Centrum im. Adama Smitha: koszt wychowania jednego dziecka w Polsce to 176-190 tys. zł

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce - do osiągnięcia 18. roku życia - mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł - wynika z raportu Centrum im. Adama Smitha "Koszty wychowania dzieci w Polsce w 2016".

Centrum im. Adama Smitha: koszt wychowania jednego dziecka w Polsce to 176-190 tys. zł
Centrum im. Adama Smitha: koszt wychowania jednego dziecka w Polsce to 176-190 tys. zł (YAY Foto)

Według zaprezentowanego w środę raportu koszty utrzymania dwójki dzieci z kolei wahają się między 317 tys. a 342 tys. zł, trójki między 422 tys. a 427 tys. zł, a czwórki między 528 tys. a 553 tys. zł. Koszty te stanowią, jak wynika z wyliczeń Centrum im. Adama Smitha, od 15 proc. do 30 proc. całkowitego budżetu rodziny.

"Cały czas mamy do czynienia z bardzo wysokim udziałem kosztów wychowania dzieci w budżetach rodzin. On się nie zmniejsza" - mówił na środowej konferencji prezydent Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski.

"Od zeszłego roku praktycznie nie zmieniły się koszty wychowania dzieci, mieliśmy korzystną dla materialnej sytuacji naszych rodzin sytuację z deflacją, stąd te koszty od zeszłego roku nie drgnęły" - dodał Sadowski.

Całkowity koszt wychowania dziecka nie zmienił się na przestrzeni ostatnich czterech lat, jak wynika z raportów CAS publikowanych kolejno w 2012, 2014 i 2015 r.

Większość rodzin finansuje utrzymanie dzieci z własnej pracy, a nie świadczeń socjalnych

Zdaniem ekspertów CAS większość rodzin finansuje utrzymanie dzieci z własnej pracy, a nie świadczeń socjalnych. "Większość rodziców w Polsce jest w stanie zapracować na swoje utrzymanie i Polska rodzina żyje nie z ulg, zasiłków, dotacji, jak się politykom wydaje, tylko z własnej pracy, bo takie jest główne źródło utrzymania rodziny w naszym kraju" - mówił Sadowski.

Takie koszty wychowania dzieci są wynikiem polityki fiskalnej kolejnych rządów, a w szczególności poziomu opodatkowania pracy oraz wysokości podatków pośrednich (VAT) - uważają eksperci z CAS. Alarmują jednocześnie, że koszty te wraz z trudną sytuacją na rynku pracy, przyczyniają się do niskiego poziomu dzietności w Polsce. "Im bardziej kraj, jak Polska, staje się fiskalny, tym bardziej rodziny tracą możliwość zarabiania na własne potrzeby" - stwierdził prezydent CAS.

Dramat demograficzny

Współczynnik dzietności (stosunek liczby urodzeń do liczby kobiet w wieku rozrodczym) w Polsce za rok 2014 wyniósł 1,32. To jeden z najniższych wyników w Unii Europejskiej. Spośród państw UE niższy wynik w 2014 r. zanotowały tylko Grecja (1,30) i Portugalia (1,23). Najwyżej pod względem wskaźnika dzietności sytuują się Francja (2,01) oraz Irlandia (1,94). Według prognoz GUS liczba Polaków zmaleje z 38,4 miliona w 2014 do 36 milionów w 2035 r.

"Jesteśmy świadkami dramatu demograficznego, to nie jest porażka, to już jest dramat, ponieważ gdyby te wskaźniki odtwarzania naszej populacji miały być zachowane, to po prostu stopniejemy w ciągu dwóch pokoleń niemal o jedną trzecią" - mówił ekspert CAS, Ireneusz Jabłoński.

Eksperci Centrum w swoim raporcie, odnosząc się do pomysłów rządu, mających zwiększyć wskaźnik dzietności, w tym do programu 500+, stwierdzili, że program 500+ co prawda poprawia sytuację materialną ubogich rodzin, jednak nie został on zintegrowany z innymi instrumentami pomocy socjalnej. Dlatego, zdaniem Sadowskiego, nie wiadomo, czy dzięki programowi 500+ uda się podnieść wskaźnik dzietności.

Rząd powinien zadbać o obniżenie kosztów życia

"Jeśli rząd chce mieć skuteczną politykę nie prorodzinną, tylko rodzinną, to przede wszystkim powinien zadbać o obniżenie kosztów życia w naszym kraju poprzez obniżenie opodatkowania" - stwierdził Sadowski.

"Uważamy, że te dwa elementy, czyli z jednej strony ograniczenie absurdalnego systemu podatkowego pracy, które zwiększyłoby siłę nabywczą rodzin, a nie kolejne programy socjalne, które przypomnijmy, zawsze są płacone z pieniędzy podatników (...) i z drugiej strony serwis fundowany nam przez rząd w formie usług publicznych, powinien być, tak jak to przedstawiliśmy, zmieniony co do zasady, powinien finansować podmiot" - dodawał Ireneusz Jabłoński.

Centrum im. Adama Smitha od 2008 roku liczy koszty wychowania dzieci w Polsce, a obecny raport jest piątym z kolei (poprzedni publikowany był w 2015 r.).

Centrum im. Adama Smitha to polski think tank, zajmujący się m.in. badaniem gospodarki i działaniem na rzecz idei wolnego rynku. CAS zostało założone 16 września 1989 r. jako kontynuacja powstałej 3 grudnia 1988 r. Akcji Gospodarczej. Swoją aktywność CAS koncentruje na prowadzeniu badań, edukacji i tworzeniu ustawowych rozwiązań systemowych. Publikuje broszury, książki i realizuje programy telewizyjne. CAS skupia środowisko złożone głównie z ekonomistów, prawników, politologów, socjologów i informatyków. (PAP)

mro/ as/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~żart

Bankier.pl "schodzi" na "psy".
Szkoda pisać komentarze (strzępić języka) - nie lubią "prawdy" (Żydzi).

! Odpowiedz
8 1 ~piwi

Proponowana w artykule obniżka opodatkowania to droga do nikąd. Z obniżek opodatkowania korzystaja bogatsi, a im bogatsi tym bardziej. Obnizka opodatkowania nie poprawia wiec strony popytowej, bo kieruje strumień pieniędzy tam, gdzie popyt i tak jest już zaspokojony, więc nie wygeneruje nowego, a budżet poniesie straty. Dlatego zamiast obniżek tego rodzaju należy wprowadzać programy takie jak 500 plus. Im kto ma mniej tym bardziej odczuje korzysci z takiego programu i to oni wpłyną na wzrost popytu.Wzrost popytu pociągnie inwestycje itd. Natomiast własciciel firmy nie zainwestuje tylko dlatego, że mu obnizyli podatki, zainwestuje za to gdy odczuje, że mu się zbyt poprawia, nawet jak ma płacić poprzednie podatki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Sylwia

Programy socjalne to droga donikąd. Jak można karać ludzi pracujących podatkami za to że pracują i jednocześnie przekazywać część pieniędzy z podatków na promocję nierobów i szarej strefy ? Opodatkowanie pracy w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie jednocześnie przy bardzo wysokich kosztach utrzymania i małej sile nabywczej pieniądza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 ~Rafal

500 plus nie wystarczy. Drugim ważnym elementem jest aby policja nie wtrącała się w prywatne sprawy rodzin i ludzi.

! Odpowiedz
1 3 ~Ziew

Głupszej wypowiedzi ze świeczką szukać. Tak, problem kosztów to sprawka Policji.

! Odpowiedz
0 4 ~Ed

I tak finansujemy Angoli i Niemczorow przez emigrantow.

! Odpowiedz
0 2 ~tm

Budżety za niskie, i nie ma sensu więcej dyskutować.

! Odpowiedz
0 4 ~nkula

Niestety wyliczenia są nieprawidłowe, wychodzą wyższe kwoty, TAK! Raport jest nierzetelny. Zapraszam do komentarzy pod raportem na stronie Centrum.

! Odpowiedz
8 5 ~hmm

od kiedy milosc jest kosztem??

! Odpowiedz
1 2 ~ekma

Od kwietnia 2017

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne