REKLAMA

Capex grupy Arctic Paper wyniesie ok. 90 mln zł w 2021 roku

2021-08-18 11:48
publikacja
2021-08-18 11:48
Capex grupy Arctic Paper wyniesie ok. 90 mln zł w 2021 roku
Capex grupy Arctic Paper wyniesie ok. 90 mln zł w 2021 roku
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

Nakłady inwestycyjne grupy Arctic Paper zwiększą się do ok. 90 mln zł w całym 2021 roku z 62 mln zł po pierwszym półroczu - poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Michał Jarczyński. Dodał, że w ramach wieloletnich inwestycji w OZE Arctic może zainwestować w farmy wiatrowe w Polsce.

"W pierwszym półroczu 2020 roku nakłady inwestycyjne sięgnęły 62 mln zł, z czego dwie trzecie zostały poniesione w segmencie papieru, a jedna trzecia w segmencie celulozy. Największym projektem z 40 mln zł inwestycji w papierniach była przebudowa konstrukcji prasowej maszyny papierniczej nr. 2 w Kostrzynie o wartości ok. 15 mln zł" - powiedział prezes.

"Inwestycje grupy w drugi półroczu sięgną około 30 mln zł. Capex w całym 2021 roku wyniesie około 90 mln zł, przy czym w drugim półroczu inwestycje będą koncentrować się na finalizowaniu projektów już rozpoczętych m.in. na wymianie silników maszyn na bardziej oszczędne, czy na wymianie pomp i na likwidowaniu wąskich gardeł" - dodał.

Arctic Paper ma trzy zakłady produkujące papier: w Kostrzynie oraz w Munkedal i Grycksbo w Szwecji. Do grupy należy szwedzki producent celulozy Rottneros AB.

Jarczyński poinformował, że grupa kontynuuje inwestycje w Odnawialne Źródła Energii.

"Interesuje nas produkcja energii z biomasy, energii solarnej, wiatrowej, być może wodnej.(...) Rozważamy, patrząc na wzrost cen praw do emisji CO2, przygotowanie obiektu biomasowego pozyskującego energię cieplną z biomasy w Kostrzynie. Czekamy też z niecierpliwością na poluzowanie kryteriów budowy farm wiatrowych w Polsce, to może być temat dla nas interesujący" - powiedział.

"Mamy w Kostrzynie zapotrzebowanie na energię elektryczną przez całą dobę. Wówczas wydaje się, że najbardziej racjonalnym elementem byłoby zainwestowanie w farmę wiatrową produkującą energię niezależnie od pory dnia, czy nocy. Nad takimi projektami obecnie się zastanawiamy. Takiego projektu nie powinniśmy realizować jednak sami, ale z partnerem" - dodał.

Prezes zapowiedział, że pozyskanie przez grupę energii wiatrowej mogłoby być na podstawie umowy typu PPA (Power Purchase Agreement), czyli długoterminowej umowy dostawy energii elektrycznej między dwiema stronami, czy poprzez stworzenie spółki celowej.

W grudniu 2020 r. Arctic Paper uruchomił zmodernizowaną i rozbudowaną elektrownię wodną w Munkedal. Moc elektrowni została zwiększona z 2 do 6 MW, a przewidywana roczna produkcja wyniesie 25 GWh.

Obecnie trwa realizacja projektu ciepłowni opalanej biomasą w fabryce Munkedal, który powinien się zakończyć na przełomie 2021 i 2022 roku. Projekt jest finansowany przez partnera, a Arctic Paper zobowiązał się do długoterminowego zakupu energii cieplnej.

W najbliższych dniach ruszyć ma pierwsza instalacja fotowoltaiczna w fabryce w Kostrzynie o mocy 0,8 MW. Docelowa moc tej farmy ma sięgnąć 17 MW.(PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki