REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

CBOS: blisko połowa Polaków wydaje pieniądze na gry hazardowe

2017-06-05 13:43
publikacja
2017-06-05 13:43

Blisko połowa Polaków (49 proc.) wydaje pieniądze na gry o charakterze hazardowym; średnio 223 zł rocznie; najczęściej wybieraną grą jest Lotto - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS.

fot. tony4urban / / YAY Foto

Zdecydowana większość grających w gry o charakterze hazardowym zdaje sobie sprawę, że bilans ich wydatków i zysków z gry jest ujemny. Spośród deklarujących uczestnictwo w grach na pieniądze tylko 15 proc. deklaruje dodatni bilans kosztów i zysków, natomiast ponad trzy czwarte (77 proc), że więcej wydaje na ten cel, niż wygrywa.

"Wielka wygrana, o jakiej marzą gracze, to - po uśrednieniu ich oczekiwań - około 5 mln zł. Najczęściej badani zadowoliliby się sumami od 800 tys. do miliona (28 proc. ) bądź od 20 tys. do 100 tys. (21 proc.).

Niemal wszyscy grający (96 proc.) dokładnie wiedzą, na co przeznaczyliby ewentualną wygraną. Na zakup własnego lokum wykorzystało by ją 26 proc. ankietowanych; na wsparcie finansowe potomstwa - skonkretyzowane bądź określane ogólnie jako zapewnienie przyszłości dzieciom/wnukom (20 proc.) i inwestycje - doinwestowanie obecnie prowadzonej lub rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej (16 proc.).

10 proc. graczy przeznaczyłoby niespodziewane pieniądze na zakup samochodu, 8. proc na remont, a 7 proc. spłaciłoby kredyty. Część osób wydałaby wygraną "na życie", finansując bieżące potrzeby rodziny (6 proc.) lub żyjąc dostatniej (4 proc.). Spośród celów o charakterze hedonistycznym najwyżej lokują się podróże i zwiedzanie świata, na które wydałby wygraną (lub jej część) co siódmy gracz (14 proc.). Ponadto 6 proc. grających chciałoby odpocząć na wczasach, a co dwudziesty (5 proc.) mówi ogólnie o wydaniu pieniędzy na przyjemności i spełnianie marzeń.

Badanie pokazuje, że hazard w większym stopniu pociąga mężczyzn niż kobiety - w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających badanie grało na pieniądze 55 proc. mężczyzn i 44 proc. kobiet. Czynnikiem różnicującym udział w grach na pieniądze okazuje się być wiek; najczęściej grają osoby w wieku od 35 do 44 lat oraz w grupie od 18 do 24 lat.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polak grający w gry o charakterze hazardowym wydał na ten cel średnio 223 zł, wygrywając w tym czasie przeciętnie około 103 zł. Mężczyźni wydają na gry w rozliczeniu rocznym zdecydowanie więcej i deklarują wyższe wygrane - przeciętnie jest to odpowiednio 342 zł i 152 zł, podczas gry średnie wydatki kobiet to 86 zł, a wygrane - 48 zł.

W ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających sondaż niemal połowa Polaków (49 proc.) przynajmniej raz wzięła udział w grze na pieniądze. Największą popularnością cieszyły się gry liczbowe i loterie Totalizatora Sportowego - dwie piąte badanych (40 proc.) co najmniej raz w tym czasie zawarło zakład Lotto, prawie jedna czwarta (23 proc.) szukała szczęścia w zdrapkach, a blisko co dziesiąty (8 proc.) zagrał w inne (poza Lotto) gry liczbowe Totalizatora.

Osiem proc. ankietowanych zadeklarowało, że uczestniczyło w konkursach SMS-owych, a dwa proc. w zakładach bukmacherskich poza internetem. Jeden proc. badanych wskazał, że korzystał z automatów do gier (tzw. jednorękich bandytów) i również jeden proc. poinformował o grze w kasynie.

W stosunku do danych z roku 2011, kiedy poprzednio CBOS badał uczestnictwo Polaków w grach o charakterze hazardowym, znacząco spadła popularność konkursów SMS-owych (z 18 proc. w 2011 roku do 8 proc. obecnie). O połowę zmniejszył się też w tym czasie odsetek osób deklarujących grę na automatach (z 4 do 2 proc.), a znikomy odsetek badanych przyznaje się do grania na pieniądze w internecie. Zdaniem CBOS, trudno ocenić, czy dane te odzwierciedlają rzeczywistość, czy raczej są symptomem obaw przed przyznaniem się do udziału w tego typu rozrywce, która obecnie może być nielegalna. Od kwietnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, zgodnie z którą wyłącznym organizatorem gier na automatach poza kasynami oraz gier kasynowych w internecie jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w zakresie gier hazardowych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo między 5 a 14 maja br., na reprezentatywnej, liczącej 1034 osoby, próbie dorosłych mieszkańców Polski.

ktl/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (16)

dodaj komentarz
adrian4
Hazard też jest dla ludzi i nie powinno się im tego zabraniać. Kogo to obchodzi, że raz na jakiś czas obstawię sobie jakiś mecz? Na szczęście są jeszcze legalni bukmacherzy. Poczytajcie o tym na bukmacherowo24.pl/2017/05/19/jak-zarabiac-na-typach-bukmacherskich. Teraz naprawdę lepiej sprawdzać, czy obstawia się u legalnego Hazard też jest dla ludzi i nie powinno się im tego zabraniać. Kogo to obchodzi, że raz na jakiś czas obstawię sobie jakiś mecz? Na szczęście są jeszcze legalni bukmacherzy. Poczytajcie o tym na bukmacherowo24.pl/2017/05/19/jak-zarabiac-na-typach-bukmacherskich. Teraz naprawdę lepiej sprawdzać, czy obstawia się u legalnego bukmachera.
~toto-lotto
najwiekszy hazard to zyc w tym kraju
~Jan
Co miesiąc dokonuje zakładu hazardowego z ZUSem. Ja zakładam się że dożyję a oni że nie dożyję. Zobaczymy kto wygra? Gorzej że stawka zakładu jest wysoka a kwota wygranej co najmniej nie pewna.
~zeflik
Drobnica!!! Ja wydaję 14k na rok. Gram w ZUS tj Zaiście Utopijna Strategia.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~len
Największy hazard w polsce to płacenie na zus i liczenie na to ze się bedzie miało to co powinno nazywać się emeryturą.
~pracuś
nie ma lepszego rozwiązania
~mak
Umówmy się Lotto to nie hazard tylko zabawa - takie dodatkowe dotowanie państwa.

Hazardu w Polsce po prostu nie ma. Choć z drugiej strony żyć tu to chyba większy hazard...
~Arek
Hazard to gra na pieniądze, w której o wygranej decyduje czynnik losowy. Grając w lotto prawdopodobieństwo wygranej jest bardzo niskie. Może i Lotto nie jest takie uzależniające jak ruletka, czy automaty, ale zdecydowanie jest to gra hazardowa.
~Jigga odpowiada ~Arek
W przeciwieństwie np. do Pokera, który jest grą umiejętności i gdzie nie gra się przeciwko kasynu. Ale jest zakazany...

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki