REKLAMA
NIE PRZEGAP

Ceny biletów PKP w górę. Im krótsza trasa, tym większa podwyżka ceny

2021-12-09 07:27
publikacja
2021-12-09 07:27
Ceny biletów PKP w górę. Im krótsza trasa, tym większa podwyżka ceny
Ceny biletów PKP w górę. Im krótsza trasa, tym większa podwyżka ceny
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W większości województw od niedzieli zapłacimy więcej za podróże pociągami regionalnymi. Przewoźnicy zdecydowali się na wprowadzenie podwyżki 12 grudnia, czyli w dniu, w którym zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Najwięcej – średnio o 10 proc. – zdrożeją bilety w pociągach największego przewoźnika – Polregio oraz w Kolejach Dolnośląskich. W przypadku tej pierwszej spółki znacznie większy skok cen – aż 15-proc. – będzie dotyczyć krótszych, czyli bardzo popularnych odcinków, np. na odległość 21–25 km. O 5 proc. wzrosną ceny biletów Kolei Mazowieckich. Spółki tłumaczą podwyżki wysoką inflacją i wzrostem kosztów energii, m.in. paliw i prądu" - informuje gazeta.

"Obok wzrostu kosztów wynagrodzeń i obsługi taboru, ceny energii to najszybciej rosnąca pozycja kosztowa. W latach 2019–2021 łączny koszt zakupu energii trakcyjnej wzrósł o prawie 50 proc." – mówi rzecznik Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak.

Spółka Polregio, która obsługuje połączenia w całej Polsce z wyjątkiem Mazowsza, zaznacza, że nowy cennik został skonsultowany i zaakceptowany przez marszałków województw.

"W przypadku Kolei Mazowieckich, czyli drugiego w kraju przewoźnika pod względem liczby podróżnych, to będzie kolejna podwyżka cen biletów w ciągu niecałych dwóch lat. Poprzednia, 10-proc., była w lutym 2020 r. Jeszcze przed niedzielnym wzrostem cen biletów Koleje Mazowieckie były najdroższym regionalnym przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Teraz umocnią tę pozycję" - czytamy.

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że w przypadku Mazowsza, z korzystnej oferty mogą korzystać mieszkańcy, którzy stale dojeżdżają do centrum Warszawy z jej peryferii. "Działa tu wspólny bilet, który obowiązuje zarówno na kolei, jak i w komunikacji miejskiej. W efekcie podróżni mogą zatem kupić stosunkowo niedrogi bilet okresowy warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego i korzystać na nim z całej komunikacji w aglomeracji" - przypomina gazeta.

PKP Intercity na razie nie podjęła też decyzji o podwyżce cen biletów. Przyznaje tylko, że wykonuje "szereg symulacji dotyczących możliwych poziomów kosztów zużywanej energii elektrycznej".

Dziennik dowiedział się nieoficjalnie, że spółka PKP Intercity intensywnie pracuje nad wdrożeniem tzw. dynamicznych cen we wszystkich pociągach. Oznacza to, że bilety będą droższe w szczycie przewozowym, np. w piątki i niedziele, a tańsze w środku tygodnia.

"Spośród przewoźników regionalnych 12 grudnia cen nie podniosą Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Koleje Śląskie. Te ostatnie wyraźną podwyżkę wprowadziły wiosną" - dodaje "DGP".(PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kjx
Koleje Mazowieckie - ciągłe opóźnienia (np, w tym tygodniu jest istny chaos), pociągi odwołane w trakcie przejazdu po trasie, zakupione nowe składy chyba jeżdżą tylko od czasu do czasu, fatalna obsługa kasowa, brud, smród i ubóstwo ale na podwyżki to zawsze znajdzie się miejsce. Wyświetlacze na peronach zlikwidowane już chyba ponad Koleje Mazowieckie - ciągłe opóźnienia (np, w tym tygodniu jest istny chaos), pociągi odwołane w trakcie przejazdu po trasie, zakupione nowe składy chyba jeżdżą tylko od czasu do czasu, fatalna obsługa kasowa, brud, smród i ubóstwo ale na podwyżki to zawsze znajdzie się miejsce. Wyświetlacze na peronach zlikwidowane już chyba ponad 2 lata temu - nadal nie pojawiły się nowe. Ciągle zatłoczone składy gdzie nijak nie jest przestrzegana kwestia limitu podróżnych. Jestem zmuszony jeździć tym niestety od lat i nic się nie zmienia u nich. Bardzo to słabe. Ostatnio opóźnienie 30 min bo "był spadek napięcia w sieci trakcyjnej" - oczywiście nikomu nie chciało sie nawet poinformować pasażerów. Jak tylko pojawi się konkurencja na mojej relacji - podejrzewam, że większość zrezygnuje. Ludzie mają dość!!
xiven
warszawa jest tylko dla najbogatszych, reszta ludzi jest tam niepożądana
kjx odpowiada xiven
Hahaha. Przestań marzyć. Aczkolwiek to nic nie kosztuje. Poza tym skąd ta pewność, że mowa tu o Warszawie? Prawdziwi Warszawiacy nie piszą w taki sposób. Zejdź na ziemię i weź się za robotę to może dołączysz do tego grona.
men24a
Już rozumiesz brak inwestycji za PiSu. Są od 25 lat najniższe a pieniądze przejadasz, stąd masz te plusy więc nie narzekaj teraz na brud i smród. Wszystkiego nie możesz mieć.
anty12
Smiecie z Wiejsiej jezdza za darmo wiec ich to nie obchodzi ze sa podwyzki.
anty12
Sasin zarzadza tym sreberkiem, nie ? No to ja sie nie dziwie ze bilety beda drozsze. Nam te podwyzki sie naleza.
anonim_gal
No cóż jak ktoś tym jeździ to jest sam sobie winien. Niech płaci.
kjx
Jak w końcu znajdziesz jakąkolwiek pracę i wyprowadzisz się od mamusi w wieku 50 lat to też będziesz musiał zapłacić za bilet. Chociaż tacy to jeżdżą bez majtek i biletu.
arturnow
Idealna zmiana na święta :D

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki