniędzy w błoto . otwarty konkurs z kryteriami na stanowiska rządowe oraz.kluczowe w gospodarce kraju i nie ma Obajtka i Sasina , nie spełnia kryteriów , nawet nie może przystąpić do konkursu ,NIE IDZIE TEGO ZROBIĆ . -idzie .społeczeństwo na ulice i domagać się takiego rozwiązania .
podatnik-
Zapraszam do Singapuru!
stachsgh odpowiada podatnik-
na Tajwan !! Ale bez nich
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
milion_milionow
a fundusz ma być finansowany drukowanym papierem. POLSKA JUŻ JEST W RUINIE.
Na wybory nie chodzicie, kopa w d przytulicie.
bankierbank
Ceny prądu i opłat dystrybucyjnych w zależności od wybranego dostawcy na www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/prad-elektryczny

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki